Jeśli ćwiczyć, to tylko parami. Trening we dwoje jest nie tylko przyjemnym sposobem na spędzanie czasu, ale także efektywną forma aktywności, która zbliża do siebie partnerów i buduje więzi. Może warto więc połączyć przyjemne z pożytecznym i spróbować razem chodzić na siłownię lub wybrać się na wspólny jogging po parku? Jedno jest pewne: wspólna aktywność fizyczna jest zdecydowanie bardziej motywująca niż uprawianie sportu w pojedynkę.

 

SPIS TREŚCI:

1. Dlaczego warto trenować razem?

2. Wspólna rozgrzewka

3. Ćwiczenia na mięśnie brzucha

4. Mięśnie czworogłowe ud

5. Mięśnie grzbietu

6. Ćwiczenia rozciągające na koniec treningu

7. Podsumowanie

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Dlaczego warto trenować razem?

Wspólny trening to, poza aktywnym spędzaniem czasu, także świetna zabawa pozwalającą pozbyć się stresu. Dwoje ludzi może się wzajemnie motywować w osiąganiu dobrych wyników sportowych. Poza tym harmonijnie rozwijają oni sylwetkę i wzmacniają organizm.

Wspólne ćwiczenia można zacząć już w domu. Pierwszy etap treningu musi obejmować rozgrzewkę i rozciąganie.


2. Wspólna rozgrzewka

Istnieje cała masa rozmaitych metod rozgrzewki we dwoje. Jedną z pro-pozycji może być taniec, np. cha-cha. Skoczna muzyka doskonale rozgrzewa mięśnie i staje się ciekawym wstępem do treningu.

 

Poza rozgrzewką należy także zorganizować sobie intensywne rozciąganie stawów. Stretching dobrze wykonuje się w parze. Dwie osoby siadają naprzeciwko siebie i trzymając się za ręce, przeciągają się nawzajem. Takie działanie idealnie rozciąga kręgosłup. Podczas wykonywania ćwiczenia konieczne jest opieranie się stopami o siebie w celu zachowania stabilności. Fabryka Siły Sklep

 

Innym ćwiczeniem jest wzmacnianie mięśni pośladków. Dwie osoby stają naprzeciwko siebie. Jeden z partnerów kładzie ręce na ramionach drugiego w celu podparcia. Jednocześnie oboje przenoszą jedną z nóg na zasadzie przeciwwagi. W ten sposób następuje zginanie i prostowanie stawu kolanowego oraz przyciąganie pięty.


3. Ćwiczenia na mięśnie brzucha

Kładziemy się na plecach na podłodze. Głowy stykają się ze sobą, oboje partnerzy leżą w przeciwnym kierunku do siebie. Jedna z osób wkłada między stopy gumową piłkę, a potem, unosząc wyprostowane nogi, podaje ją partnerowi. Ten także odbiera piłkę za pomocą stóp. Sylwetka powinna być prosta. Wykonujemy kilka powtórzeń.


Siadamy na podłodze, plecy stykają się ze sobą. Partnerzy podają sobie piłkę na przemian z każdego boku poprzez skręty tułowia. Im szybciej wykonujemy to ćwiczenie, tym jest bardziej efektywne. Powtarzamy je minimum 10 razy. To samo ćwiczenie można wykonać w pozycji stojącej.


4. Mięśnie czworogłowe ud

Dwie osoby kładą się na plecach, stykając się stopami. Na przemian podnoszą stopy, wykonując coś w rodzaju rowerka. Próbując oprzeć się wzajemnemu oporowi, siłujący się partnerzy ćwiczą mięśnie ud.


5. Mięśnie grzbietu

Partnerzy kładą się na plecach z głowami skierowanymi naprzeciwko siebie. Podnoszą ręce nad siebie, splatają dłonie i przenoszą na boki nogi ugięte

w kolanach raz w jedną, raz w drugą stronę. Jeśli chcemy sobie utrudnić ćwiczenie, odchylamy biodra na przemian w tym samym czasie. Ćwiczenie należy wykonywać co najmniej 10 razy w jednym cyklu.


Dwie osoby stają plecami do siebie. Podnoszą ręce i chwytają się, mocno splatając palce dłoni. Stopy znajdują się w lekkim rozkroku. Jedna osoba wykonuje skłon, unosząc drugą na plecach. W tej pozycji pozostają około

10 sekund. Ćwiczenie wykonuje się naprzemiennie, raz jedna, raz druga osoba.


6. Ćwiczenia rozciągające na koniec treningu

Po intensywnym treningu konieczny jest relaks i stretching, który pozwoli zapobiec zakwasom. W tym celu można wykonać przysiady

w parach. Partnerzy stają naprzeciw siebie, pilnując wyprostowanej sylwetki. Chwytają się za ręce i równocześnie uginają nogi w kolanach. Należy przy tym pamiętać, aby kolana nie przekraczały obrysu stopy.


Na zakończenie ćwiczeń w parach warto zafundować sobie wzajemny masaż. Nie pomijajmy przy tym delikatnego masowania twarzy. Mowa tu głównie o policzkach, uszach, skórze głowy. Doskonale wpływa to na dobre samopoczucie i relaksuje. Masaż całego ciała może być ostatnim etapem treningu. Z pewnością takie działanie sprawi, że mięśnie będą rozluźnione

i mniej podatne na kontuzje.


7. Podsumowanie

Jak się okazuje, wspólne ćwiczenia zdecydowanie lepiej wpływają na motywację do treningów niż samodzielne uprawianie sportu. Jeśli nie mamy jednak czasu ani ochoty uczęszczać razem na siłownię, ćwiczyć na maszynach lub uprawiać bardziej profesjonalnej dyscypliny, dobrym krokiem będzie już choćby wspólny spacer po parku czy poranny jogging. To nie tylko świetnie wpływa na zachowanie kondycji, ale także pomaga utrzymać więzi i bliskie relacje z partnerem.

 

Nade wszystko wspólne bieganie jest także bezpieczne. Jogging w towarzystwie, wbrew temu, co by się mogło wydawać, pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Podczas biegania zwykle oddajemy się też rozmowom, co pozwala zwolnić tempo. Takie działanie wpływa na lepsze spalanie tkanki tłuszczowej, choćby dlatego, że trening rozciąga się w czasie.