Oczywistym jest, że w trakcie redukcji trening cardio jest nieodłącznym elementem całego procesu. Pomaga on zwiększyć wykorzystanie energii

i zmusza organizm do spalania tkanki tłuszczowej. Ale co z cardio, jeżeli jesteśmy w trakcie budowania masy mięśniowej? Czy w ogóle należy wprowadzać trening aerobowy, czy lepiej skoncentrować się na treningu siłowym? Ten problem jest często omawiany i ogólnie rzecz biorąc jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Należy brać pod uwagę typ budowy ciała, objętość aktywności fizycznej na co dzień oraz treningi siłowe.

 

SPIS TREŚCI:

1. Jak wykonywać cardio na masie?

2. Trening układu sercowo-naczyniowego i zwiększenie wytrzymałości

3. Prawidłowe wykorzystanie energii i aktywna regeneracja

4. Minimalizacja ilości tkanki tłuszczowej

5. Czy cardio przeszkadza rosnąć mięśniom?

6. Podsumowanie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 1. Jak wykonywać cardio na masie?

Na początku należy zrozumieć, czy treningi cardio w ogóle są potrzebne, jeżeli głównym celem jest zwiększanie masy mięśniowej. Czy można wyeliminować na jakiś czas treningi aerobowe i pomyślnie zwiększać beztłuszczową masę mięśniową?


Jeżeli dokładnie i sumiennie zaplanować dietę, można z powodzeniem nabierać suchej masy mięśniowej i bez cardio. Ale jeśli mówimy o naprawdę najlepszym rozwiązaniu, to należy regularnie wykonywać treningi aerobowe. Poniżej znajdziecie kilka powodów.


2. Trening układu sercowo-naczyniowego i zwiększenie wytrzymałości

Zawsze należy pamiętać o znaczeniu treningu dla układu sercowo-naczyniowego i utrzymaniu go w dobrym stanie. W przypadku wykonywania treningów siłowych, bazujących na małej lub średniej ilości powtórzeń

i długich przerwach wypoczynkowych pomiędzy seriami, układ sercowo-naczyniowy jest obciążany, ale nie trenowany. W rezultacie, można zacząć mieć trudności nawet podczas wchodzenia po schodach.


Jednocześnie, jeżeli nie zaniedbujemy treningów aerobowych, to utrzymujemy układ sercowo-naczyniowy w dobrym stanie, co pozytywnie wpływa na wszystkie aspekty życia. Co więcej, będzie to bezpośrednio zwiększać jakość treningu siłowego, m.in. możliwość zwiększania ilości powtórzeń, szybsza regeneracja organizmu. Fabryka Siły Sklep


Ponadto musimy pamiętać, że jeśli nie wykonujemy cardio podczas okresu masy, to później z psychologicznego punktu widzenia, ciężko będzie zacząć trenować aerobowo podczas redukcji. Dodatkowo, długie okresy bez treningu wytrzymałościowego powodują znaczące spadki wytrzymałości. Stąd, gdy nadejdzie okres redukcji, będzie dość ciężko wytrzymać długie treningi cardio.


3. Prawidłowe wykorzystanie energii i aktywna regeneracja

Pisząc prawidłowe wykorzystanie energii, mam na myśli jak i po co organizm będzie wykorzystywał otrzymywaną energię i składniki odżywcze. Treningi siłowe w połączeniu z aerobowymi polepszają zdolności organizmu do wykorzystywania tego, co otrzymuje z pożywienia do budowy tkanki mięśniowej i do zaspokojenia swoich potrzeb energetycznych. Dodatkowo odzwyczajają organizm od odkładania wszystkiego w postaci tkanki tłuszczowej. Ponadto, „ćwiczone” są mechanizmy, które stymulują wykorzystywania tłuszczu w postaci energii.


Oprócz tego, treningi cardio o niskiej intensywności znacząco przyśpieszają proces regeneracji między treningami siłowymi, ponieważ trening tlenowy polepsza krążenie i przyśpiesza dostarczanie substancji odżywczych do mięśni.


4. Minimalizacja ilości tkanki tłuszczowej

Oczywiście staranne monitorowanie diety jest kluczowym elementem podczas minimalizacji wzrostu tkanki tłuszczowej w trakcie budowania masy. Ale dodatkowe treningi cardio będą bardzo pomocne. Ponadto w przypadku, gdy apetyt jest na niskim poziomie, to treningi cardio pozwolą stracić więcej energii, czyli w konsekwencji będzie można zjeść więcej.


5. Czy cardio przeszkadza rosnąć mięśniom?

Jak we wszystkim, tak i w przypadku treningów cardio należy znać umiar

i odpowiednio dozować ich ilość. Owszem, zbyt duże objętościowo treningi aerobowe podczas zwiększania masy mięśniowej, mogą spowolnić jej wzrost. Tylko granica, za którą zaczyna się „zbyt dużo” leży znacznie dalej niż większość osób myśli. Dwa, czy trzy w tygodniu treningi cardio o średnim czasie trwania przyniosą tylko korzyści. Jednak należy zauważyć, że każdy indywidualnie powinien szukać dla siebie idealnego rozwiązania, ponieważ wszyscy jesteśmy różni.


6. Podsumowanie

Treningi aerobowe również powinny mieć swoje miejsce w trakcie budowania masy mięśniowej. Przede wszystkim dlatego, że zwiększają wytrzymałość, przyśpieszają przemianę materii, optymalizują przetwarzanie i wykorzystywanie składników odżywczych, pomagają przyspieszyć regenerację i zminimalizować odkładanie się tkanki tłuszczowej.


Podczas planowania treningów cardio koniecznie należy wziąć pod uwagę typ budowy ciała, ilość i objętość treningów siłowych oraz ogólny poziom aktywności fizycznej.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Górski J., Fizjologiczne podstawy wysiłków fizycznych, Warszawa 20011.
Sozański H., Podstawy teorii treningu, Warszawa 1993.
Borkowski J., Bioenergetyka i biochemia tlenowego wysiłku fizycznego, Wrocław 2003.
Jethon Z., Wydolność fizyczna, "Roczniki Naukowe AWF" 24, Warszawa 1979.
Naglak Z., Trening sportowy, Wrocław 1979.

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy