Kryzys wieku średniego to okres w życiu każdego człowieka, który, jak się przyjmuje, następuje między 40. a 50. rokiem życia. U kobiet ten etap jest określany mianem menopauzy, ale co z mężczyznami? Jak się okazuje, również panowie borykają się z problemem licznych zmian wynikających

z nadchodzącej starości. Jeżeli jesteście ciekawi, czym jest andropauza, to sprawdźcie poniższy artykuł.

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest andropauza?

2. Andropauza – przyczyny

3. Objawy

4. Leczenie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Czym jest andropauza?

Zdefiniowanie andropauzy okazuje się nieco trudne. Błędne jest jednak twierdzenie, że jest to choroba. Mianem andropauzy określa się okres w życiu każdego mężczyzny następujący najczęściej po 50. roku życia, który stanowi swoisty zwiastun początku procesu starzenia się organizmu.

 

Etap ten jest uwarunkowany licznymi zmianami hormonalnymi i skutkuje pojawieniem się licznych objawów dotyczących sfer psychologicznej, somatycznej i seksualnej. Bardzo często mówi się o andropauzie jako męskim odpowiedniku kobiecej menopauzy. Warto jednak dodać, że w od-różnieniu od menopauzy, która prowadzi do całkowitego i nieodwracalnego zastopowania czynności hormonalnych i reprodukcyjnych, andropauza powoduje jedynie ich upośledzenie bądź obniżenie.


2. Andropauza – przyczyny

Głównym powodem pojawienia się andropauzy jest nierozerwalnie związany z postępującym wiekiem spadek poziomu testosteronu – związku będącego głównym hormonem płciowym u mężczyzn. Proces ten przebiega bardzo wolno i zwykle mowa tu o spadku 1% rocznie. Powstające z tego powodu inne zaburzenia hormonalne oraz upośledzenie czynności rozrodczych jąder stanowią sprawę bardzo indywidualną i u każdego zachodzą w zupełnie inny sposób.


Oprócz niskiego poziomu testosteronu, andropauza powoduje też obniżenie stężenia dwóch innych i równie ważnych hormonów dla mężczyzn. Pierwszym z nich jest dehydroepiandrosteron (DHEA), który jest wytwarzany na bazie cholesterolu w nadnerczach. Drugim jest natomiast, popularny i dobrze znany mężczyznom, hormon wzrostu, którego produkcja zachodzi w przysadce mózgowej. Poza nimi równie często dochodzi do spadku zawartości estradiolu, estronu i melatoniny.


Warto też wspomnieć. że niektóre czynniki mogą przyśpieszyć pojawienie się andropauzy. Mowa tutaj między innymi o cukrzycy, miażdżycy, nadużywaniu alkoholu, nadciśnieniu tętniczym, paleniu papierosów, siedzącym trybie życie i braku aktywności fizycznej, a także złym odżywianiu, w którym dominują tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Fabryka Siły Sklep


3. Andropauza – objawy

Symptomy andropauzy dotykają wielu sfer życia mężczyzn. Jest to spowodowane tym, że testosteron stanowi jeden z fundamentalnych związków hormonalnych dla organizmu, co oznacza, że uczestniczy w licz-nych procesach naszego organizmu. Objawy można więc podzielić na cztery główne grupy. Pierwsza z nich ma charakter somatyczny, czyli dotyczy fizycznej sfery ciała. Mężczyźni z andropauzą wskazują, że ich najczęstszymi problemami są trudne do sklasyfikowania dolegliwości bólowe, brak apetytu, zaburzenia snu oraz ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu.


Drugą grupą sygnałów wskazujących na obecność andropauzy są oznaki związane ze sferą psychologiczną. Pacjenci skarżą się głównie na problemy

z koncentracją oraz gorszym funkcjonowaniem pamięci. Ponadto równie często dochodzi do obniżenia nastroju, który prowadzi do zwiększenia drażliwości oraz odczuwania niepokoju.


Trzecią grupą są odstępstwa w sferze wazomotorycznej. Tutaj mowa przede wszystkim o zaburzeniach termoregulacyjnych prowadzących do charakterystycznych w okresie starzenia się uderzeń gorąca oraz nadmiernej potliwości organizmu. Warto też wspomnieć o nierzadkich palpitacjach serca.


Najważniejsze symptomy wiążą się z funkcjami seksualnymi męskiego organizmu. Najczęściej odnotowywanymi problemami w tej sferze życia są wyraźne problemy z erekcją, obniżone libido oraz spadek pożądania seksualnego. Pacjenci niejednokrotnie wspominają o braku satysfakcji oraz obniżeniu zadowolenia ze swojego życia intymnego. Z czasem może dojść do rozwinięcia się impotencji.


Oprócz powyższych andropauza może powodować:
– nadciśnienie tętnicze,

– spadek masy mięśniowej o nawet 25%;

– zmiany w obrębie skóry i owłosienia;

– dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa;
– wzrost ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha do nawet 15 kg;

– wzrost insulinoodporności skutkującej szybszym pojawieniem się stanów przedcukrzycowych;
– problemy z oddawaniem moczu, co z czasem może ewoluować w przerost gruczołu krokowego;
– zmniejszenie zawartości tkanki kostnej i nasilenie procesów kościogubnych, co może prowadzić do powstania osteoporozy.


4. Andropauza – leczenie
Pomimo dobrze poznanego mechanizmu funkcjonowania andropauzy, lekarze nadal nie znajdują skutecznego sposobu na normalizację poziomu testosteronu. Mówi się o terapii hormonalnej bazującej na systematycznej podaży androgenów, jednak, jak się okazuje, efektywność tego modelu leczenia wciąż pozostaje pod znakiem zapytania ze względu na zbyt małą liczbę badań na ten temat.

 

Najczęściej zalecaną metodą radzenia sobie z objawami andropauzy jest suplementacja środkami prowadzącymi do podwyższenia stężenia męskiego hormonu – mowa tutaj o boosterach testosteronu. Wszystkich zainteresowanych tematem naturalnych preparatów zwiększających poziom testosteronu odsyłam do mojego wcześniejszego artykułu.