Mam cukrzycę, czy mogę ciężko trenować?
Aktywność fizyczna jest zawsze wskazana, nawet jeśli dotyczy osób cierpiących na rozmaite choroby. Sport to samo zdrowie, lecz trzeba postępować umiejętnie i odpowiedzialnie. Czy można ciężko trenować z cukrzycą? To pytanie zadają sobie osoby, które musiały nauczyć się żyć z tą przewlekłą dolegliwością. Odpowiedź jest oczywista – można i nawet warto spróbować.
SPIS TREŚCI:
1. Zmiany fizjologiczne w organizmie cukrzyka
2. Cukrzyca a ćwiczenia
3. Ćwiczenia fizyczne dla cukrzyka
4. Trening cukrzyka – wskazówki
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Zmiany fizjologiczne w organizmie cukrzyka
Chorzy na cukrzycę często wzbraniają się przed ćwiczeniami fizycznymi, ponieważ czują się osłabieni. Ma to swoje uzasadnienie fizjologiczne, gdyż spowodowane jest niedoborem insuliny, a więc zmniejszoną produkcją białek mięśniowych. To jednak nie koniec dolegliwości, bo osoby cierpiące na cukrzycę mają ponadto osłabione nerwy obwodowe i słabszą koordynację. Napięcie i siła mięśni zmniejszają się, a występujące zmiany miażdżycowe mogą doprowadzić do poważnego niedokrwienia. Do tego dochodzą jeszcze wahania cukru i ewentualna utrata przytomności. Gdy wzrasta poziom cukru we krwi, może dojść do hiperglikemii.
W chorobie cukrzycowej organizm ma problem z przekształcaniem cukru w energię, dlatego zaczyna czerpać energię z tłuszczów. Taki proces jest niebezpieczny dla organizmu, ponieważ może w konsekwencji wywołać kwasicę metaboliczną.
Zasady bezpiecznego treningu zależą od:
– dawki przyjmowanej insuliny;
– czasu, jaki upłynął od zażycia insuliny do podjęcia treningu;
– ilości węglowodanów w posiłku przed treningiem;
– wysiłku podejmowanego podczas treningu.
Aktywność fizyczna jest zalecana, aczkolwiek musi być wykonywana rozsądnie. Choremu nie wolno się przemęczać, ponieważ intensywny wysiłek nie jest wskazany. Jeśli ćwiczenia fizyczne są regularne i zrównoważone, wówczas może nawet dojść do zmniejszenia zapotrzebowania na insulinę egzogenną.
Podobnie jak u osób zdrowych ryzyko powstania zmian miażdżycowych znacznie się zmniejsza, a układ krążenia zostaje pobudzony do działania. Nie wspominając już o lepszej wydajności płuc, a przede wszystkim serca.
3. Ćwiczenia fizyczne dla cukrzyka
Po pierwsze, chorzy na cukrzycę powinni podejmować ćwiczenia fizyczne trzy razy w tygodniu, jeśli nie są to ćwiczenia długotrwałe oraz bardzo intensywne. Najbardziej polecane są ćwiczenia aktywizujące całe ciało, jak marsz, jogging, pływanie oraz jazda na rowerze. Ważne jest utrzymanie dość jednostajnego tempa w czasie 45–60 minut.
Jeśli osoba chorująca ma cukrzycę (ale nie tylko) cierpi także na nadwagę, należy najpierw wybierać ćwiczenia, które odciążają stawy oraz kręgosłup. Warto więc zacząć od pływania, jazdy na rowerze lub spacerów.
4. Trening cukrzyka – wskazówki
Przed rozpoczęciem treningu koniecznie trzeba zmierzyć poziom cukru we krwi oraz na godzinę lub półtorej wcześniej spożyć lekki, lecz bogaty
w węglowodany i błonnik posiłek, np. ciemny makaron czy gruboziarniste pieczywo. Ważne jest kontrolowanie stężenia węglowodanów we krwi. Jeśli nie przekroczy przed treningiem 100 mg, warto wspomóc się dodatkowym posiłkiem. W przypadku planowania długotrwałej aktywności fizycznej, konieczne należy zadbać o prowiant. W sytuacji pierwszych oznak hipoglikemii, odczuwania senności, osłabienia oraz zwiększonego tętna należy się wspomóc cukrem.
Chory musi znać swój organizm, a także nieustannie kontrolować poziom glukozy we krwi. Bardzo ważna jest konsultacja lekarska przed podjęciem aktywności fizycznej. Lekarz prowadzący udzieli wówczas konkretnych wskazówek, doradzi odpowiednią formę ćwiczeń i uczuli na możliwe sytuacje niebezpieczne. Cukrzycy powinni uprawiać sporty, lecz odpowiedzialnie. Warto o tym pamiętać. Bardzo intensywny trening siłowy niestety nie jest zalecany.