Siemię lniane a odchudzanie
Siemię lniane w medycynie naturalnej przez lata było cenionym lekiem stosowanym w leczeniu wielu chorób. To drobne, płaskie nasionka o brązowoszarej barwie wielkości 2–3 mm. Zalane wodą pęcznieją, stają się większe i ciemniejsze, otoczone są śluzem. Mogą służyć jako dodatek do produktów spożywczych, np. sałatek, jogurtów naturalnych. Można je również spożywać na surowo. Są wykorzystywane do produkcji oleju lnianego o żółtym zabarwieniu i gorzkim smaku. Siemię lniane wykazuje korzystny wpływ na organizm ze względu na obecne w nim cenne składniki.
SPIS TREŚCI:
2. Działanie i wpływ na organizm
4. W jakiej formie powinno się je spożywać?
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Nasiona lnu składają się głównie z tłuszczu (40%), z czego ok. 60% to kwasy tłuszczowe omega-3. Kwasy te budują tkankę mózgową i błony komórkowe. Biorą udział w prawidłowym funkcjonowaniu hormonów, regulują przemianę materii oraz wpływają na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi. Wykazują działanie przeciwmiażdżycowe i hamują agregację płytek krwi.
Kolejny składnik nasion lnu to błonnik pokarmowy składający się z frakcji rozpuszczalnej w wodzie (pektyny, gumy, śluzy) i frakcji nierozpuszczalnej w wodzie (celuloza, ligniny). Błonnik pokarmowy zawarty w siemieniu pomaga w przypadku zaburzeń pracy przewodu pokarmowego (zaparcia, biegunki), zapewnia prawidłową perystaltykę jelit, ułatwia wypróżnianie i obniża poziom cholesterolu we krwi. Ponadto pomaga w oczyszczaniu organizmu, usuwając z niego toksyny, i potęguje uczucie sytości.
W składzie nasion lnu znajdziemy także bardzo wartościowe i łatwo przyswajalne białko (20–30%), witaminy i składniki mineralne. Siemię jest skarbnicą witaminy E, która jest antyoksydantem i chroni organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jest ważna w leczeniu miażdżycy i chorób serca.
Kolejne witaminy zawarte w nasionach lnu to witaminy z grupy B, które biorą udział w przemianach węglowodanów, białek i tłuszczów. Pomagają w wytwarzaniu czerwonych krwinek i szpiku kostnego. Składniki mineralne zawarte w nasionach lnu to: magnez, wapń, żelazo, potas, fosfor, miedź i cynk.
Warto również wspomnieć o obecnych w siemieniu fitoestrogenach, a dokładniej lignanach. Związki te wykazują działanie przeciwnowotworowe, przeciwmiażdżycowe, hipoglikemiczne, hepatoprotekcyjne, łagodzą niekorzystne objawy menopauzy oraz zmniejszają poziom cholesterolu LDL, tzw. złego cholesterolu.
2. Działanie i wpływ na organizm
Siemię lniane stosuje się w łagodzeniu objawów nieżytu żołądka i dwunastnicy. Połączyć je wtedy trzeba z dziurawcem, korzeniem prawoślazu lub korzeniem kozłka lekarskiego. Siemię lniane stosują osoby, które cierpią na chorobę wrzodową. W przypadku zaparć czy biegunek siemię lniane znacząco zmniejsza częstotliwość występowania przykrych dolegliwości. Działa regulująco na perystaltykę jelit. Pomaga osobom cierpiącym na nadkwasotę. Łagodzi stany zapalne oskrzeli i gardła, zwiększając wilgotność śluzówki.
Obecne w siemieniu lignany, błonnik pokarmowy oraz kwasy tłuszczowe omega-3 zmniejszają ryzyko rozwoju cukrzycy. Ponadto dieta bogata w błonnik zawarty w siemieniu lnianym pozwala zredukować poziom cholesterolu we krwi, stężenie trójglicerydów, a co za tym idzie, zmniejszyć ryzyko wystąpienia nadciśnienia, hiperlipidemii, miażdżycy i chorób serca.
