Sam trening siłowy nie jest gwarancją sukcesu w sportach sylwetkowych. Na ten sukces składa się wiele innych rzeczy takich jak dieta, suplementacja czy przemyślana regeneracja. Wszystko to idealnie połączone w całość jest dopiero gwarancją sukcesu. W dzisiejszym artykule pojawią się bardzo ważne wskazówki dla początkujących, czyli o tym, co należy wiedzieć przed rozpoczęciem treningów.

 

SPIS TREŚCI:
1. Sport to zdrowie
2. Trening siłowy hartuje ciało
3. Dieta jest niezbędna do wzrostu mięśni
4. Mięśnie rosną w trakcie odpoczynku
5. Mierz siły na zamiary – zdrowe cele sportowe

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.


 

1. Sport to zdrowie

Trening siłowy to nie tylko środek, za pomocą którego można zadbać o ponadprzeciętną sylwetkę. Regularna aktywność fizyczna na siłowni niesie za sobą szereg korzyści w kontekście zdrowia.


Przede wszystkim trening siłowy wzmacnia ścięgna i wiązadła, wzmacnia kości, a także mięśnie, gdyż zwiększa się ich siła i wytrzymałość. Ponadto konsekwentnie realizowany plan treningowy zwiększa wydolność organizmu.

 

Zaletą treningu siłowego jest także to, że połączenie wymienionych korzyści fizyczno-motorycznych na pewno hartuje, a zarazem znakomicie przygotowuje ciało i organizm do uprawiania innych dyscyplin siłowych, w których ważną funkcję spełnia właśnie siła fizyczna.


Regularne treningi przyczyniają się również do poprawy zdrowia nie tylko fizycznego, mogą redukować stres oraz dostarczać energii do radzenia sobie z codziennymi trudnościami.

 

A skoro korzyścią jest poprawa zdrowia i motoryki, to warto także dorzucić kwestię sprawności naszego umysłu. To właśnie wizualne efekty treningu siłowego sprzyjają poprawie samooceny. Dzięki temu nasza motywacja rośnie, tworzymy jeszcze mocniejszy fundament, aby trenować jeszcze intensywniej, a zarazem skuteczniej.

 

2. Trening siłowy hartuje ciało

Wspomniano już o tym krótko w poprzednim punkcie. Jeśli czyimś marzeniem jest posiadanie zdrowego, silnego i umięśnionego ciała, to jak najszybciej taka osoba powinna pojawić się na siłowni, aby z pomocą treningu zrealizować swoje pragnienie.


Trening siłowy to pierwszy element układanki, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie muskularnej sylwetki.

  Fabryka Siły Sklep

Dodatkowo pobudza on mięśnie do pracy, dotleniając je oraz poprawiając ich ukrwienie podczas wykonywanych ćwiczeń.


Ponadto pierwsze treningi na siłowni to niezapomniany okres, który należy wykorzystać jako trampolinę, by z treningu na trening nie tylko kształtować swoje mięśnie, ale również opanować technikę ćwiczeń, zwiększać systematycznie wiedzę z zakresu odżywiania oraz suplementacji w sporcie.

Takie podejście zobrazuje początkującym adeptom arkana sportu siłowego. Jednocześnie też ujawni ważne wskazówki, np. w jaki sposób, kiedy, jak często trenować oraz czym kierować się w diecie, aby treningi były korzystne, a tym samym zgodne z oczekiwaniami początkującego.

 

3. Dieta jest niezbędna do wzrostu mięśni

Oczywiście uzyskanie ciała zwracającego uwagę pozostałych nie kończy się na samym treningu. Bardzo ważną rolę w sportach siłowych odgrywa zdrowa zbilansowana dieta, która. poza odpowiednim rozłożeniem makroskładników. jest bogata również w witaminy i składniki mineralne niezbędne do rozwoju struktur mięśniowych i zachowania zdrowia!


Wiele osób odbywa swoje pierwsze treningi bez przykładania większej wagi do zdrowej diety. Jest to błąd, ponieważ kolejne treningi nie są miarodajne, a zamiast progresu pojawiają się jedynie złość, zniechęcenie i frustracja.

 

Dlatego tak ważna jest edukacja, za każdym razem, kiedy mamy do czynienia ze sportem, warto o pewne rzeczy dopytać, aby oswoić się z obrazem naszej sportowej przyszłości. Świadomość, cel, wiedza, motywacja, technika, cierpliwość zapewnią sportowy sukces.



4. Mięśnie rosną w trakcie odpoczynku

Pierwsze treningi na siłowni to nie tylko niezapomniany okres w sportowym życiu, ale również czas, który obfituje w liczne błędy na wielu płaszczyznach treningu siłowego. Odpowiedni plan treningowy powinien uwzględniać więc nie tylko cel treningowy, ale również stopień wytrenowania, a także aktualne możliwości fizyczne osoby ćwiczącej. Niestety osoby początkujące pierwsze treningi bardzo często opierają na planach treningowych pobranych z sieci. Jest to jeden z najczęstszych błędów! Po treningu organizm wymaga bowiem odpoczynku.


Takie osoby zamiast 6 treningów w ciągu tygodnia powinny bazować na
2–3 treningach tygodniowo. Taka liczba zapewni im nie tylko rozwój mięśni, ale również odpowiednią dawkę niezbędnej regeneracji.

 

Jeśli mowa o regeneracji, to warto pamiętać również o śnie, bardzo ważnym dla zdrowia i wydolności organizmu. Odpowiednia ilość snu jest podstawą zdrowego ciała i psychiki. Sprawniejsze są nie tylko nasze funkcje psychofizyczne, ale przede wszystkim te motoryczne.

 

5. Mierz siły na zamiary – zdrowe cele sportowe

Aby pierwsze treningi na siłowni przebiegły bez zastrzeżeń, należy przyjąć zdroworozsądkowe podejście. Osoba rozpoczynająca dopiero swój trening nie może (o ile dieta i regeneracja są dopięte na ostatni guzik) wymagać od siebie nieprawdopodobnych rezultatów. Nikt w ciągu miesiąca nie zostanie mistrzem świata w kulturystyce!

 

Ponadto zdrowe i cierpliwe, a zarazem ostrożne dozowanie treningu (jeszcze lepiej, gdy przebiega on pod okiem trenera) uchroni młodego adepta przed niechcianymi kontuzjami, które mogłyby skutecznie zniechęcić go do kontynuacji przygody ze sportem.


W związku z tym na samym początku swojej przygody powinno stawiać się przed sobą małe, ale możliwe do zrealizowania w ciągu miesiąca bądź dwóch miesięcy cele treningowe. To one będą drogowskazem do sukcesu! Z takim podejściem motywacja do treningu przyjdzie sama!