Torbiel Bakera – czym jest?
Cysty to niewielkie guzki rozwijające się w obrębie elementów narządu ruchu. Przyczyny ich powstawania nie są jeszcze do końca znane, jednak są one na tyle powszechne, że część z nich doczekała się konkretnych nazw. Jednym z nich jest torbiel Bakera – guzek w obrębie stawu kolanowego, którego obecność wskazuje na proces patologiczny. Dowiedz się, jak można go rozpoznać oraz co należy zrobić, by z nim skutecznie walczyć!
SPIS TREŚCI:
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Torbiel, inaczej cysta Bakera, jest niewielkim, nieszkodliwym, a przede wszystkim pozbawionym nowotworowych właściwości guzkiem, który występuje pod powierzchnią skóry. Cysta podkolanowa zaliczana jest do ganglionów – czyli galaretowatych guzków wypełnionych płynem. Najczęstszą lokalizacją tych wytworów są okolice torebek stawowych oraz ścięgien. W przypadku torbieli Bakera mowa tu głównie o dole podkolanowym znajdującym się na tylnej stronie kończyny dolnej.
Czynników sprzyjających rozwojowi cysty podkolanowej jest bardzo wiele, co znacznie utrudnia poznanie dokładnego mechanizmu jej powstawania.
W zasadzie trudno tu mówić o jednej najczęstszej przyczynie. Wiadomo jednak, że szczególnie narażonymi są osoby aktywne fizycznie i równocześnie te, które borykają się z nadwagą czy otyłością. Przyczyną są nadmierne przeciążenia i zwiększone ryzyko wystąpienia urazu stawu kolanowego, co może doprowadzić do rozwoju obrzęku kaletki maziowej w obrębie mięśnia półścięgnistego bądź przedostania się płynu z jamy stawowej do tylnej części kolana.
Jednak nie tylko stany przeciążeniowe czy urazy mechaniczne mogą powodować pojawienie się torbieli podkolanowej. Równie wysokie ryzyko występowania tej choroby można odnotować u osób borykających się
z chorobami stawów takich jak dna moczanowa, łuszczycowe bądź reumatoidalne zapalenie stawów. Co więcej, nieleczone i zaawansowane stany zapalne w obrębie stawu kolanowego także mogą doprowadzić do rozwoju ganglionów.
Obraz kliniczny pacjentów borykających się z problemem torbieli podkolanowej jest zazwyczaj bardzo podobny i charakteryzuje się występowaniem danej grupy objawów. Podstawowym symptomem jest przede wszystkim wspomniany guzek, który jest łatwo wyczuwalny w obrębie dołu podkolanowego. Efektem obecności ganglionu jest rozwinięcie się stanu zapalnego, który objawia się nadmiernym ociepleniem i zaczerwienieniem skóry w tym miejscu. Bardzo często patologii towarzyszy wyraźny obrzęk zniekształcający obrysy stawu kolanowego.
Występowanie ciała wolnego prowadzi przede wszystkim do ograniczenia zakresu ruchomości. Mowa tu przede wszystkim o widocznym skróceniu długości ruchu zgięcia w obrębie kolana. Obecność torbieli połączona z zaburzeniem ruchu stawowego prowadzi do występowania silnych dolegliwości bólowych, które nasilają się w trakcie dłuższej aktywności fizycznej. Duże znaczenie ma także rozmiar cysty. Większe gangliony mogą doprowadzić do ucisku pobliskich naczyń krwionośnych i nerwów, co skutkuje drętwieniem łydek. Równie często wspomniane skurcze i nadmierne napięcie mogą być efektem wylania się płynu surowiczego do wnętrza jamy stawowej.
Terapia cysty podkolanowej jest uwarunkowana, podobnie jak w przypadku większości chorób narządu ruchu, stanem rozwoju schorzenia. W przypadku początkowej fazy rozwoju, kiedy nie występują jeszcze takie objawy jak ból czy ograniczenie ruchomości, należy ograniczyć wysiłek fizyczny oraz odciążyć staw kolanowy. Równie skuteczna okazuje się także fizjoterapia, która w przypadku torbieli Bakera polega na stosowaniu zabiegów fizykalnych, masażu, kinesiotapingu oraz manipulacji powięziowych.
Inna sytuacja następuje w przypadku bardziej zaawansowanych etapów rozwoju cysty. Nieleczone i niewykryte torbiele mogą swobodnie ulegać przemianom i dojrzewaniu, a co za tym idzie – mogą być trudne do usunięcia. Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się ganglionów podkolanowych jest nakłucie guzka i usunięcie obecnego w nim płynu, a zamiast niego wprowadza się leki sterydowe. Proces ten nazywa się punkcją i jego celem jest zmniejszenie stanu zapalnego. Warto jednak dodać, że pojedynczy zabieg zwykle nie przynosi skutecznych rezultatów.
W przypadku gdy wymienione wcześniej sposoby nie prowadzą do polepszenia stanu bądź torbiel jest naprawdę dużych rozmiarów, specjaliści zazwyczaj decydują się na przeprowadzenie zabiegu artroskopii stawu kolanowego. Ta interwencja chirurgiczna polega na bezpośrednim usunięciu cysty, a hospitalizacja chorego zwykle trwa maksymalnie 48 godzin. Metoda ta jest skuteczna, nawroty są notowane u około 30% operowanych przypadków.