Stres to jedna z największych chorób cywilizacyjnych. Powoduje liczne choroby – nie tylko umysłowe. W Japonii narodził się nawet termin medyczny „karoshi” oznaczający zgon z przepracowania i stresu. Jak skutecznie pozbyć się napięcia?

 

SPIS TREŚCI:

1. Rozciąganie mięśni a stres
2. Joga – rozciąganie
3. Masaż relaksacyjny a rozciąganie
4. Rozciąganie a akupunktura

 

 

1. Rozciąganie mięśni a stres
Nadmierne napięcie w obrębie układu nerwowego oraz intensywna koncentracja błyskawicznie przekładają się na mięśnie. Po dotknięciu karku zestresowanego człowieka, można zauważyć, że jest on bardzo twardy. Przyczyną jest napięcie, jakie tworzy się w tej partii ciała.

 

Znerwicowanie najczęściej kumuluje się w grzbiecie, jednak może znaleźć ujście także w innych miejscach. Konsekwencjami są ból, wady postawy oraz uciskanie nerwów, co prowadzi do innych, poważnych chorób.

 

W odzyskaniu równowagi fizycznej i umysłowej pomocne są ćwiczenia rozluźniające. Nie wymagają dobrej kondycji i sprzętu – większość z nich można wykonać samodzielnie w domowym zaciszu.

 

Napięcie szyi zostanie zredukowane dzięki prostemu ruchowi: przytulaniu głowy kolejno do barków i klatki piersiowej. Na zmęczone plecy polecana jest pozycja niska Klappa, czyli położenie się na nogach (pośladki spoczywają na złączonych stopach, kolana przytulone do brzucha) i wyciągnięciu rąk przed siebie. Głowa i klatka piersiowa powinny znajdować się na ziemi.


2. Joga – rozciąganie
Joga jest skutecznym sposobem na stres i spięte mięśnie. Jej działanie zostało udowodnione naukowo, dlatego ten rodzaj aktywności zalecają nawet lekarze. Większość ruchów działa rozluźniająco i odprężająco na ciało i umysł.

 

Pozycja kociego grzbietu pomaga w przypadku spiętego grzbietu. Ćwiczenie rozpoczynamy w klęku podpartym. Należy maksymalnie zgarbić plecy, wypuszczać powietrze ustami, a następnie wyprostować się do granic możliwości, wziąć oddech nosem. Co ciekawe, ruch ten został podpatrzony u zwierząt domowych.

  Fabryka Siły Sklep

Joga pomaga w poznawaniu swojego ciała. Po kilku próbach może się okazać, że ćwiczący zmienia odrobinę ćwiczenia tak, by rozciągnąć partie mięśni, na których zależy mu najbardziej. Istnieje wiele odmian jogi – część

z nich opiera się na medytacji, inne na dynamicznych ruchach, dlatego łatwo znaleźć coś dla siebie.


3. Masaż relaksacyjny a rozciąganie
Masaż wykazuje wysoką skuteczność w rozluźnianiu ciała. O uciskanie bolących mięśni można poprosić bliską osobę lub udać się do specjalistycznej placówki. Koszt jednej sesji zaczyna się od około 80 zł.

 

Rynek oferuje wiele rodzajów masażu. Najpopularniejsze odmiany to: klasyczny, hawajski, aromaterapeutyczny, tajski, hawajski, tybetański, masaż bańkami lub gorącymi kamieniami.

 

Uciskanie mięśni daje efekt natychmiastowy. Uwaga – jeśli spięcie trwało bardzo długo lub jest to pierwsza wizyta w życiu, masowanie może sprawiać spory ból. Jednak należy pamiętać, że tuż po nim przyjdzie ulga.

 

Dodatkowe plusy tego rodzaju terapii to poprawienie ukrwienia, które przekłada się bezpośrednio na wygląd ciała, metabolizmu i przyspieszenie procesu wydalania z organizmu produktów przemiany materii.

 

Najprostsza technika wykonywania masażu to delikatne uciskanie spiętych części ciała. Trzeba pamiętać, by skupić się na ugniataniu mięśni, a nie szczypaniu skóry, co jest podstawowym błędem początkujących.


4. Rozciąganie a akupunktura
Akupunktura to rodzaj masażu punktowego pochodzącego ze Wschodu. W wielu krajach jest postrzegana jako technika medycyny konwencjonalnej.

 

Akupunktura polega na nakłuwaniu ciała igłami w odpowiednich miejscach: głównie na grzbiecie i stopach. Zabieg nie jest bolesny, a przynajmniej nie bardziej niż inne masaże. Wschodnia terapia opiera się na przywróceniu prawidłowego przepływu energii w ciele. Działa nie tylko na spięte mięśnie, ale również narządy wewnętrzne.

 

Bardzo pozytywną stroną akupunktury dla osoby zestresowanej jest atmosfera zabiegu. Zanim specjalista przystąpi do wbijania igieł, pomaga pacjentowi oczyścić umysł i pozbyć się złych myśli.