Wstępne zmęczenie mięśni to jedna z najpopularniejszych metod rozbudowywania mięśni, niwelowania dysproporcji w muskulaturze w kulturystyce, od lat z powodzeniem stosowana przez największe tuzy tego sportu! Dziś dzięki temu artykułowi poznasz ją i ty! Ponadto wstępne zmęczenie mięśni to jeden z elementów gwarantujących uzyskanie wymarzonej sylwetki.

 

SPIS TREŚCI:
1. Na czym polega metoda wstępnego zmęczenia mięśni?

2. Wstępne zmęczenie mięśni – kiedy je stosować?

3. Czy to metoda dla każdego?

 

 

1. Na czym polega metoda wstępnego zmęczenia mięśni?

Najpierw wykonuje się dwa ćwiczenia izolowane. Oznacza to, że w czasie wykonywania aktywności fizycznej należy jak najbardziej ograniczyć pracę mięśni pobocznych, postawnych itd. i skupić się tylko na partii mięśniowej, która ma być trenowana.

 

Dopiero po wykonaniu ćwiczeń izolowanych można przejść do kolejnego etapu treningu, którym będzie trenowanie z pomocą wolnych ciężarów. Mięśnie wstępnie roztrenowane oczywiście szybciej się męczą, co przekłada się na lepsze wyniki w przyroście siły i masy mięśniowej.

 

2. Wstępne zmęczenie mięśni – kiedy je stosować?

Metoda wstępnego zmęczenia mięśni jest wykorzystywana, aby pobudzić do wzrostu mięśnie, które uległy stagnacji bądź wyrównać dysproporcje
w budowie ciała. Słabsza grupa wówczas jest poddawana bardziej intensywnym treningom, do czego świetnie nadaje się wstępne zmęczenie mięśni.

 

Można ją również wykorzystać wtedy, kiedy osobie ćwiczącej zależy na rozwinięciu wybranej przez nią grupy mięśniowej. Fabryka Siły Sklep

 

Warto pamiętać jednak o tym, że taki trening jest bardzo intensywny, więc aby się nie przetrenować, powinno się nie tylko dbać o okres regeneracji, ale nawet już po 4 takich sesjach zmienić metodę treningową. W taki oto sposób uniknie się efektu przetrenowania, co w skrajnych przypadkach może prowadzić nawet do kontuzji, a wtedy o treningach będzie można zapomnieć!

 

3. Czy to metoda dla każdego?

Metoda ta przeznaczona jest zdecydowanie dla osób zaangażowanych w pracę nad swoją sylwetką od dłuższego czasu. W przypadku osób dopiero zaczynających nie odegra ona istotnej roli, gdyż mięśnie początkujących pasjonatów sportów sylwetkowych nie potrzebują dodatkowych bodźców do rozwoju. Na pewno nie na tym etapie. Na cięższe treningi przyjdzie jeszcze czas. Pośpiech w kulturystyce nie jest wskazany.

 

A ty? Stosujesz wstępne zmęczenie mięśni? Opowiedz o swoich przeżyciach w komentarzach!