W trakcie treningu bardzo łatwo o popełnienie błędu. Może on prowadzić do bolesnej kontuzji, która na dłużej wyeliminuje nas z treningu. W końcu sport to zdrowie, dlatego nawet na siłowni musisz dbać o bezpieczeństwo w trakcie treningów!

 

SPIS TREŚCI:
1. Odpowiedni strój

2. Technika, technika i jeszcze raz technika

3. Przygotuj się do wysiłku

4. Nie ćwicz sam

 

 

1. Odpowiedni strój

Jeszcze zanim przekroczysz próg siłowni, zadbaj o to, aby zabrać ze sobą odpowiedni strój, specjalistyczne obuwie oraz butelkę wody mineralnej, najlepiej niegazowanej, by nie mieć do czynienia z uczuciem przepełnienia po kilku łykach.

 

Strój nie może ograniczać ruchów. Najlepszym rozwiązaniem będzie dres bądź odzież termoaktywna – dzięki temu zabezpieczysz stawy przed przeziębieniem.

 

Zanim wyjdziesz na trening, zostaw w szatni telefon, który będzie tylko niepotrzebnie odwracał twoją uwagę od treningu. A przecież na siłownię chodzi się trenować, a nie pisać SMS-y czy dodawać zdjęcia w lustrze. Prosta rada, o której warto pamiętać, brzmi: „Skup całą swoją uwagę na treningu!”.

 

2. Technika, technika i jeszcze raz technika

Pierwszym elementem, który ochroni przed urazami, jest odpowiednia technika wykonywania ćwiczeń. Stałe pomijanie tego elementu może prowadzić do pojawiających się coraz częściej bólów w różnych obszarach ciała, a nawet kontuzji i urazów!

 

Niepoprawna technika w połączeniu ze zbyt dużymi ciężarami może osobie ćwiczącej wyrządzić jeszcze większą krzywdę! Fabryka Siły Sklep

 

3. Przygotuj się do wysiłku

Zanim jednak zaczniesz ćwiczyć, najpierw należy przygotować sprzęt.

W związku z tym niezbędne jest sprawdzenie, czy wszystkie zabezpieczenia są odpowiednio zaciśnięte, czy sprzęt nie jest uszkodzony, czy ciężary na sztandze są odpowiednio dobrane i czy ta sama liczba kilogramów jest na każdym końcu gryfu.

 

Jeśli będziesz ćwiczyć z dużymi ciężarami, np. podczas wykonywania martwego ciągu, warto pamiętać o tym, że zawsze można skorzystać z pasa treningowego, który zabezpieczy tłocznię brzuszną, wzmocni sylwetkę oraz pomoże w wykonywaniu tego skomplikowanego pod względem technicznym ćwiczenia. Z pasa warto korzystać również przy biciu pozostałych rekordów. Może on jedynie przeszkadzać przy wykonywaniu przysiadów.

 

4. Nie ćwicz sam

Warto ćwiczyć z partnerem treningowym. Ćwiczenie z kimś, kto nas zmotywuje lub ma podobny do nas cel, wprowadzi pozytywną sportową rywalizację, zwiększy zaangażowanie w trakcie treningu, a także pomoże pracować z większymi ciężarami. W razie czego zawsze przecież można liczyć na pomoc partnera.