Dieta cud, jak sama nazwa wskazuje, sugeruje, że osiągniemy wymarzoną figurę i zmienimy przyzwyczajenia żywieniowe bez większego wysiłku. Wiąże się to jednak najczęściej ze zmianą dotychczasowego jadłospisu na potrawy lub posiłki, które zupełnie nam nie smakują. Aby osiągnąć wymarzony efekt, zjadamy trzy razy dziennie niesmaczną zupę kapuścianą i patrzymy z satysfakcją na wskaźnik wagi, który codziennie pokazuje niższą wartość. Jednak do czasu…

 

SPIS TREŚCI:

1. Co sobie fundujemy, stosując diety cud?

2. Czym może skutkować ich stosowanie?

3. Co zrobić, by uniknąć rozczarowań związanych z dietą i powrotem kilogramów?

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Co sobie fundujemy, stosując diety cud?

Przede wszystkim ryzykujemy niedoborem składników pokarmowych, gdyż diety te nie należą do odpowiednio zbilansowanych i urozmaiconych. Diety cud często są monoskładnikowe, eliminują np. większość węglowodanów i tłuszczów, opierają się głównie na białku. Nie bez przyczyny wszystkie te składniki są potrzebne do właściwego funkcjonowania organizmu.

 

Pozbawienie organizmu wielu kluczowych składników odżywczych, w tym witamin i składników mineralnych może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie, prowadzić np. do osłabienia, uczucia senności, zmniejszonej odporności, a nawet anemii.


Brak jednego pociąga za sobą inne braki. Jeśli wyeliminujemy np. wszelkie tłuszcze w diecie, wykluczymy z niej witaminy w nich rozpuszczalne, które, jak wiadomo, są niezbędne do różnych procesów zachodzących w organizmie człowieka.


Dieta jednoskładnikowa naraża nas na nadmiar danego składnika w codziennym menu. Jeśli stosujemy np. dietę opartą na białku, narażamy organizm na zakwaszenie, a co za tym idzie – problemy ze skórą, włosami, paznokciami, ale mogą także ucierpieć nerki, jeśli taka dieta trwa zbyt długo. Nadmiar białka może także skutkować dysfunkcją innych narządów, przyczyniać się do rozwoju wielu chorób. Dieta bogata w białko działa hamująco na łaknienie, nasilona natomiast zostaje termogeneza, co sprawia, że na początku stosowania diety obserwujemy szybką utratę masy ciała, niestety nie na długo.

 

2. Czym może skutkować ich stosowanie?
Gdy już osiągniemy wyznaczoną wagę i jakoś uda nam się uniknąć skutków ubocznych diety cud, porzucamy znienawidzone potrawy i wracamy z ochotą do naszych smakołyków. Przecież teraz, kiedy wyglądamy tak pięknie, możemy w końcu pozwolić sobie na ciasteczko w czekoladzie lub pączka z lukrem. Jakaś nagroda za tak ciężką pracę nam się należy. Wtedy też możemy odczuć efekty długotrwałego stosowania restrykcyjnej diety i zacząć się objadać.

 

Gdy odczuwamy chroniczny głód, nasz organizm nie wytrzyma reżimu i przy pierwszej możliwej sposobności „rzucimy się na jedzenie”, jemy wtedy więcej, niż organizm potrzebuje. I tutaj wpadamy w pułapkę diety cud i efektu jo-jo – najczęstszy i nieuchronny skutek diet niskokalorycznych.


Nasz organizm wycieńczony okresem ograniczeń skwapliwie robi zapasy w postaci tkanki tłuszczowej, by przygotować się na podobny czas w przyszłości. Kilogramy, które z trudem zrzucaliśmy tygodniami, wracają ze zdwojoną siłą i w rezultacie mamy ich więcej niż przed rozpoczęciem diety. Fundowanie swojemu organizmowi ciągłych wahań wagi w postaci spadków i przyrostów masy ciała może negatywnie wpłynąć na zdrowie. Fabryka Siły Sklep


3.Co zrobić, by uniknąć rozczarowań związanych z dietą i powrotem kilogramów?

Odchudzanie powinno wiązać się z racjonalnym odżywianiem. Kluczowe zatem będą odpowiednio zbilansowana dieta o właściwie dobranej wartości energetycznej, a także systematyczna aktywność fizyczna dopasowana do predyspozycji danej osoby. Wprowadźmy dietę, która spowoduje nie tylko utratę zbędnych kilogramów, ale też wpłynie korzystnie na nasz stan zdrowia.

 

Okres odchudzania powinien być początkiem nowego zdrowego stylu życia oraz długotrwałej zmiany nawyków żywieniowych. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami skomponować odpowiedniej diety, możemy zasięgnąć pomocy wykwalifikowanego dietetyka, który podpowie nam po jakie produkty warto sięgać, a jakich należy unikać w codziennym menu.


Najważniejsze, żebyśmy byli zadowoleni ze swojej nowej sylwetki i nie musieli martwić się o stare przyzwyczajenia żywieniowe, które wpędziły nas wcześniej w kłopoty z wagą. Tylko zdrowa, zbilansowana dieta dopasowana do twoich potrzeb da ci pełną satysfakcję z efektów odchudzania.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Pawełczyk-Jabłońska P., Dlaczego diety cud nie działają, ncez.pl/abc-zywienia-/psychodietetyka/dlaczego-diety-cud-nie-dzialaja (16.12.2019).

Wiśniewska K., Ranking diet – znamy zwycięzców i największych przegranych, ncez.pl/zdrowe-odchudzanie/skuteczne-odchudzanie/ranking-diet---znamy-zwyciezcow-i-najwiekszych-przegranych (16.12.2019).

Kołton R., Leczenie otyłości zamiast diety cud, mp.pl/pacjent/dieta/wywiady/211030,leczenie-otylosci-zamiast-diety-cud (16.12.2019).

Biedrzycka K., Porównanie zaleceń żywieniowych z popularnymi dietami oraz skutki ich stosowania, Warszawa 2015, 163–171.