Kaletka to mały, galaretowaty, workowaty twór. Znajduje się w całym organizmie, w okolicach barku, łokcia, kolana, biodra i pięty. Zawiera małą ilość płynu i jest na przykład usytuowana pomiędzy strukturami kostnymi a tkankami miękkimi. Jej zadaniem jest przede wszystkim zmniejszanie tarcia pomiędzy okalającymi je strukturami.

 

SPIS TREŚCI:

1. Zapalenie kaletki stawu biodrowego – objawy

2. Przyczyny

3. Leczenie

 

 

1. Zapalenie kaletki stawu biodrowego – objawy
Głównym objawem zapalenia kaletki jest ból w okolicy stawu biodrowego.

Ból zazwyczaj rozciąga się na zewnętrznej powierzchni uda. W początkowej fazie ból jest zazwyczaj opisywany jako ostry i intensywny, a następnie zmienia się w ból rozlany. Zwykle ból nasila się w nocy, w trakcie leżenia na chorym biodrze. Czynności takie jak wstawanie z krzesła, dłuższe chodzenie, wchodzenie po schodach lub w kucanie mogą nasilać dolegliwości.


2. Przyczyny
Zapalenie kaletki stawu biodrowego może dotknąć każdego, jednak częściej występuje u kobiet, osób w średnim wieku i osób starszych.


Z rozwojem zapalenia stawu biodrowego związane są następujące czynniki ryzyka:

– powtarzalne przeciążenia stawu biodrowego podczas wchodzenia po schodach, jazdy na rowerze lub długotrwałe przyjmowanie pozycji stojącej;
– bezpośredni uraz w wyniku upadku na biodro;
– choroby kręgosłupa, zawierają się w nich takie dolegliwości jak zapalenie stawów w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz wszelkie inne problemy

z kręgosłupem; Fabryka Siły Sklep

– nierówna długość kończyn, gdy jedna noga jest krótsza od drugiej,

w konsekwencji wpływa to na sposób chodzenia, a w późniejszym czasie może prowadzić do podrażnienia kaletki stawu biodrowego;
– reumatoidalne zapalenie stawów zwiększa prawdopodobieństwo stanu zapalnego;

– przebyta operacja.

 

3. Leczenie
Aby zdiagnozować zapalenie kaletki, lekarz lub fizjoterapeuta przeprowadza kompleksowe badanie fizykalne, szukając czułości w okolicy stawu biodrowego. Dodatkowo zleca się wykonanie badań obrazowych, takich jak zdjęcie rentgenowskie, USG lub rezonans magnetyczny (MRI). Początkowe leczenie zapalenia kaletki stawu biodrowego nie wymaga operacji.

 

U wielu osób ulgę przynosi wdrożenie prostych zmian w stylu życia, w tym między innymi:

– modyfikacja aktywności, unikanie czynności, które nasilają objawy;
– zastosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ)

ibuprofen, naproksen, mogą złagodzić ból i kontrolować stan zapalny;
– fizjoterapia – zaleca się najczęściej ćwiczenia, aby zwiększyć siłę mięśniową biodra i elastyczność. Możesz robić te ćwiczenia na własną rękę, lub skonsultować się z fizjoterapeutą, który nauczy, jak rozciągnąć mięśnie bioder i korzystać z innych metod leczenia takich jak terapia manualna, okłady z lodu lub ultradźwięki.

 

Choć zapalenia kaletki stawu biodrowego nie zawsze można uniknąć, są rzeczy, które możesz zrobić, aby zapobiec pogorszeniu stanu zapalnego:

– unikać powtarzających się czynności, które zwiększają obciążenie na stawach biodrowych;
– zastosować dietę w celu utraty zbędnych kilogramów, jeśli jest to konieczne;
– zaopatrzyć się w dopasowane wkładki do butów właściwe dla różnic długości kończyn dolnych;

– utrzymywać wytrzymałość i elastyczność mięśni okalających stawy biodrowe.