Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej metod i narzędzi, które mają pomóc w poprawie wyników sportowych zarówno wśród sportowców, jak i osób trenujących amatorsko. Do jednych z popularnych w ostatnim czasie akcesoriów treningowych można zaliczyć maski treningowe, które mają imitować warunki panujące w górach. W jakim celu ćwiczący wykorzystują maski treningowe podczas treningów? Czy jest to skuteczny sposób na poprawę wyników sportowych?

 

SPIS TREŚCI:

1. Trening w warunkach wysokogórskich

2. Trening w masce jako imitacja warunków wysokogórskich – czy warto

3. Maski treningowe – praktyczne zastosowanie

4. Podsumowanie

 

 

1. Trening w warunkach wysokogórskich
W warunkach wysokogórskich organizm potrzebuje tyle samo tlenu co na niższych wysokościach. Znacząca różnica dotyczy jednak ilości energii, jaką organizm człowieka musi zużyć do poboru tlenu. W warunkach wysokogórskich ta pula energii jest zdecydowanie większa.


Warto zaznaczyć, że wraz ze wzrostem wysokości spada ilość cząsteczek tlenu w atmosferze. Organizm nieprzyzwyczajony do takich warunków potrzebuje czasu na adaptację. W tym czasie zużywa zdecydowanie więcej energii do poboru tlenu z powietrza. Właśnie dlatego osoby, które uprawiają wspinaczkę wysokogórską, przeznaczają na adaptację do zimna, mniejszej ilości tlenu oraz zmiany ciśnienia zwykle 24–48 godzin.


Mogą doświadczyć wtedy osłabienia, omdleń, palpitacji serca, bólu głowy czy duszności. Objawy te powinny jednak ustąpić, gdyż organizm człowieka ma bardzo wysokie zdolności do adaptacji. Dotyczy to sportowców, osób wspinających się rekreacyjnie czy też osób, które zmieniają swoje miejsce zamieszkania.


Sportowcy wielu dyscyplin sportowych bardzo często wyjeżdżają na obozy sportowe wysoko w górach. Dlaczego? Otóż niedobór tlenu, czyli hipoksja, powoduje wzrost stężenia erytropoetyny (EPO). Hormon ten jest odpowiedzialny za stymulację szpiku kostnego do produkcji krwinek czerwonych. Główną funkcją krwi oraz zawartych w niej krwinek czerwonych jest transport m.in. tlenu. W przypadku mniejszej ilości cząsteczek tlenu w atmosferze organizm potrzebuje większej ilości krwinek czerwonych. To właśnie dzięki erytropoetynie człowiek jest w stanie przystosować się do panujących warunków wysokogórskich i nie odczuwać już negatywnych skutków zmiany wysokości.


2. Trening w masce jako imitacja warunków wysokogórskich – czy warto
Trening z wykorzystaniem maski treningowej ma na celu odwzorowanie warunków panujących w górach. Podczas treningu dużo trudniej się oddycha, organizm musi włożyć więcej energii do poboru tlenu, jednak z zachowaniem takiej samej ilości wdychanego tlenu.


Aby uzyskać taki sam efekt jak podczas treningu wysokogórskiego, należałoby w masce chodzić przez cały dzień, nie tylko w momencie samego treningu. Co więcej, zakładanie maski podczas treningu odcina dopływ tlenu w momencie, w którym organizm potrzebuje go najbardziej. Warto więc zadać sobie pytanie, czy zamiast treningu w masce z ograniczonym dopływem tlenu nie lepiej po prostu wykonać intensywniejszy trening?


Kolejną wadą maski treningowej jest to, że może dojść do utrwalenia nieprawidłowego wzorca oddychania. Otóż w obecnych czasach ludzie coraz więcej czasu spędzają w pozycji siedzącej. Bardzo często pozycja ta jest nieprawidłowa, co prowadzi do wystąpienia wad postawy, np. garbienia się. Na skutek garbienia może dojść do zaburzenia poprawnego wzorca oddychania – dominacji szyjnego toru oddychania na skutek ucisku na przeponę. Podobnie jest u osób, które trenują sporty walki. W dyscyplinie tej dominuje pozycja gardy (pozycja zgarbiona). Podczas treningów z wykorzystaniem maski układ nerwowy może zaadaptować się do nieprawidłowego wzorca oddychania.


3. Maski treningowe – praktyczne zastosowanie
Okazuje się, że maski treningowe mogą znaleźć swoje praktyczne i skuteczne zastosowanie. Otóż mięśnie oddechowe człowieka wykonują taką samą pracę jak inne mięśnie. Aby spełniały swoją rolę i skutecznie dotleniały organizm, przed wysiłkiem powinny być rozgrzane oraz systematycznie wzmacniane odpowiednim treningiem. Tutaj swoją rolę mogą odegrać maski treningowe. Fabryka Siły Sklep


Wykazano, że wykonanie dwóch serii po 30 oddechów z wykorzystaniem maski treningowej z jednominutową przerwą pomiędzy seriami wpływa na poprawę wydolności nawet o 10–15%. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na poziom obciążenia. Zbyt duże może doprowadzić do niedotlenienia oraz spadku wydolności, z kolei zbyt małe nie przyniesie oczekiwanego rezultatu.


4. Podsumowanie
Trening w masce treningowej zyskał w ostatnim czasie dużą popularność. Wiele osób upatruje w nim sposobu na poprawę wydolności niczym podczas treningu w warunkach wysokogórskich. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że aby uzyskać podobne efekty, należałoby w masce chodzić przez cały dzień, nie tylko podczas treningu. Ponadto w wielu grupach, np. u zawodników sztuk walki czy u osób, które dużą ilość czasu spędzają w pozycji siedzącej, zastosowanie maski treningowej może przyczynić się do wystąpienia zaburzeń wzorca oddechowego.


Maski treningowe mogą mieć jednak swoje zastosowanie. Wykazano, że wykonanie kilkunastu oddechów w masce przed treningiem może przyczynić się do poprawy wydolności nawet o 10–15%. Ważne jest jednak, aby zadbać o odpowiedni poziom obciążenia.


Maski treningowe mogą zatem znaleźć swoje zastosowanie w pewnej grupie sportowców, jednak zdecydowanie lepiej wykonać mocniejszy, efektywny trening.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Álvarez-Herms J. et al., Popularity of hypoxic training methods for endurance-based professional and amateur athletes, „Physiology & Behavior” 2015, 143, 35–38.
Shi B. et al., Effect of hypoxic training on inflammatory and metabolic risk factors: a crossover study in healthy subjects, „Physiological Reports” 2014, 2(1), e00198.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy