U kobiet ok. 50. roku życia pojawia się menopauza, ale co z mężczyznami? Jak się okazuje, również panowie borykają się z problemami związanymi z postępującym procesem starzenia. Czym jest andropauza?

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest andropauza?

2. Andropauza – przyczyny

3. Objawy

4. Leczenie

 


1. Czym jest andropauza?

Zdefiniowanie andropauzy okazuje się nieco trudne. Błędne jest jednak twierdzenie, że jest to choroba. Andropauza to okres w życiu każdego mężczyzny następujący najczęściej po 50. roku życia, jest związany ze starzeniem się organizmu.

 

Jest uwarunkowana licznymi zmianami hormonalnymi i skutkuje pojawieniem się wielu objawów dotyczących sfer psychologicznej, somatycznej i seksualnej. Bardzo często mówi się o andropauzie jako męskim odpowiedniku kobiecej menopauzy. Warto jednak dodać, że w odróżnieniu od menopauzy, która prowadzi do całkowitego i nieodwracalnego zatrzymania czynności hormonalnych i reprodukcyjnych, andropauza powoduje jedynie ich upośledzenie bądź obniżenie.


2. Andropauza – przyczyny

Główną przyczyną andropauzy jest postępujący z wiekiem spadek poziomu testosteronu – hormonu płciowego u mężczyzn. Proces ten przebiega powoli (zwykle mowa tu o spadku 1% ilości testosteronu rocznie). Powstające z tego powodu inne zaburzenia hormonalne oraz upośledzenie czynności rozrodczych jąder to kwestia indywidualna i u każdego może objawiać się w inny sposób.


Oprócz niskiego poziomu testosteronu andropauza powoduje też obniżenie stężenia dwóch innych i równie ważnych dla mężczyzn hormonów. Pierwszym z nich jest dehydroepiandrosteron (DHEA), który jest wytwarzany na bazie cholesterolu w nadnerczach. Drugim jest hormon wzrostu, którego produkcja zachodzi w przysadce mózgowej. Równie często dochodzi do spadku zawartości estradiolu, estronu i melatoniny.


Warto też wspomnieć, że niektóre czynniki mogą przyśpieszyć pojawienie się andropauzy. Mowa tutaj między innymi o cukrzycy, miażdżycy, nadużywaniu alkoholu, nadciśnieniu tętniczym, paleniu papierosów, siedzącym trybie życia i braku aktywności fizycznej, a także złej diecie, w której dominują tłuszcze pochodzenia zwierzęcego. Fabryka Siły Sklep


3. Andropauza – objawy

Symptomy andropauzy dotykają wielu sfer życia mężczyzn. Testosteron stanowi jeden z fundamentalnych związków hormonalnych, co oznacza, że uczestniczy w wielu procesach zachodzących w organizmie. Objawy można podzielić na cztery główne grupy. Pierwsza z nich to objawy somatyczne, czyli dotyczące sfery fizycznej. Mężczyźni z andropauzą wskazują, że ich najczęstszymi problemami są trudne do sklasyfikowania dolegliwości bólowe, brak apetytu, zaburzenia snu oraz ogólne zmęczenie i osłabienie organizmu.


Drugą grupą objawów są te związane ze sferą psychologiczną. Pacjenci skarżą się głównie na problemy z koncentracją oraz pamięcią. Ponadto równie często dochodzi do obniżenia nastroju, który prowadzi do zwiększenia drażliwości oraz odczuwania niepokoju.


Trzecią grupą są objawy wazomotoryczne. Tutaj mowa przede wszystkim o zaburzeniach termoregulacyjnych prowadzących do charakterystycznych w okresie starzenia uderzeń gorąca oraz nadmiernej potliwości. Warto też wspomnieć o palpitacjach serca.


Najważniejsze symptomy dotyczą funkcji seksualnych. Najczęściej odnotowywane są wyraźne problemy z erekcją, obniżone libido oraz spadek pożądania seksualnego. Pacjenci niejednokrotnie wspominają o braku satysfakcji oraz obniżeniu zadowolenia z życia intymnego. Z czasem może dojść do impotencji.


Oprócz powyższych objawów andropauza może powodować:
– nadciśnienie tętnicze,
– spadek masy mięśniowej o nawet 25%,
– zmiany w obrębie skóry i owłosienia,
– dolegliwości bólowe w obrębie kręgosłupa,
– wzrost ilości tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha do nawet 15 kg,
– wzrost insulinooporności skutkującej szybszym pojawieniem się stanów przedcukrzycowych,
– problemy z oddawaniem moczu, co z czasem może prowadzić do przerostu gruczołu krokowego,
– zmniejszenie zawartości tkanki kostnej i nasilenie procesów kościogubnych, co może prowadzić do powstania osteoporozy.


4. Andropauza – leczenie
Mimo dobrze poznanego mechanizmu występowania andropauzy lekarze nadal nie znajdują skutecznego sposobu na normalizację poziomu testosteronu. Mówi się o terapii hormonalnej bazującej na systematycznej podaży androgenów, jednak, jak się okazuje, efektywność tego modelu leczenia wciąż nie została potwierdzona ze względu na zbyt małą liczbę badań. Najczęściej zalecaną metodą jest suplementacja preparatami prowadzącymi do podwyższenia stężenia testosteronu – mowa tutaj o boosterach testosteronu.

 

Wszystkich zainteresowanych tematem naturalnych preparatów zwiększających poziom testosteronu odsyłam do mojego wcześniejszego artykułu.