Osoba mająca 16 lat może już stawiać swoje pierwsze kroki na siłowni. Niemniej jednak nadal powinna uważać na to, aby w swoim treningu kierować się kilkoma ważnymi zasadami. W końcu są to dopiero początki przygody ze sportami sylwetkowymi, warto więc zdobywać pierwsze szlify. Czas na skrajnie ciężkie treningi jeszcze nadejdzie.

 

SPIS TREŚCI:
1. Początki diety
2. Trening z obciążeniem własnego ciała w domu
3. Trening na siłowni dla 16-latka
4. Zakres serii i powtórzeń w ćwiczeniach

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 



1. Początki diety

16-latek swoją metamorfozę powinien rozpocząć od zmian w menu. W tym wieku nadal mogą pojawiać się problemy z wypryskami na twarzy, co jest tylko dodatkowym powodem do wprowadzenia do diety produktów nie tylko bardziej odżywczych, ale przede wszystkim zdrowych.

 

Zdrowe menu zapewni również oczekiwane rezultaty. Bez odpowiedniego zbilansowanego odżywiania budowanie sylwetki może stanowić prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza w przypadku ektomorfików.

 

2. Trening z obciążeniem własnego ciała w domu

Świetnym rozwiązaniem jest rozpoczęcie treningu w domowych warunkach. Po pierwszych 4 tygodniach takie postępowanie przyniesie wymierne rezultaty.

 

Mięśnie przygotują się do określonych płaszczyzn ruchów i dostaną pierwsze wymierne bodźce do rozwoju, dokuczliwe bóle potreningowe będą już wspomnieniem i przez ten czas nabędzie się doświadczenia, które później zaprocentuje na siłowni. Fabryka Siły Sklep

 

Plan treningowy powinien obejmować podstawowe ćwiczenia, jak podciąganie na drążku, pompki, wykroki czy przysiady. Trening siłowy oczywiście odbywa się z wykorzystaniem obciążenia własnego ciała lub przedmiotów dostępnych w domu. Można do nich zaliczyć hantle oraz drążek do podciągania, np. drążek rozporowy, który można zamontować w drzwiach.

 

3. Trening na siłowni dla 16-latka

16-latek po okresie wstępnym (trening domowy) może przejść do treningu z wykorzystaniem wolnego obciążenia na siłowni.

 

Trening z wolnym obciążeniem powinien opierać się na głównych podstawowych ćwiczeniach, jak przysiady, wyciskanie na ławce, wykroki, brzuszki, uginanie ramion z obciążeniem, a także prostowanie ramion ze sztangą.

 

Jedynym ćwiczeniem, co do którego pojawiają się wątpliwości, jest martwy ciąg. 16-latek może to ćwiczenie wykonywać nieprawidłowo, co może nieść bezpośrednie zagrożenie dla kręgosłupa w trakcie treningu. Dlatego lepiej wykonywać to ćwiczenie z minimalnym, skrajnie małym obciążeniem, by opanować odpowiednią technikę, lub zdecydować się na inną metodę angażującą prostownik grzbietu, np. skłony dzień dobry czy prostowanie pleców na specjalnej ławeczce.

 

4. Zakres serii i powtórzeń w ćwiczeniach

Najlepszą metodą treningu dla 16-latka, i w przypadku większości osób rozpoczynających swoją przygodę ze sportami siłowymi, jest metoda FBW.

 

Trening FBW pozwala zaznajomić się z ciężarem, opanować odpowiednią technikę ćwiczeń, a także rozwijać mięśnie. Wprowadzenie zaledwie 7 ćwiczeń (nogi, klatka piersiowa, plecy, barki, biceps, triceps, brzuch) w zakresie trzech serii po 8–12 powtórzeń pozwala bez problemów rozwijać muskulaturę.

 

Należy jednak uzbroić się w cierpliwość, bowiem w tym sporcie efekty nie przychodzą szybko. Jedyne, co można zauważyć na samym początku treningów, to nagły skok siły.