W świecie pełnym pokus coraz trudniej utrzymać zgrabną sylwetkę. Nie tak łatwo pozbyć się niechcianych kilogramów. Gdy rozpoczynamy odchudzanie, szukamy informacji, jak zrobić to najlepiej, czasem najszybciej, czego unikać, a co jeść. Podczas poszukiwań zdarza nam się natrafić na informacje lub pomysły na odchudzanie, które nie mają nic wspólnego z prawdą. Jakich rad się wystrzegać?

 

SPIS TREŚCI:

1. Unikaj produktów zbożowych

2. „Cudowne” diety wysokobiałkowe

3. Ilość zjadanych owoców nie ma znaczenia

 

 

1. Unikaj produktów zbożowych

Często słyszymy: „Jestem na diecie”, „Nie jem chleba”. W ostatnim czasie na fali popularności diet alternatywnych, diet białkowych czy też diet bogatotłuszczowych utarło się przekonanie, że węglowodany to nasz wróg i aby schudnąć lub utrzymać zgrabną sylwetkę, należy je wszystkie wyeliminować.


Tymczasem węglowodany powinny stanowić podstawę codziennego odżywiania, wtedy odchudzanie będzie miało większy sens. Całkowite wyeliminowanie któregokolwiek ze składników pokarmowych z diety powoduje, że nie jest ona zbilansowana, co w przyszłości może wywołać różne dolegliwości. W procesie odchudzania należy ograniczać liczbę kilokalorii w spożywanych posiłkach.

 

Produkty zbożowe powinny stanowić podstawowe źródło energii w diecie człowieka, gdyż węglowodany w nich zawarte stanowią jedyne źródło energii dla mózgu, rdzenia nerwowego i erytrocytów. Zamiast eliminować je z diety, zwracajmy uwagę na ich jakość. Zastąpmy białe pieczywo tym z pełnego ziarna, biały ryż brązowym, dodajmy do kurczaka kaszę, a cukier zostawmy w cukiernicy.


Pamiętajmy, że pełnoziarniste produkty zbożowe to źródło cennych witamin, soli mineralnych oraz błonnika pokarmowego. Zawierają przede wszystkim witaminy z grupy B oraz witaminę E. Dostarczają również składników mineralnych takich jak żelazo, miedź, magnez, cynk, potas i fosfor. Węglowodany są konieczne do utleniania kwasów tłuszczowych, mogą być również użyte do syntezy aminokwasów glukogennych. Nie są one mniej kaloryczne niż produkty z mąki oczyszczonej (białej), ale mają większą wartość odżywczą, a zawartość błonnika powoduje, że są bardziej sycące.


Należy zwracać uwagę na czas gotowania makaronu czy ryżu. Zbyt długie gotowanie tego typu produktów zwiększa ich indeks glikemiczny (klasyfikacja produktów żywnościowych na podstawie ich wpływu na poziom glukozy we krwi 2–3 godziny po ich spożyciu).


Wskazane jest natomiast spożywanie produktów o niskim IG oraz wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, co sprzyja zmniejszeniu ryzyka zachorowania na cukrzycę i choroby układu sercowo-naczyniowego.


2. „Cudowne” diety wysokobiałkowe

Diety wysokobiałkowe, tak popularne w ostatnim czasie, są jednocześnie dietami niskowęglowodanowymi. Szybko zauważalne efekty tych diet

u osób, które je stosowały, sprawiły, że powstało przekonanie, że są one najlepsze. Tymczasem badania wykazały, że na początku ich stosowania przez 3–6 miesięcy ubytek masy ciała był znaczny, ale już po roku nie było widać różnicy pomiędzy efektami tej diety a efektami diety niskokalorycznej (M. Hession i wsp. 2009).


Ubytek kilogramów podczas stosowania diety wysokobiałkowej wynika Fabryka Siły Sklep

z odwodnienia organizmu i mobilizacji zapasów glikogenu w celu dostarczenia brakującej w organizmie glukozy. Dieta wysokobiałkowa nie jest dietą zbilansowaną, dlatego stosowanie jej może mieć różne skutki. Osoby stosujące diety wysokobiałkowe częściej cierpią na zaparcia, bóle

i zawroty głowy, występują u nich mdłości, odwodnienie, zmęczenie, zwiększone pragnienie, wielomocz.


Często pojawiają się także schorzenia, które obciążają organizm na dłużej – arytmia serca, niewydolność nerek, osteoporoza, zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. Zagrożenie tymi chorobami wynika z niedoboru witamin B1, B6, A, E, składników mineralnych – potasu, wapnia, magnezu, żelaza, i błonnika pokarmowego, których takie diety nie dostarczają w wystarczających ilościach.


3. Ilość zjadanych owoców nie ma znaczenia

Jeśli spotkacie się z teorią, że na diecie owoce można jeść bez ograniczeń – nie wierzcie w nią. Jeśli chodzi o tę grupę produktów, należy zachować względny umiar i zwracać uwagę na ich kaloryczność, ponieważ owoce różnią się wartością energetyczną. Te o niższej kaloryczności to

np. truskawki, grejpfruty czy maliny, natomiast te, które mają więcej kilokalorii, to banany czy winogrona.


Kontrolujmy więc ilość owoców w diecie. Pamiętajmy także, żeby uważać na ilość soków owocowych w naszej diecie. Jeśli są to soki robione przez nas w domu, wyciskane z owoców i niedosładzane, można je traktować jak porcję owoców. Jeśli natomiast są to napoje owocowe kupione w sklepie, należy uważać, by nie były dosładzane, i ograniczyć ich ilość.


Co pić zamiast soku? Niezmiennie i od zawsze poleca się wodę, najzdrowszy i najpewniejszy sposób na ugaszenie pragnienia. W ciągu dnia powinniśmy dostarczyć do organizmu około 2 l płynów, najlepiej

w postaci wody mineralnej. Woda pomaga w odchudzaniu, oczyszcza organizm, jest niezbędna w procesach w nim zachodzących.


Nie wierzmy również w to, że picie wody przed posiłkiem wzmaga apetyt, nie jest to prawdą. W wielu źródłach możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że picie zielonej herbaty przyspiesza spalanie kilokalorii.

 

Badania nie są jednak jednoznaczne i nie można stwierdzić, czy picie herbaty w znaczący sposób wpływa na redukcję masy ciała lub zmniejszenie ryzyka chorób sercowo-naczyniowych. Pewne jest, że zielona herbata zawiera znaczącą ilość katechin, które należą do związków organicznych z grupy flawonoidów, wykazujących silne działanie przeciwutleniające. Dodatkowo działa bakteriobójczo i jest bogata w garbniki i witaminy.

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Zasady prawidłowego żywienia, izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia (10.12.2019).

Wiśniewska K., Kurowska E., Okręglicka K., Wpływ spożycia wody na masę ciała, „Wiadomości Lekarskie” 2014, 2(1), 2–6.

Parol D., Czemu tyję na ujemnym bilansie energetycznym?, damianparol.com/czemu-tyje-na-ujemnym-bilansie-kalorycznym/ (10.12.2019).

Mizera J., Mizera K., Dietetyka sportowa. Co jeść, by trenować efektywnie, Łódź 2017, 29–97.

Jarosz A., Czy trzeba ograniczyć węglowodany, żeby schudnąć?, ncez.pl/abc-zywienia-/fakty-i-mity/czy-trzeba-ograniczyc-weglowodany--zeby-schudnac- (10.12.2019).

Kłosiewicz-Latoszek L., Szostak W.B., Kontrowersje wokół diet odchudzających, „Postępy Nauk Medycznych” 2011, 26(9), 790–794.

Hession M. et al., Systematic review of randomized controlled trials of low-carbohydrate vs. low-fat/low-calorie diets in the management of obesity and its comorbidities, „Obesity Reviews” 2009, 10(1), 36–50.