Woda kokosowa to kolejna nowość z Zachodu, która powoli jest wprowadzana do asortymentu europejskich marketów. Ten  egzotyczny napój staje się coraz bardziej popularny. Zapraszam do przeczytania poniższego tekstu, aby przekonać się o pozytywnym wpływie kokosowego płynu na nasz organizm.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest woda kokosowa?

2. Woda kokosowa – właściwości
3. Zastosowanie wody kokosowej
4. Odchudzanie
5. Opinie

 

 

1. Czym jest woda kokosowa?

Agua de coco, czyli woda kokosowa, to nazwa przejrzystego płynu pozyskiwanego z zielonych orzechów kokosowych. W przeciwieństwie do popularnego mleczka kokosowego jest pozbawiona związków tłuszczowych. Płyn charakteryzuje się lekko orzechowym posmakiem. Stanowi bardzo dobrą alternatywę dla napojów izotonicznych polecanych sportowcom ze względu na zawarte w niej składniki. Warto dodać, że woda kokosowa stanowi substrat do produkcji octu kokosowego oraz popularnego deseru nata de coco.


2. Woda kokosowa – właściwości

Produkt jest stosowany przez wielkie gwiazdy show-businessu. Moda na spożywanie płynu kokosowego rozpoczęła się w Stanach Zjednoczonych i powoli zaczyna docierać do Europy. Nawet na półkach polskich sklepów coraz częściej można zauważyć butelki wypełnione orzechowym sokiem. Pytanie tylko, czy ta moda ma swoje uzasadnienie? Czy może po raz kolejny zostajemy wystawieni na próbę skuteczności sloganów reklamowych?


Wodę kokosową można uznać za jeden z najzdrowszych napojów na świecie. Potwierdzeniem tego może być całkowity brak tłuszczu oraz dodatków słodzących. W składzie wody kokosowej występują jedynie naturalne cukry pochodzące z rośliny. Zawartość wspomnianych węglowodanów jest o wiele mniejsza niż w większości popularnych napojów czy soków owocowych.


Woda kokosowa zawiera również duże ilości składników mineralnych, jak fosfor, potas czy wapń. Stanowi skarbnicę witamin z grupy B, w tym produkcie występuje aż pięć różnych rodzajów. Ponadto wysoka dawka witaminy C wpływa na właściwości antyoksydacyjne tego preparatu. Fabryka Siły Sklep


Woda kokosowa zawiera aminokwasy egzogenne, jak fenyloalanina, histydyna, lizyna bądź tryptofan. Związki te warunkują prawidłowe reakcje fizjologiczne oraz funkcjonowanie metabolizmu. Warto też wspomnieć o dwóch istotnych substancjach zawartych w tym płynie. Pierwszą z nich jest kinetyna, która prowadzi do opóźnienia procesów starzenia się skóry. Drugą jest kwas laurynowy, który z kolei jest przekształcany w naszym ustroju do postaci monolaurynu. Produkt ten wykazuje właściwości antywirusowe i przeciwbakteryjne.


3. Zastosowanie wody kokosowej

Dzięki bogactwu licznych składników mineralnych woda kokosowa może służyć sportowcom jako napój izotoniczny. Pozbawiona zbędnych tłuszczów i węglowodanów stanowi bardzo dobrą alternatywę dla popularnych produktów, które zawierają liczne substancje wypełniające. Duża dawka potasu w połączeniu z glukozą sprawiają, że jest to idealny produkt nawadniający – problemem może być jedynie dość oryginalny smak, który nie wszystkim może odpowiadać. Potwierdzeniem dobrego działania wody kokosowej niech będzie poniższa tabela.

 

Składnik

Napój izotoniczny

(mg/100 ml)

Woda kokosowa

(mg/100 ml)

Potas11,7294
Sód4125
Chlor39118
Magnez710
Cukry65

Źródło: www.beta.rodpub.com


Woda kokosowa nie jest używana jedynie w sporcie – posiada bardzo szerokie zastosowanie. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:

– korzystny wpływ na układ krwionośny i układ nerwowy;

– działanie przeciwskurczowe;

– regulację ciśnienia krwi;

– ochronę przed zawałem mięśnia sercowego i profilaktykę miażdżycy;

– poprawę funkcjonowania wzroku;

– przyspieszenie gojenia ran;

– stymulację pracy jelit i nerek;

– zwiększenie odporności organizmu.


4. Odchudzanie

Całkowity brak tłuszczów oraz obecność naturalnych węglowodanów stanowią bardzo dobre rozwiązanie dla osób będących na diecie. Woda kokosowa może być z powodzeniem stosowana przez osoby redukujące nadmierną masę ciała jako zamiennik słodkich i tuczących napojów. Warto dodać, że porcja 100 ml tego produktu zawiera jedynie 24 kcal. Oprócz tego woda intensyfikuje pracę układu trawiennego oraz skutecznie nawadnia organizm, co jest również korzystne podczas walki ze zbędnymi kilogramami.


5. Cena

Cena wody kokosowej jest uzależniona od kilku czynników. Przede wszystkim zależy od tego, czy mamy zamiar kupić czysty produkt, czy też suplement bazujący na tym składniku, posiadający dodatkowe substancje. Oprócz tego cena wody kokosowej zależy od gramatury i producenta. Woda kokosowa występuje zarówno w postaci płynnej, jak i w formie tabletek. Cena suplementu waha się w przedziale 10–30 zł.