Dolegliwości bólowe związane z zapaleniem nadkłykcia przyśrodkowego (tzw. łokieć golfisty) występują znacznie rzadziej niż zapalenie nadkłykcia bocznego. Zespół bólowy przyśrodkowego przedziału łokcia bardzo często spowodowany jest przez entezopatię. Jest to stan chorobowy dotyczący ścięgien mięśni, zwłaszcza w okolicy ich przyczepu do tkanki kostnej.

 

SPIS TREŚCI:

1. Łokieć golfisty – objawy

2. Przyczyny łokcia golfisty

3. Możliwości leczenia i rehabilitacji

 

 

1. Łokieć golfisty – objawy

Do najczęściej występujących objawów tego urazu należy zaliczyć ból

w okolicy nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej oraz ból promieniujący w dół ramienia podczas chwytania przedmiotów i zginania nadgarstka dołokciowo. Dodatkowo zaciskanie ręki w pięść oraz pronacja przedramienia z oporem wywołują dolegliwości bólowe. Temu urazowi często towarzyszy osłabienie siły chwytu.


2. Przyczyny łokcia golfisty

Czynnikami przyczynowymi są powtarzające się ruchy prowadzące do mikrourazów w okolicy przyczepów mięśniowych do kości. Do zespołu przeciążenia, który narusza przyśrodkowe okolice wspólnego przyczepu zginaczy, dochodzi u sportowców wykonujących rzuty.

 

Występuje u nich ponawiające się wymuszone koślawienie łokcia wraz z powtarzalnym naciągnięciem zginaczy przedramienia. Tego typu uraz to częsta dolegliwość wśród graczy tenisa, badmintona, squasha czy innych gier połączonych z rzutami. Fabryka Siły Sklep


3. Możliwości leczenia i rehabilitacji

Leczenie tego schorzenia rozpoczynamy od modyfikacji lub zrezygnowania

z aktywności, która powoduje przeciążenie i dolegliwości bólowe. Powinniśmy też znaleźć podłoże stanu zapalnego (konsultacja ze specjalistą), wyeliminować błędy treningowe (przyczyna przeciążenia)

i zmodyfikować wadliwą technikę wykonywania ruchu.


Do zwalczania stanu zapalnego warto również zastosować okłady z lodu lub żelu. Dodatkowo polecam stosowanie NLPZ (niesterydowe leki przeciwzapalne) w postaci różnego rodzaju maści – nie mogą to być maści rozgrzewające!


Po ustąpieniu ostrego bólu i stanu zapalnego należy wykonywać ćwiczenia wzmacniające łokieć, nadgarstek i stożek rotatorów. Należy skupić się jednak na wzmacnianiu zginaczy nadgarstka oraz uwzględnić stretching mięśni w tej okolicy przedramienia i nadgarstka, by ból łokcia ustąpił.


Początkowo zaleca się stosowanie małych obciążeń z niewielką liczbą powtórzeń, a następnie przechodzenie do ćwiczeń o umiarkowanej intensywności i z większą liczbą powtórzeń, wykonywanych trzy razy dziennie. Ćwiczenia zwiększające zakres ruchu odgrywają ważną rolę szczególnie w pierwszym okresie (ok. 4 tygodni), by nie dopuścić do zwłóknienia gojących się tkanek.


Powrót do aktywności jest możliwy, gdy zakres ruchu łokcia powraca do normy, ból ustępuje, a ubytek siły w porównaniu z przeciwległą kończyną nie przekracza 10%. Należy mieć te zasady na uwadze, gdyż ignorowanie objawów może doprowadzić do przejścia zapalenia nadkłykcia przyśrodkowego w stan przewlekły.