Dusznica bolesna – czy wiesz co to?
Ściskający ból w okolicy mostka, brak tchu czy towarzysząca temu niepewność połączona ze stanem splątania są bardzo często postrzegane jako pierwsze oznaki nadchodzącego zawału mięśnia sercowego. Jednak w praktyce może okazać się, że w naszym organizmie rozwija się zupełnie inne schorzenie. Jeżeli jesteście ciekawi, czym jest dusznica bolesna, sprawdźcie poniższy tekst.
SPIS TREŚCI:
1. Czym jest dusznica bolesna?
2. Dusznica bolesna – przyczyny
4. Dusznica bolesna – leczenie
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Czym jest dusznica bolesna?
Dusznica bolesna (czy też dławica piersiowa) jest chorobą, która tak naprawdę jest następstwem innej patologii, mianowicie choroby niedokrwiennej serca. Można więc przyjąć, że dusznica jest tak naprawdę zespołem symptomów wskazujących na niewydolność czy też zaburzenia przepływu krwi w obrębie naczyń włosowatych. Efektem tego jest ograniczenie transportu tlenu i składników odżywczych do mięśnia sercowego.
W systematyce wyróżnia się dwie podstawowe postaci tej choroby:
– stabilną – kiedy dusznica jest następstwem przewlekłej niewydolności naczyń wieńcowych;
– niestabilną – kiedy dusznica stanowi efekt ostrego zespołu wieńcowego.
2. Dusznica bolesna – przyczyny
Jak wcześniej zostało wspomniane, dławica piersiowa jest jednym ze skutków choroby niedokrwiennej serca w naszym organizmie. Oznacza to, że głównymi przyczynami występowania tej patologii będą wszelkiego rodzaju zmiany i nieprawidłowości w obrębie układu sercowo-naczyniowego. Dusznica bolesna jest najczęściej wynikiem miażdżycy, zatoru, stanu zapalnego bądź uszkodzenia tętnicy wieńcowej. Innymi czynnikami prowadzącymi do rozwoju tej choroby mogą być rozwarstwienie aorty lub zakrzepica tętnicza.
Dusznica bolesna może być również efektem innych jednostek chorobowych, które mogą doprowadzić do rozwoju zaburzeń zarówno w obrębie serca, jak i układu krążenia.
Do najczęstszych z nich należą:
– anemia;
– otyłość;
– cukrzyca;
– nadciśnienie tętnicze;
– nadmierny stres czy przepracowanie;
– nadużywanie alkoholu, kofeiny czy nikotyny;
– nadczynność tarczycy połączona z tachykardią;
– zbyt wysokie stężenie cholesterolu we krwi;
– zbyt mała aktywność fizyczna i siedzący tryb życia.
Głównym objawem w przypadku dusznicy bolesnej jest, jak sama nazwa wskazuje, silny ból, który pojawia się zazwyczaj za mostkiem. Dolegliwości są najczęściej opisywane przez pacjentów jako dławiące, ściskające, ugniatające, a czasami wręcz są określane jako uczucie pieczenia. Równie często wspomniane objawy bólowe mogę promieniować do innych części ciała – w tym przypadku najczęściej wskazuje się na bark, gardło, lewą rękę, plecy, szyję oraz żuchwę. Ból w przypadku dławicy piersiowej zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu minut, choć istnieją przypadki, w którym czas ten był dłuższy. Warto też dodać, że zmiana pozycji ciała czy faza cyklu oddechowego w żaden sposób nie wpływają na charakter opisywanego ucisku.
Oprócz wyżej wspomnianego głównego objawu dusznica może wywoływać wiele różnych symptomów współtowarzyszących, które dotyczą zarówno sfery fizycznej, jak i psychicznej organizmu. Najczęściej występującymi są uczucie duszności lub rzeczywisty brak tchu, niepokój i zdenerwowanie bądź kołatanie serca.
4. Dusznica bolesna – leczenie
Diagnostyka dusznicy bolesnej okazuje się dość skomplikowanym zadaniem. W celu dokładnego wykrycia i prawidłowego różnicowania tej choroby z innymi schorzeniami zazwyczaj wykonuje się takie badania jak spoczynkowe i wysiłkowe EKG, badanie typu Holter oraz echokardiografia spoczynkowa. Równie często zaleca się dodatkowe analizy i testy takie jak koronografia i scyntygrafia.
Proces leczenia dławicy piersiowej bazuje przede wszystkim na farmakoterapii. W praktyce mowa tu głównie o lekach cytoprotekcyjnych, przeciwpłytkowych i wieńcowych ukierunkowanych głównie na objawy. Równie często pacjenci stosują też preparaty oparte na statynach. W przypadku bardziej zaawansowanych postaci tej choroby należy przeprowadzić zabieg chirurgiczny. Najczęściej stosowanymi interwencjami jest angioplastyka, która polega na poszerzeniu patologicznie zmienionych chorobowo tętnic. Równie częstym zabiegiem jest wszczepienie pomocniczych bajpasów.