Młode osoby szybko rozpoczynające swoje treningi powinny zwrócić uwagę na wiele rzeczy. Przede wszystkim powinny uświadomić sobie, że ich organizm nadal się rozwija i zbyt obciążające treningi mogą w skrajnych przypadkach nawet ten rozwój zahamować! Ten artykuł pomoże uniknąć błędów jeszcze przed samym treningiem. W końcu trening pozbawiony tych błędów będzie o wiele bardziej skuteczny i pozytywnie wpłynie na efekty!

 

SPIS TREŚCI:
1. Zbyt duża objętość treningowa
2. Zbyt duże ciężary
3. Zbyt dużo treningów

 

 

1. Zbyt duża objętość treningowa

Trening ze zbyt dużą objętością to jedno z zagrożeń dla młodych osób, których celem jest zadbanie o swoje zdrowie i wygląd. Regularne bazowanie na zbyt dużej objętości treningowej w wielu przypadkach zaczyna dawać o sobie znać przez zniechęcenie oraz brak sił w ciągu dnia. Niedostosowanie planu ćwiczeń może w dłuższej perspektywie prowadzić do przetrenowania, a nawet kontuzji.

 

Osobie, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze sportami siłowymi, warto polecić metodę treningu, na której w czasie jednej sesji treningowej można wykonać po jednym ćwiczeniu na główne grupy mięśniowe. Idealnie w tym przypadku sprawdzają się trening FBW (full body workout) bądź trening obwodowy.

 

Plan treningowy osób początkujących najczęściej opiera się właśnie na jednej z tych metod treningowych.

 

2. Zbyt duże ciężary

Zbyt duże ciężary wpływają negatywnie na poprawne wykonywanie ćwiczenia pod względem technicznym – a to jest podstawa. W niektórych przypadkach będzie to kilka tygodni bądź miesięcy. Jednak są osoby, dla których siłownia staje się częścią życia, więc od samego początku warto przywiązywać wagę nie do ciężaru, ale do odpowiedniej techniki.

 

Osoby początkujące powinny dobierać ciężar, który pozwoli im wykonać od 12 do 15 powtórzeń na duże grupy mięśniowe, na małe zaś od 15 do 20 powtórzeń. Warto ćwiczyć tak, aby mieć siłę na wykonanie w zapasie jeszcze dwóch poprawnych technicznie ruchów. Fabryka Siły Sklep

 

Mniejsze ciężary to również zminimalizowanie widma kontuzji, zwłaszcza jeśli osoba niedoświadczona przeprowadza trening siłowy bez pomocy trenera personalnego bądź partnera treningowego. W takich sytuacjach nierozważne poczynania mogą zakończyć się bolesnym urazem!

 

3. Zbyt dużo treningów

Zgodnie z powiedzeniem „co za dużo, to niezdrowo” niewskazane jest
w przypadku adeptów sportów siłowych wprowadzanie planów treningowych, które przewidują ciężkie treningi np. 6 razy w tygodniu.

 

Zbyt duża liczba sesji treningowych w ciągu tygodnia może prowadzić do synchronicznego przetrenowania mięśni, a wówczas konieczna może być dłuższa przerwa w regularnych treningach.

 

Osobie początkującej, nieuprawiającej żadnych dodatkowych sportów wystarczą trzy sesje treningowe w tygodniu. Z kolei osobie początkującej, która poza siłownią uprawia inny sport taki jak np. bieganie, jazda na rowerze, boks czy piłka nożna, optymalną liczbą są dwa treningi siłowe wykonane na siłowni bądź w domu.

 

Po treningu należy wykonać rozciąganie, szczególną wagę przywiązywać do rozciągnięcia trenowanych mięśni. Dzięki takiemu podejściu zyskuje każda metoda treningowa.

 

Stretching wzbogaca zarówno trening domatora, plan treningowy na masę, trening biegacza, jak i trening na rzeźbę.

 

Warto o tym pamiętać, dlatego obowiązkowo powinniśmy się rozciągać po każdym treningu!