Nudzi cię trening aerobowy? Nie masz dużo czasu na nudne bieganie bądź rower? Ze względu na nawał obowiązków często nie ma cię w domu? Chcesz skutecznie spalić tłuszcz? Nie wiesz, jaki wybrać plan treningowy? Wszystkie te pytania mają jedną odpowiedź, która zawiera się w wyrazie HIIT. Ten morderczy plan treningowy wyciśnie z ciebie siódme poty

i zapewni świetne efekty! Jednak jest to program tylko dla najtwardszych!


SPIS TREŚCI:
1. HIIT – co to jest?
2. Przykładowe treningi
3. Co wybrać – HIIT czy aeroby?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. HIIT – co to jest?

High intensity interval training – czyli trening cardio o wysokiej intensywności, w którym formy wysiłku o wysokiej intensywności (80-90% MAX) przeplatane są z formami o średniej intensywności (40-50% MAX). Inna nazwa takiej formy aktywności, to trening anaerobowy (beztlenowy).


Trening anaerobowy ma wiele zalet, jedną z nich jest krótki czas ćwiczenia. Niekiedy już 8 minut wystarczy, aby odpalić w swoim organizmie proces spalania podskórnej tkanki tłuszczowej, który może się utrzymać nawet do doby po odbytym ćwiczeniu!


Odstrasza wprawdzie wysoka intensywność, aczkolwiek trening anaerobowy jest wskazany chociażby w okresie budowania masy mięśniowej, gdy nieco (pisząc żargonem siłaczy) „zalejemy się sadłem”. Bierze się to stąd, iż

w przeciwieństwie do tradycyjnych aerobów nie spala on tkanki mięśniowej!


Minusem tego treningu jest to, iż do jego wykonania często niezbędna jest

w miarę przyzwoita wydolność organizmu. Osoby cierpiące na nadwagę bądź otyłość, mające problemy z kondycją czy borykające się nadciśnieniem tętniczym powinny trzymać się od tego treningu z dala. Wszystko w trosce

o swoje zdrowie.


2. Przykładowe treningi

Trening HIIT może mieć różne formy, jednak do najbardziej popularnych

z nich należą:

– Tabata Fabryka Siły Sklep

Mordercze ćwiczenia łączące w sobie przysiady oraz wymachy ramion do przodu w skoordynowanym ruchu. Cały trening trwa od 5 do 8 minut i da kopa nawet tym, którzy nie mają problemów z własną kondycją! Serie o wysokiej intensywności trwające około 20 sekund (12-15 szybkich ruchów) przeplatane są seriami o zerowej intensywności – odpoczynek w pozycji stojącej.Opcja zdecydowanie dla najwytrwalszych!


– Bieg interwałowy

Opcja równie wymagająca lecz przemawia za nią dłuższy czas treningu, co niestety nie wiąże się z mniejszą intensywnością, a co za tym idzie –mniejszym zmęczeniem!


Warto obrać odcinek od 100 do 150 metrów. Dla utrudnienia może on być na wzniesieniu. W ciągu 30 minut należy wykonać od 10 do 15 szybkich sprintów. Do miejsca startu wraca się zaś spokojnym truchtem, dając sobie czas na złapanie oddechu!


– A czy wiesz, że…?

A czy wiesz, że praktycznie każdą aktywność fizyczną można obrócić w HIIT trening? Można równie dobrze wbiegać po schodach i powoli z nich schodzić, przerzucać ciężary na siłowni czy sprint kolarski przeplatać powolną jazdą!


3. Co wybrać – HIIT czy aeroby?

Poza własnymi preferencjami warto kierować się również doświadczeniem, obecnymi możliwościami wydolnościowo-fizycznymi oraz dostępnym czasem. Trening HIIT nie jest z pewnością dla każdego. Zanim się do niego przystąpi, należy ocenić swoją pozycję startową, a więc czy jest się w stanie bez uszczerbku na zdrowiu wykonać prawidłowo trening o tak dużej intensywności? Czy może lepiej odpuścić i popracować nad swoją kondycją? Czy nie lepiej przyłożyć się do aerobów?


Jeśli w okresie budowania masy mięśniowej pragnie się zredukować tkankę tłuszczową, bądź pomimo świetnej kondycji pozostaje mało czasu na cardio, idealnym rozwiązaniem będzie trening anaerobowy (beztlenowy) często określany jako trening HIIT, czyli High Intensity Interval Training.