Każdy doskonale wie, że odpowiednia temperatura naszego ciała świadczy o zdrowiu. Jaka powinna być dla różnych części ciała? Warto odpowiedzieć sobie na to pytanie, jeśli chcemy dbać o swój organizm. Temperatura ludzkiego ciała nigdy nie jest stała. Zmienia się nie tylko podczas choroby, ale również w czasie zwiększonego wysiłku fizycznego.

 

SPIS TREŚCI:

1. Gorączka

2. Znaczenie gorączki

3. Temperatura i różnice jej wartości w poszczególnych częściach ciała

4. Hipotermia

5. Urządzenia do pomiaru temperatury

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Gorączka
Prawidłowa temperatura to ta sięgająca ok. 37 stopni Celsjusza. O stanie podgorączkowym mówi się w przypadku temperatury poniżej 38 stopni. Gorączka nieznaczna obejmuje 38–38,5 stopnia Celsjusza, gorączka umiarkowana 38,5–39,5, gorączka znaczna 39,5–40,5, gorączka wysoka od 40,5–41 oraz gorączka nadmierna powyżej 41 stopni Celsjusza.

 

Zmiany temperatury ciała sterowane są przez podwzgórze. To właśnie tam znajduje się skomplikowany system termoregulacji. Za aktywne wydzielanie ciepła odpowiedzialna jest wątroba. Na wahania temperatury wewnątrz naszego ciała ma wpływ aktywność fizyczna, odparowywanie wilgoci przez skórę, wydychanie czy oddawanie moczu.


2. Znaczenie gorączki
Gorączka objawiająca się podwyższoną temperaturą ciała to walka układu odpornościowego z infekcjami, dlatego często jest pierwszą oznaką przeziębienia lub innej choroby. W pierwszej fazie podwyższenia temperatury ciała nie ma jeszcze konieczności sięgania po leki farmakologiczne. Wystarczy odpoczynek, a jeśli temperatura będzie się utrzymywać dłużej, wówczas należy zażyć środki na jej obniżenie.

 

Warto mieć na uwadze, że podwyższona temperatura ciała, która nie ma skłonności do opadania, może być symptomem chorobowym. Taki stan oznacza przewlekłą chorobę płuc lub problemy z tarczycą. Inną przyczyną wzrostu temperatury jest przegrzanie organizmu wywołane zbyt długim przebywaniem na słońcu, gorączka stanowi również objaw zażycia narkotyków czy leków przeciwbólowych.


3. Temperatura i różnice jej wartości w poszczególnych częściach ciała
Wartość 36,6 stopni to temperatura zmierzona pod pachą. Nie oznacza to jednak, że całe ciało będzie charakteryzować się tą samą wartością. Uwzględnia się bowiem odchylenia od tego poziomu. Pomiar spod pachy jest uniwersalnym pomiarem, który odczytuje się w naszym kraju. W kulturze anglosaskiej mierzy się najczęściej temperaturę w jamie ustnej, a tam wynosi ona 36,9 stopnia. Jeden z najdokładniejszych pomiarów uzyskujemy podczas badania z odbytnicy, choć obecnie uznaje się, że pomiar z ucha pacjenta jest tak samo dokładny i osiąga poziom 37,1 stopnia. Fabryka Siły Sklep

 

Wartości temperatury mierzone:

– pod pachą (u małych dzieci w pachwinie): 36,4°C (35,5–37°C);
– na skórze czoła: 36,4°C;
– w ustach: 36.8°C;
– w uchu: 37,6°C.

 

4. Hipotermia
Gdy temperatura ciała spada poniżej 35 stopni Celsjusza, wówczas mówimy o niebezpiecznym dla życia ludzkiego stanie hipotermii. Zwykle zachodzi

w sytuacji znacznego wyziębienia organizmu, np. w konsekwencji przebywania na zimnie lub mrozie przez długi czas.

 

Wyróżnia się o kilka stanów hipotermii:
– stadium obronne 34–36 stopni Celsjusza, blada i zimna skóra, gęsia skórka dreszcze, przyśpieszony oddech, sine wargi;

– 30–34 stopnie Celsjusza, bóle, skurcze mięśni, utrata poczucia czasu, zawroty głowy i zaburzenia świadomości, dezorientacja;

– stadium wyczerpania 27–34 stopnie Celsjusza, drżenie z zimna ustaje, mięśnie drętwieją, wolny i powierzchowny oddech, zaburzenia rytmu tętna, brak odczuwania bólu, sen, apatia;

– poniżej 30 stopni Celsujsza ciało staje się zimne, a człowiek traci przytomność;

– stan letargu – ok. 26–27 stopni, poniżej 25 stopnia może już nastąpić śmierć.


5. Urządzenia do pomiaru temperatury
Na rynku do domowego użytku dostępne są dziś głównie termometry elektroniczne, choć są mniej dokładne od termometrów rtęciowych. Te zostały jednak wycofane z użytku ze względu na szkodliwe właściwości rtęci. Termometry paskowe, używane głównie do pomiaru na czole, są dość niedokładne, a w wynik powinien być traktowany wyłącznie orientacyjnie.