Siemię lniane wzmacnia pamięć i koncentrację ze względu na zawartość lecytyny. Eliminuje wczesne objawy demencji starczej. Zapobiega wzdęciom. Łagodzi objawy menopauzy dzięki obecności fitoestrogenów, stosuje się je w profilaktyce nowotworowej i zapobieganiu osteoporozie. Siemię jest także świetnym składnikiem szamponów i odżywek do włosów suchych. Używa się go także do regeneracji paznokci i cery.
Siemię lniane jest naturalnym produktem, dzięki swojemu składowi wykazuje korzystny wpływ na cały organizm. Wspomaga także proces redukcji masy ciała. Zawarty w siemieniu błonnik absorbuje wodę, przez co zwiększa swoją objętość w żołądku i powoduje szybsze uczucie sytości.
Kolejną istotną cechą błonnika przyczyniającą się do zahamowania apetytu jest spowolnienie opróżniania żołądka. Dzięki temu uczucie pełności utrzymuje się przez dłuższy czas. Zmniejsza się chęć podjadania, co może wspomóc proces leczenia w przypadku otyłości czy nadwagi.
Wspomaga także detoksykację organizmu, dzięki czemu spalanie tkanki tłuszczowej przebiega sprawniej.
4. W jakiej formie powinno się je spożywać?
Różne formy siemienia stosuje się na różne dolegliwości. W przypadku biegunek można stosować je w formie kisielu, wtedy 2–3 łyżki siemienia zalewa się dwiema szklankami wody. Następnie gotuje 20 minut na niewielkim ogniu. Po ugotowaniu ziarna odcedza się i wypija sam kisiel. Należy go pić dwa razy dziennie aż do ustąpienia objawów.
Napar z siemienia lnianego stosuje się przy łagodzeniu podrażnienia gardła. Dwie łyżeczki siemienia lnianego zalewa się ciepłą wodą i gotuje ok. 10 minut. Pamiętajmy, że dzienna dawka nasion siemienia lnianego nie powinna przekraczać 3 łyżek stołowych. Ziarna siemienia mielone lub całe można dodawać do sałatek, koktajli, jogurtów, owsianek, chleba. Cennym dodatkiem do sałatek jest także olej lniany.
Podczas stosowania siemienia lnianego należy obserwować, jak zareaguje nasz organizm, dlatego na początku lepiej stosować je w mniejszych ilościach. Zbyt duża ilość błonnika może wywołać efekt przeczyszczający, trzeba wówczas zmniejszyć ilość zjadanego siemienia.
Należy także mieć na uwadze, że siemię lniane zawiera śladowe ilości związków cyjanowych, które są aktywne, gdy ziarna są zmielone. Najlepiej kupować całe ziarna lnu, które zmielimy w domu, ponieważ z czasem zawarty w nich olej ulega utlenieniu, co niestety wiąże się ze stratą cennych składników odżywczych. Warto także zwrócić uwagę na datę ważności nasion lnu, gdyż te mają krótki okres przydatności do spożycia.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Bartkowski L., Nasiona lnu – naturalne źródło zdrowia i urody, „CHEMIK” 2013, 67(3), 186–191.
Chmielowiec D., Siemię lniane – właściwości i zastosowanie, agromaniak.com/pl/a/275/siemie-lniane-----wlasciwosci-i-zastosowanie.html (18.09.2019).
Ekiert K., Dochniak M., Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?, „Pielęgniarstwo i Zdrowie Publiczne” 2015, 5(4), 401–408.
Ganorkar P., Jain R., Flaxseed – a nutritional punch, „International Food Research Journal” 2013, 20(2), 519–525.
Kołodziejska E., Siemię lniane czy nasiona chia?, ncez.pl/abc-zywienia-/zasady-zdrowego-zywienia/siemie-lniane-czy-nasiona-chia- (18.09.2019).
Peckenpaugh N., Podstawy żywienia i dietoterapia, Wrocław 2011.
Siemię lniane: właściwości i zastosowanie, onedaymore.pl/blog/siemie-lniane-wlasciwosci-zastosowanie/ (18.09.2019).
Wawryka J., Teodorczyk A., Zdrojewicz Z., Zastosowanie lecznicze siemienia lnianego, „Medycyna Rodzinna” 2017, 20(1), 41–47.