Im wcześniej się zacznie, tym lepsze efekty – niekoniecznie! W przypadku 15-latka trening siłowy nie jest wskazany. Jednak istnieje szansa na takie ułożenie aktywności fizycznej, by później rozpoczęty trening siłowy przyniósł ponadprzeciętne efekty!

 

SPIS TREŚCI:
1. Trening dla 15-latka – co i jak?
2. Postaw na sporty ogólnorozwojowe
3. Trening siłowy możesz wykonać w domu
4. Początki suplementacji i zdrowe odżywianie

 

 

1. Trening dla 15-latka – co i jak?

Trening z wykorzystaniem sztang, hantli oraz innych przyrządów, które oferuje siłownia, nie jest dobrym rozwiązaniem dla osoby mającej zaledwie 15 lat. Jest to nadal okres intensywnego rozwoju całego ciała, w czasie którego następuje między innymi powtórny gwałtowny skok wzrostu, a co za tym idzie – jeszcze nie wszystko funkcjonuje w organizmie tak, jak powinno.

 

W związku z tym warto odpuścić sobie trening siłowy i zastąpić go innymi aktywnościami fizycznymi.

 

2. Postaw na sporty ogólnorozwojowe

O wiele lepszym wyborem dla osoby dojrzewającej będą sporty ogólnorozwojowe takie jak pływanie, tenis, gimnastyka.

 

Uczą podstaw niezbędnych do późniejszego treningu na siłowni oraz wzmacniają układ mięśniowo-kostny, poprawiają naturalne predyspozycje wydolnościowe i fizyczne, a także przyczyniają się do kształtowania charakteru, szczególnie cech odpowiedzialnych za sukces, jak pracowitość, systematyczność oraz wiara we własne umiejętności. Fabryka Siły Sklep

 

3. Trening siłowy możesz wykonać w domu

Jeśli mimo wszystko chcesz trenować siłowo, idealnym rozwiązaniem będzie wykonywanie w domowych warunkach treningu bazującego na pompkach, podciąganiu na drążku, przysiadach, a także brzuszkach. Plan treningowy z uwzględnieniem czterech wymienionych ćwiczeń to świetna metoda stawiania małych kroków.

 

Z pomocą tych czterech ćwiczeń można efektywnie wpłynąć na poprawę sylwetki, rozbudować siłę oraz wytrzymałość mięśniową, a także uzyskać podstawy do późniejszego przejścia z domu na salę treningową w jednym z klubów fitness.

 

15-latek powinien unikać w treningu pracy z dużymi ciężarami, może jednak trenować z ciężarem własnego ciała.

 

4. Początki suplementacji i zdrowe odżywianie

Już w tak młodym wieku warto postawić na zdrowe odżywianie, co w tym wieku niesie za sobą również korzyści poboczne, jak np. skuteczna walka z pojawiającym się na ciele trądzikiem.

 

Suplementacja z kolei powinna opierać się w tym wieku wyłącznie na białku. Najlepszym wyborem jest izolat białka serwatkowego, który w organizmie jest bardzo szybko wchłaniany.