Lipa – lecznicze właściwości
Ten artykuł poświęcę drzewu znanemu ze swoich wspaniałych właściwości. Mowa o lipie, która pięknie pachnie i została uwieczniona w znanym wierszu. Kto słyszał o jej leczniczym działaniu? Przyjrzyjmy się temu tematowi z bliska.
SPIS TREŚCI:
1. Lipa dla każdego
2. Lecznicze właściwości lipy
3. Gdzie dostać lipę?
4. Lipa w kosmetyce
5. Podsumowanie
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
Drewno lipy jest szeroko wykorzystywane w różnych celach. Świetnie nadaje się do rzeźbienia. Kiedyś wykorzystywano je także do produkcji obuwia. Wokół lipy krążyły niegdyś legendy, jakoby chroniła przed gniewem bożym. Skupiała dzięki temu wokół siebie życie towarzyskie oraz budowano w jej pobliżu kapliczki.
Lipa kwitnie na przełomie czerwca i lipca. Drzewa te chętnie sadzi się wzdłuż drogi, gdyż są to rośliny niewymagające specjalnych warunków glebowych. Możemy spotkać w Europie dwa rodzaje lipy: drobnolistną i szerokolistną. Na szczęście obie mają podobne właściwości i działanie lecznicze. Bardzo popularny i uważany za jeden z najlepszych przez pszczelarzy jest miód lipowy.
Surowcem wykorzystywanym na szeroką skalę w przemyśle farmaceutycznym jest kwiatostan lipy. Po pierwsze uwielbiają je pszczoły, dzięki czemu możemy pozyskiwać miód lipowy. Miód lipowy chętnie wykorzystywany jest jako substytut cukru. Pamiętajmy jednak, jeżeli dodamy miód do gorącej herbaty, jego właściwości zdrowotne ulegają znacznemu zmniejszeniu.
Lipa przede wszystkim sprawdza się w przypadku przeziębień i dolegliwości górnych dróg oddechowych, zwłaszcza związanych z kaszlem. Na przeziębienie dobre będą także napary i herbaty z lipy, gdyż wykazuje ona silne działanie napotne. Spowodowane jest to tym, że kwiaty lipy zawierają wiele substancji czynnych. Są to między innymi witaminy C i PP. Dodatkowo lipa zawiera dużą ilość związków mineralnych, flawonoidy, garbniki, olejki lotne, związki śluzowe, saponiny, tokoferol czy też aminokwasy w postaci np. alaniny, cysteiny czy też cystyny. Napary działają napotnie, dzięki zawartości flawonoidów takich jak kemferolu, kwercetyny i kwasu p-kumarowego. Wzmożona potliwość wpływa na obniżenie temperatury ciała, dzięki czemu lipa tak chętnie wykorzystywana jest, gdy towarzyszy nam gorączka.
Dodatkowo lipa działa uspokajająco. Pomaga również w zasypianiu, jednak dokładny mechanizm działania nie został jeszcze poznany. Lipa zawiera śluzy, które wspomagają leczenie bólu gardła i łagodzą kaszel. Chronią także błony śluzowe przewodu pokarmowego. Oprócz wykorzystania wewnętrznego możemy stosować lipę zewnętrznie. Olejki z lipą idealnie nadają się do kąpieli. Taka kąpiel również wzmaga pocenie się organizmu i sprawia, że skóra lepiej oddycha. Lipa bardzo mocno wzmacnia naszą odporność dzięki sporej dawce witaminy C i dodatkowo łagodzi uciążliwe objawy towarzyszące przeziębieniom. Warto pamiętać, że lipa działa również moczopędnie, co z kolei powoduje, że musimy więcej się nawadniać.
Najłatwiej jest dostać gotowe herbatki w aptekach i sklepach zielarskich. Miody polecam kupować prosto od pszczelarzy ze względu na pewność co do jakości miodu. Im wyższej jakości miód, tym będzie oczywiście droższy. Można dostać również wiele syropów, w których składzie odnajdziemy lipę.
Wyciągi z kwiatów lipy stosowane są także w przemyśle kosmetycznym. Dodaje się je do szamponów do włosów oraz odżywek. Tego rodzaju kosmetyki przeznaczone są do włosów suchych i łamliwych. Lipa świetnie je odżywia. Możemy spotkać również maseczki z lipą, które przeznaczone są do oczyszczania i zamykania porów. Balsamy z lipą nawilżają i wygładzają skórę.
Lipa jest wspaniałym drzewem, którego cudowne właściwości znano już od stuleci. Sok z lipy ma działanie lecznicze, miód lipowy również, a ponadto może zastąpić nam cukier do herbaty. Pamiętajmy jednak, że miód jest również kaloryczny, dlatego z jego ilością w naszym jadłospisie powinniśmy uważać.
Kosmetyki potrafią bardzo poprawić stan cery. Preparaty z lipą są łatwo dostępne zarówno w aptekach, jak i w sklepach ziołowych. Soki można znaleźć w sklepach ze zdrową żywnością. Podsumowując, stosujmy lipę na zdrowie!
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Bibliografia
Krajewska J., Właściwości lecznicze kwiatostanów lipy (Tiliae inflorescentia), „Lek w Polsce” 2014, 10, 41–45.
Nowak G., Nawrot J., Surowce roślinne i związki naturalne stosowane w chorobach układu oddechowego, „Herba Polonica” 2009, 55(4), 179–213.
Samojlik T., Drzewo wielce użyteczne – historia lipy drobnolistnej (Tilia cordata) w Puszczy Białowieskiej, „ROCZNIK DENDROLOGICZNY” 2005, 53, 55–64.
Strzelecka H., Kowalski J., Encyklopedia zielarstwa i ziołolecznictwa, Warszawa 2000.