Miłka abisyńska – poznaj teff!
Zdrowa dieta to nie tylko kurczak z ryżem czy płatki owsiane na wodzie. Kiedy dostęp do egzotycznych produktów nie jest utrudniony, można w prosty sposób urozmaicić swój jadłospis. Przykładem takiego produktu może być afrykańskie zboże teff.
SPIS TREŚCI:
3. Chleb z mąki miłki abisyńskiej
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Teff to miłka abisyńska. To starożytne zboże znane też jako abisyńska trawa należy do rodziny wiechlinowatych, a jego naturalnym środowiskiem jest północno-wschodni obszar Afryki. Teff stanowi podstawowy składnik diety mieszkańców Etiopii. Wyróżnia się trzy gatunki teffu: biały, brązowy oraz czerwony. Najczęściej spożywane odmiany to czerwona i brązowa. Biały gatunek jest bardziej ceniony, co wiąże się z jego wyższą ceną. Pomimo ekstremalnych warunków klimatycznych miłka od co najmniej 4,5 tysiąca lat jest uprawiana przez ludność Etiopii. Europejczycy powoli zaczynają doceniać prozdrowotne właściwości tego zboża i stopniowo włączają je do diety jako zamiennik innych produktów mącznych.
Miłka abisyńska może być wykorzystywana w diecie osób chorych na celiakię czy z alergią na gluten. Coraz częściej teff określany jest jako najbezpieczniejsze pseudozboże niezawierające glutenu. Mąka produkowana ze zbóż teffu stanowi idealny zamiennik wyrobów pszennych. Z kolei ziarna trawy abisyńskiej można stosować jako dodatek do płatków zbożowych, co z pewnością uzupełni i urozmaici diety bezglutenowe. Co więcej, teff to także bardzo dobre rozwiązanie dla osób z nietolerancją białka. W porcji 100 g surowego zboża znajduje się aż 13,3 g protein.
To jednak nie koniec zalet afrykańskiego zboża. Trawa abisyńska stanowi bardzo dobre źródło kwasu foliowego. Kwas foliowy warunkuje prawidłowy przebieg ciąży i rozwój dziecka, zapobiega pojawieniu się niebezpiecznych mutacji genetycznych lub chorób wrodzonych. Największa zawartość tego związku występuje w pieczywie wykonanym z miłki abisyńskiej. Fermentacja ciasta (na skutek działania bakterii kwasu mlekowego) zwiększa nie tylko ilość folacyny, ale i pozostałych witamin z grupy B, które również są cenne dla kobiet w ciąży.
Abisyńska trawa to źródło cennych makro- i mikroelementów, jak magnez, wapń czy żelazo. W składzie miłki znajdują się prozdrowotny błonnik oraz liczne polifenole, które dodatkowo wspomogą pracę metabolizmu i pozwolą na zniwelowanie szkodliwego działania wolnych rodników. Wykazano również, że teff w pełnej fazie dojrzałości zawiera znaczne ilości witaminy C. Bardzo ważną cechą teffu jest jego trwałość podczas przechowywania w domowych warunkach. Zawarty w ziarnie tłuszcz jest mało podatny na jełczenie, dlatego mieszkańcy Etiopii mogą przechowywać teff przez wiele lat.
Miłka abisyńska zawiera również aminokwasy. Mowa tutaj głównie o cysteinie, lizynie i metioninie. Związki te wpływają na szereg ważnych procesów w organizmie. Przykładami mogą być ochrona i poprawa stanu wątroby, wzmocnienie wytrzymałości kości czy zmniejszenie ryzyka rozwoju niektórych chorób układu krążenia, jak miażdżyca czy niedokrwistość. W przypadku tych ostatnich dodatkowym plusem jest mała ilość tłuszczu (2–2,6%) i sodu, które również przyczyniają się do problemów z sercem.
3. Chleb z mąki miłki abisyńskiej
Chleb na bazie teffu injera, bo tak nazywa się ten wyrób w Etiopii, to doskonała alternatywa dla osób nietolerujących glutenu. Samo przygotowanie jest bardzo proste, dlatego poniżej znajduje się przepis.
Injera
Do przygotowania potrzeba 700 g mąki z trawy abisyńskiej, 2 łyżek stołowych drożdży, 1,5 l ciepłej wody oraz trochę soli. Wszystkie składniki należy mieszać do uzyskania gładkiego ciasta. Masę odstawić pod przykryciem w ciepłe miejsce na 2–3 dni. Po tym czasie odlać nadmierną ilość płynu, a następnie dodać niewielką porcję wody i soli. Z masy należy wyrobić ciasto o gęstości ciasta zwykle wykorzystywanego do naleśników. Po przygotowaniu należy pozostawić je w ciepłym miejscu, lecz tym razem na 30 minut.
Po tym czasie wylać niewielką ilość ciasta na bardzo rozgrzaną i nieprzywierającą patelnię. Tak przygotowane placki piec ok. 1,5 minuty z każdej strony. Dobrym wyznacznikiem jest pojawienie się pierwszych pęcherzyków na cieście. Placki studzić lnianym ręcznikiem. Dobrze wykonana injera zachowuje miękkość i trwałość przez kilka dni. Smak powinien być delikatnie kwaśny. Chleb może być podawany jako dodatek do dań głównych (np. gulaszu) bądź sosów, ale też do potraw słodkich lub stosowany jako zamiennik standardowego pieczywa.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Hozyasz K., Słowik M., Teff – cenne zboże bezglutenowe, „Przegląd Gastroenterologiczny” 2009, 4(5), 238–244.
Przetaczek-Rożnowska I., Bubis E., Zboża bezglutenowe alternatywą dla osób chorych na celiakię, „Kosmos” 2016, 65(1),127–140.