Uporczywy ból łydki utrudnia chodzenie, a nawet prowadzenie samochodu. Gdzie leżą przyczyny kontuzji podudzia i jak sobie z nimi radzić?

 

SPIS TREŚCI:

1. Ból łydki – przyczyny

2. Skurcz łydki

3. Ćwiczenia na łydki

4. Opaska na łydkę

5. Żele przeciwbólowe

6. Ból łydki a ciepła i zimna kąpiel

7. Skurcz łydki a masaż przeciwbólowy

 


1. Ból łydki – przyczyny

Podudzie składa się z mięśni trójgłowych, połączonych ze stopą poprzez ścięgno Achillesa. Łydka pracuje intensywnie przy jeździe na rowerze, bieganiu i – przede wszystkim – skakaniu. Zwłaszcza ta ostatnia aktywność bywa wyjątkowo zdradziecka.

 

W trakcie treningu możemy nie odczuwać zmęczenia, a tym bardziej szczególnego frasowania mięśni trójgłowych. Tymczasem następnego dnia pojawiają się ogromne, bolesne zakwasy i naderwanie mikrowłókien.

 

Kontuzja ścięgna Achillesa jest jednak poważniejsza – zlekceważona może wymagać interwencji operacyjnej. Do przeciążeń podudzia dochodzi nie tylko podczas treningów. Źle na kondycję łydki wpływają chodzenie w butach na wysokich obcasach, choroby układu krążenia (żylaki) oraz nadwaga (puchnięcie łydek, szczególnie w okolicach kostek).

 

2. Skurcz łydki

Skurcze łydki, które potrafią bardzo boleśnie wybudzić ze snu lub przerwać sesję treningową, bywają zwykle oznaką niedoboru witamin z grupy B oraz magnezu. Substancje te są wypłukiwane przez kawę.

 

Walka ze skurczami powinna więc opierać się głównie na zdrowej diecie bogatej w ryby, orzechy i rośliny strączkowe. Bolesną dolegliwość wywołuje również deficyt wapnia i potasu. Cenne w te pierwiastki są przede produkty mleczne i pomidory. Fabryka Siły Sklep

 

3. Ćwiczenia na łydki

Pierwsza pomoc w przypadku bólu łydek polega na dobrym rozciągnięciu mięśnia trójgłowego. Jak wykonać najefektywniejsze ćwiczenie na tę partię ciała?

 

Stań z nogami rozstawionymi szeroko, jak gdybyś właśnie zrobił bardzo duży krok. Zegnij nogę z przodu do kąta 90 stopni i oprzyj się na niej. Drugą nogą pozostaw bez zmian – staraj się jak najmniej odrywać stopę od podłoża.

 

W tym momencie odczuwalne powinno być rozciąganie z tyłu łydki. Po kilkunastu pogłębieniach tego ruchu, zamień strony. Ćwiczenia rozciągające są skuteczną bronią na zakwasy oraz przykurcze. Sprawdzają się również

w profilaktyce, ponieważ uelastyczniają trenowaną partię i zwiększają jej odporność na urazy.

 

4. Opaska na łydkę

Ból kostki może mieć przyczynę w nieprawidłowym postawieniu stopy. Jeśli nie mamy do czynienia ze skręceniem, a jedynie lekkim urazem, wystarczy zaopatrzyć się w opaskę uciskową na tę partię nogi. Ograniczy ruch kostki, tym samym zmniejszy ból i przyspieszy regenerację. Opaska uciskowa jest dostępna w sklepach z wyposażeniem sportowym oraz w aptekach. Jej koszt to zwykle 20 złotych.

 

5. Żele przeciwbólowe

Maści rozgrzewające sprawdzą się przy bólach reumatycznych. W przypadku żylaków oraz stanów zapalnych łydek (na przykład po przetrenowaniu) skuteczniejsze są żele chłodzące. Preparaty znajdujące zastosowanie w przypadku kontuzji zawierają mentol, natomiast te przeznaczone dla osób z problemami krążenia zwykle zostają wzbogacone o wyciągi z kasztanu, cytryny, nawłoci i heparynę.

 

Jeżeli źródłem bólu jest jednak obicie golenia, warto zaopatrzyć się w żel przeciwobrzękowy. Jego substancją czynną może być na przykład octanowinian glinu. Każdy z opisywanych preparatów jest dostępny

w aptekach bez recepty. Koszty wskazanych środków wahają się w granicach od 15 do nawet 40 złotych. Należy mieć na uwadze, że żylaki mogą być oznaką poważnych chorób układu krążenia, dlatego warto zgłosić się do lekarza i wykluczyć zagrożenie życia.

 

6. Ból łydki a ciepła i zimna kąpiel

Przy zakwasach można stosować naprzemiennie zimną i ciepłą kąpiel. Jeśli dręczą nas skurcze, przyda się relaksujący, ciepły prysznic lub odprężenie

w wannie z dodatkiem olejku z lawendy. Namaczanie łydki w zimnej wodzie sprawdza się w przypadku stłuczeń i zwichnięć.

 

7. Skurcz łydki a masaż przeciwbólowy

Masaż obolałej łydki musi być dużo łagodniejszy niż uciskanie zesztywniałego karku czy uda. Łydki otoczone są niewielką ilością tkanki tłuszczowej i łatwo ścisnąć mięsień trójgłowy z siłą wywołującą łzy. Podudzie lepiej masować samymi palcami z użyciem oliwki lub żelu przeciwbólowego. Dobrym pomysłem jest również niwelowanie urazu za pomocą rollera do masażu.