Idealnie wyrzeźbione mięśnie ABS to prawdziwy skarb, który niestety nie jest tak prosty do zdobycia. Ćwiczenia na mięśnie brzucha prosto wyglądają tylko na filmikach w sieci. Warto jednak napocić się na siłowni i zbudować silne fundamenty pod przyszłe treningi. O tym, jak trenować brzuch na początku swoich treningów na siłowni – opowiemy w artykule.

 

SPIS TREŚCI:
1. Mięśnie brzucha, anatomia treningu – podstawowe informacje
2. Jak ćwiczyć mięśnie brzucha?
3. Dieta
4. Plan treningowy

 

 

1. Mięśnie brzucha, anatomia treningu – podstawowe informacje

Trening mięśni brzucha powinien być wykonywany według określonego schematu. Pierwszy powinien być wykonany trening na mięśnie dolne brzucha, następnie po nim trening na mięśnie skośne brzucha (boczne),

a na samym końcu trening na mięśnie proste brzucha (górne).

 

Dzięki takiemu podejściu w czasie treningu najefektywniej zaangażujemy swój ABS. Dzieje się tak, ponieważ podczas treningu na dolne rejony mięśni brzucha aktywnie w roli mięśni pobocznych oraz stabilizujących występują mięśnie skośne brzucha oraz mięśnie proste górne. W treningu na mięśnie skośne z kolei funkcję wspomagaczy pełnią górne mięśnie brzucha znajdujące się tuż pod mostkiem i biegnące aż do pępka!

 

2. Jak ćwiczyć mięśnie brzucha?

Przy wykonywaniu ćwiczeń na mięśnie brzucha należy skupić się na zachowaniu poprawnej techniki. Często na brzuch wykonuje się setki powtórzeń, które w efekcie są wykonywane bezskutecznie, gdyż uwagę przywiązuje się do liczby, a nie jakości powtórzeń.

 

Bardzo ważne jest to, aby w każdym powtórzeniu „maksymalnie dopinać” mięśnie ABS i w tej pozycji wytrzymać ok. 1–2 sekund. W trakcie treningu brzucha należy zwrócić także uwagę na to, aby ćwiczony mięsień przez cały czas trwania ćwiczenia był napięty. Fabryka Siły Sklep

 

Osoby początkujące mogą ćwiczyć brzuch dwa razy w tygodniu. Jest to optymalna dawka zapewniająca znakomite efekty na samym początku treningów. Nowicjusze powinni wybrać dla siebie po jednym ćwiczeniu na każdą grupę mięśni brzucha i wykonywać każde z nich w 3 seriach po 10–15 powtórzeń.

 

3. Dieta

Oczywiście uzyskanie wymarzonej tarki na brzuchu nie jest możliwe bez odpowiedniego planu żywienia. Dieta to klucz nie tylko do uzyskania wymarzonej sylwetki, ale również do cieszenia się nią przez długie lata, tak samo jak zdrowiem!

 

Najważniejsze jest zbilansowanie każdego posiłku. Powinien on zawierać wymagane dla organizmu sportowca dawki białka, węglowodanów oraz tłuszczów. Oczywiście poza ilością należy stawiać także na jakość produktów. W menu bardzo ważne są owoce i warzywa dostarczające witamin oraz składników mineralnych. Ponadto istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

 

Dieta osoby ćwiczącej na siłowni powinna być wzbogacona o suplementy diety. Osobie początkującej wystarczy izolat białka serwatkowego oraz preparat zapewniający dostarczenie w wymaganych ilościach wszystkich niezbędnych witamin i składników mineralnych.

 

4. Plan treningowy

Przedstawiamy poniżej prosty plan treningowy, dzięki któremu wyrzeźbimy brzuch.

 

Najlepsze ćwiczenia na mięsień prosty brzucha

Jest jedno ćwiczenie angażujące mięśnie brzucha, które bije na głowę inne i w dodatku angażuje całą tzw. tłocznię brzuszną. Jest to prosta w wykonaniu

i niezwykle popularna deska. Ćwiczenie to znane jest również jako plank.

 

Równie dobrym ćwiczeniem jest nieco niedoceniany rowerek. Również angażuje on do aktywnej pracy wszystkie mięśnie brzucha!

 

Najlepsze ćwiczenia na górne mięśnie brzucha:

– tradycyjne brzuszki;

– skłony z linką wyciągu górnego;

– brzuszki na ławeczce rzymskiej.

 

Najlepsze ćwiczenia na dolne mięśnie brzucha:

– podciąganie kolan w swobodnym zwisie na drążku do klatki piersiowej;

– przyciąganie wyprostowanych nóg w stronę klatki w leżeniu na plecach.

 

Najlepsze ćwiczenia na skośne mięśnie brzucha: 

– skręty tułowia ze sztangą za głową;

– brzuszki na mięśnie skośne (boczne).

 

Warto dodać, że trening mięśni brzucha można wykonywać opcjonalnie.

 

Przykładowy plan treningowy na mięśnie brzucha dla osoby początkującej

Trening brzucha w domu:

– wznosy prostych nóg do pozycji pionowej w leżeniu na plecach;

– tradycyjne brzuszki;

– deska,

 

lub

 

trening brzucha na siłowni:

– brzuszki z wykorzystaniem linki wyciągu górnego;

– wznosy kolan do klatki w swobodnym zwisie na drążku;

– rowerek.