Trening domatora. Trening bez sprzętu w domu
Czy możliwe jest zadbanie o ciało bez uczęszczania na siłownię? Czy bez specjalistycznego sprzętu i wolnych ciężarów będę w stanie rozbudować mięśnie? Być może trudno ci w to uwierzyć, ale trening siłowy bez sprzętu również jest możliwy!
SPIS TREŚCI:
1. Trening bez sprzętu w domu to komfort
2. Ogranicza nas tylko wyobraźnia
3. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu
dietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Trening bez sprzętu to komfort
Trening bez sprzętu to czysty komfort. Nie ma konieczności wydawania pieniędzy na karnet umożliwiający członkostwo w jednym z klubów fitness oraz nie wydaje się ich na stworzenie lub udoskonalenie własnej garażowej siłowni. Pamiętajmy, że najlepszą maszyną do treningu jest nasze ciało.
Trening bez sprzętu może być wykonywany przez każdego. Szczególnie polecany jest osobom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze sportami siłowymi, oraz tym, którzy do nich wracają po kontuzji bądź dłuższej przerwie. Jest to solidna zaprawa przed wejściem na wyższe obroty i późniejszym – jeśli oczywiście uwzględnia się to w swoim planie – treningiem siłowym z użyciem maszyn oraz wolnych ciężarów.
Dzięki pracy jedynie z ciężarem własnego ciała bardzo mocno rozwijamy propriocepcję, czyli czucie ciała w przestrzeni. Poprawia się koordynacja i znacznie łatwiej przyswajamy technikę wykonywania ćwiczeń także z użyciem dodatkowego sprzętu. Z tego powodu nawet osoby zaawansowane będą czerpać korzyści z tego rodzaju ćwiczeń.
2. Ogranicza nas tylko wyobraźnia
Tak naprawdę w układaniu planu treningowego w treningu siłowym bez sprzętu ogranicza nas tylko wyobraźnia. Dzięki znajomości podstawowych wzorców ruchowych ciała jesteśmy w stanie zastosować odpowiednie ćwiczenia, aby harmonijnie rozwijać sylwetkę, a także wpływać na poprawę sprawności.
Podobnie jak w przypadku treningu z obciążeniem plan typu FBW lub szeroko pojęty trening dzielony można podzielić, starając się uwzględnić własny cel treningowy. Trening siłowy bez sprzętu doskonale sprawdza się w przypadku treningu obwodowego, który wpływa w bardzo dobry sposób na przyspieszenie metabolizmu oraz znacznie ogranicza czas potrzebny na wykonanie treningu.
W celu poprawy ogólnej wytrzymałości możemy dobierać ćwiczenia o niskiej intensywności, np. jogging, skakanka, marsz oraz inne podobne formy ruchu, i wykonywać je nieprzerwanie przez dłuższy czas (30–60 min) lub wprowadzać metody interwałowe, np. HIIT polegający na wykonywaniu krótkich, bardzo intensywnych ćwiczeń ze stosunkowo krótkimi przerwami pomiędzy nimi. Ten drugi rodzaj ćwiczeń zajmuje znacznie mniej czasu, jednak wymaga pewnego doświadczenia i znajomości swojego ciała.
3. Pamiętaj o zdrowym odżywianiu!
Wprawdzie trening bez sprzętu ma sens, jednak rezygnacja z ciężarów nie może wiązać się z rezygnacją z przestrzegania zasad zdrowego odżywiania.
Zdrową dietę należy trzymać cały czas nie tylko dla lepszego wyglądu, ale również dla lepszego samopoczucia, życiowego wigoru, siły na co dzień, większej naturalnej odporności układu immunologicznego oraz życia bez depresji i wahań nastrojów.
Zdrowe odżywianie to także działanie profilaktyczne. Stosowanie zdrowej diety pomaga uniknąć wielu chorób bądź zmniejszyć szanse ich wystąpienia, np. chorób cywilizacyjnych, jak otyłość czy cukrzyca.
W naszym Atlasie Ćwiczeń znajdziesz cały dział poświęcony ćwiczeniom, które bez problemu wykonasz w warunkach domowych.