Płuca codziennie narażone są na działanie dymu papierosowego, smogu, pyłów, żrących środków czystości, środków chemicznych i preparatów zapachowych. W jaki sposób zadbać o swoje płuca, aby były zdrowe?

 

SPIS TREŚCI:

1. Picie wody dla zdrowych płuc

2. Owoce i warzywa dla nawilżenia i oczyszczenia płuc

3. Przepisy na koktajle dla zdrowych płuc

4. Aktywność fizyczna dla wspomagania wydolności oddechowej

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Picie wody dla zdrowych płuc

Ciało dorosłego człowieka w ponad 70% składa się z wody. Niedostarczanie odpowiedniej ilości płynów do organizmu skutkuje wieloma poważnymi powikłaniami. Płuca nie są wyjątkiem. Aby organ funkcjonował prawidłowo, niezbędne jest wypijanie minimum 2–2,5 litrów wody dziennie. Ilość ta nie powinna nikogo przerażać – to zaledwie osiem szklanek. Średnia zalecana dawka wody to 250 ml co dwie godziny w ciągu dnia. Odwodnione płuca powodują problemy z wydychaniem powietrza oraz kumulują szkodliwe toksyny. Osoby spożywające zbyt małą ilość płynów są również bardziej narażone na wystąpienie astmy.


2. Owoce i warzywa dla nawilżenia i oczyszczenia płuc

Najlepsze paliwo dla płuc to warzywa i owoce. Profesor Carol Trenga (University of Washington, Seattle) udowodniła, że dieta bogata we wspomniane produkty ma znaczący wpływ na stan płuc. Codzienne spożywanie warzyw i owoców maksymalnie zmniejsza ryzyko zachorowania na odmę oraz zapalenie oskrzeli. Szczególnie dobroczynny wpływ wykazują jabłka i pomidory. Spożywanie pół jabłka dziennie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób płuc o 50%. Palacze powinni szczególnie zwrócić uwagę na produkty bogate w witaminę C, która zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych. Warzywa i owoce nawilżają płuca, a także przyspieszają proces oczyszczania się organizmu.


3. Przepisy na koktajle dla zdrowych płuc

Doskonałym sposobem na zadbanie o płuca jest wypijanie koktajli o szczególnych właściwościach. Polecany jest przede wszystkim koktajl zawierający seler. Do jego przygotowania niezbędne są łodyga selera, szczypta kurkumy, łyżka miodu i szklanka przegotowanej wody. Całość należy zmiksować i spożywać tuż po przygotowaniu. Seler charakteryzuje się silnymi właściwościami oczyszczającymi, miód – przeciwzapalnymi, a kurkuma – antyoksydacyjnymi i łagodzącymi. Fabryka Siły Sklep

 

Równie łatwy w przygotowaniu jest koktajl z kaki i bananów. Do jego przyrządzenia wystarczą jeden owoc kaki, banan, kilka kropel soku z cytryny oraz pół szklanki mleka kokosowego. Kaki należy obrać i wydrążyć ze środka pestki. Owoce bez skórek należy połączyć z resztą składników i zmiksować. Kaki nawilżają płuca. Banany są natomiast cennym źródłem witamin A, E i C. Kwas askorbinowy znajduje się także w soku z cytryny.


4. Aktywność fizyczna dla wspomagania wydolności oddechowej

Nieużywany organ umiera – w tym powiedzeniu jest wiele prawdy. Tymczasem jedyny sposób na trenowanie płuc to aktywność fizyczna. Podczas ruchu oddech człowieka jest szybszy. Dzięki temu ciało sprawniej pozbywa się dwutlenku węgla i dostarcza więcej tlenu. Pozytywny wpływ na płuca mają zarówno treningi na świeżym powietrzu, jak i ćwiczenia w zamkniętym pomieszczeniu. Najwięcej korzyści dla układu oddechowego przynoszą treningi cardio.