7 mitów na temat treningu domowego
Wokół treningu domowego krąży wiele mitów. Dużo osób nie wie, że w takich warunkach również można ćwiczyć efektywnie. Na rynku dostępnych jest wiele sprzętów i akcesoriów, które nie zajmują dużo miejsca, a dzięki nim można urozmaicić jednostkę treningową. Czas obalić najpopularniejsze mity dotyczące treningu w domu!
SPIS TREŚCI:
1. Sprzęt do treningu w domu jest drogi
3. W domu nie można osiągnąć takich efektów jak na siłowni
4. W domu nie da się opanować prawidłowej techniki ćwiczeń
5. Treningi w warunkach domowych nie sprzyjają odchudzaniu
6. Treningi domowe są odpowiednie tylko dla osób początkujących
7. Trening w domu nie wyrzeźbi sylwetki
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Sprzęt do treningu w domu jest drogi
Sprzęt do treningu w domu nie musi być drogi! Aby wykonać efektywną jednostkę, można zainwestować w podstawowy sprzęt, jak gumy oporowe, taśmy TRX czy hantle z regulowanym obciążeniem. Nie jest to duży wydatek, taki sprzęt nie zajmuje wiele miejsca i z pewnością zwiększy liczbę ćwiczeń, które mogą zostać uwzględnione w planie treningowym.
Doskonałym rozwiązaniem jest również wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku, np. krzeseł czy stolika. Dla przykładu – dwa krzesła mogą zastąpić poręcze do dipów, a butelki z wodą mogą posłużyć za hantle. Warto uruchomić wyobraźnię i wykorzystać przedmioty znajdujące się w domu.
W domu można również wykonać efektywny trening bez dodatkowego sprzętu. Dzięki wykorzystaniu ćwiczeń wyłącznie z masą własnego ciała można osiągnąć efekty bez wychodzenia z domu.
2. W domu spada motywacja
Wiele osób nie wyobraża sobie treningu w warunkach domowych. Dlaczego? Największym problemem jest zmotywowanie się do treningu, a brak jasno określonego celu to duży błąd. Jeśli skupimy się na osiągnięciu ustalonych założeń, zdecydowanie łatwiej będzie nam podjąć aktywność fizyczną i wykonywać ją regularnie. Dodatkowo warto wybrać aktywność, która sprawia przyjemność, dzięki temu aktywne spędzanie wolnego czasu będzie dobrą zabawą.
3. W domu nie można osiągnąć takich efektów jak na siłowni
W warunkach domowych można uzyskać równie dobre efekty jak na siłowni. Podczas wykonywania jednostki w domu nic nas nie rozprasza, możemy skoncentrować się w 100% na zrealizowaniu założeń ustalonego planu. Dodatkowo można zaoszczędzić zarówno pieniądze, jak i czas, który należałoby poświęcić na dojazd do siłowni i powrót.
4. W domu nie da się opanować prawidłowej techniki ćwiczeń
Wadą treningów w warunkach domowych jest to, że nie można w dowolnym momencie poprosić np. trenera personalnego, aby sprawdził technikę wykonywanego ćwiczenia. Nie powinno to być jednak przeszkodą w realizacji treningów domowych. Należy maksymalnie skupić się na czuciu mięśniowym, stopniowa nauka poszczególnych ćwiczeń sprawi, że będą one coraz łatwiejsze do wykonania. Dobrym rozwiązaniem jest również nagrywanie krótkich filmików i analiza ćwiczenia po wykonaniu treningu. Dzięki temu można wychwycić błędy oraz dążyć do ich całkowitego wykluczenia. Nie warto zniechęcać się na samym początku, ale stopniowo wdrażać założenia planu i pracować nad techniką poszczególnych ćwiczeń w zaciszu domowym.
5. Treningi w warunkach domowych nie sprzyjają odchudzaniu
To bardzo popularny mit treningowy. Przede wszystkim należy wiedzieć, od czego tak naprawdę zależy utrata tkanki tłuszczowej. Aby organizm zaczął spalać tłuszcz, musi znaleźć się w deficycie kalorycznym wygenerowanym z diety i/lub aktywności fizycznej. Treningi w warunkach domowych świetnie nadają się zarówno do wzmacniania mięśni, jak i pogłębiania deficytu energetycznego. Prawidłowo zaplanowana aktywność fizyczna w domu może przynieść zadowalające efekty.
6. Treningi domowe są odpowiednie tylko dla osób początkujących
Treningi domowe nie mogą być wykonywane przez osoby zaawansowane? Nic bardziej mylnego! W domu, podobnie jak na siłowni, można trenować z różną intensywnością. Należy pamiętać, że poziom zaawansowania ćwiczeń można zwiększać i stosować różnego rodzaju progresje zarówno w ćwiczeniach z masą własnego ciała, jak i ze sprzętem domowym. To nieprawda, że treningi domowe nie są odpowiednie dla osób
zaawansowanych. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia!
7. Trening w domu nie wyrzeźbi sylwetki
Oczywiście jest to mit i wszystko zależy od doboru ćwiczeń. Dzięki ćwiczeniom wzmacniającym, siłowym można poprawić zarówno jędrność, jak i ogólny wygląd sylwetki.
Jeżeli celem jest rozbudowa masy mięśniowej, bez dodatkowego bodźca w postaci obciążenia zewnętrznego niestety się nie obędzie. W takim wypadku warto zaopatrzyć się w dodatkowy sprzęt do treningu domowego. Efekty mogą zaskoczyć, a można je osiągnąć bez wychodzenia z domu.
8. Podsumowanie
Nie każdy może uczęszczać regularnie na siłownię, dlatego treningi domowe stanowią świetną alternatywę. Należy wybrać konkretny cel, zaplanować szczegółowo działanie i przygotować odpowiedni plan treningowy, dzięki któremu można kontrolować osiągnięcia siłowe, sylwetkowe oraz objętość przeznaczoną na poszczególne partie mięśniowe (jest ona kluczowa w procesie budowania sylwetki).
Ważne jest również, aby postawić na treningi, które przede wszystkim sprawiają nam przyjemność. Dzięki temu motywacja będzie wysoka, a treningi regularne. Nie należy wierzyć w powszechnie krążące mity treningowe. W warunkach domowych również można wypracować dobrą formę, czy to z masą własnego ciała, czy z wykorzystaniem dodatkowego sprzętu.