W trakcie redukcji tkanki tłuszczowej trening cardio jest nieodłącznym elementem całego procesu. Zwiększa wykorzystanie energii i zmusza organizm do spalania tkanki tłuszczowej. Ale co z treningiem cardio w trakcie budowania masy mięśniowej? Czy należy wprowadzać trening aerobowy, czy może lepiej skoncentrować się na treningu siłowym? Ten problem jest często omawiany, a jednoznaczna odpowiedź nie istnieje. Podczas planowania treningów cardio należy wziąć pod uwagę typ budowy ciała, liczbę i objętość treningów siłowych oraz ogólny poziom aktywności fizycznej.

 

SPIS TREŚCI:

1. Jak wykonywać cardio na masie?

2. Trening układu sercowo-naczyniowego i zwiększenie wytrzymałości

3. Prawidłowe wykorzystanie energii i aktywna regeneracja

4. Minimalizacja ilości tkanki tłuszczowej

5. Czy cardio przeszkadza rosnąć mięśniom?

6. Podsumowanie

 



1. Jak wykonywać cardio na masie?

Na początku należy sprawdzić, czy treningi cardio w ogóle są potrzebne, jeżeli głównym celem jest zwiększanie masy mięśniowej. Czy można wyeliminować na jakiś czas treningi aerobowe i pomyślnie zwiększać beztłuszczową masę mięśniową?

 

Jeżeli ktoś dokładnie i sumiennie zaplanuje dietę, może z powodzeniem nabierać suchej masy mięśniowej i bez treningu cardio. Ale jeśli mowa o najlepszym rozwiązaniu, to należy regularnie wykonywać treningi aerobowe.


2. Trening układu sercowo-naczyniowego i zwiększenie wytrzymałości

Zawsze należy pamiętać o znaczeniu treningu dla układu sercowo-naczyniowego. W przypadku wykonywania treningów siłowych bazujących na małej lub średniej liczbie powtórzeń i długich przerwach wypoczynkowych pomiędzy seriami układ sercowo-naczyniowy jest obciążany, ale nie trenowany. W rezultacie można mieć trudności nawet podczas wchodzenia po schodach.

 

Jeżeli ktoś nie zaniedbuje treningów aerobowych, utrzymuje układ sercowo-naczyniowy w dobrym stanie, co pozytywnie wpływa na wszystkie aspekty życia. Co więcej, będzie to bezpośrednio poprawiać jakość treningu siłowego, m.in. zwiększy liczbę powtórzeń, przyspieszy regenerację organizmu. Fabryka Siły Sklep

 

Jeśli ktoś nie wykonuje treningu cardio podczas budowania masy, to później trudno mu będzie zacząć trenować aerobowo podczas redukcji. Dodatkowo długie okresy bez treningu wytrzymałościowego powodują znaczne spadki wytrzymałości. Dlatego gdy nadejdzie okres redukcji, trudno będzie wytrzymać ciężkie i długie treningi cardio.


3. Prawidłowe wykorzystanie energii i aktywna regeneracja

Jak i po co organizm będzie wykorzystywał otrzymywaną energię i składniki odżywcze? Treningi siłowe w połączeniu z treningami aerobowymi poprawiają zdolności organizmu do wykorzystywania tego, co otrzymuje z pożywienia do budowy tkanki mięśniowej i zaspokajania potrzeb energetycznych. Dodatkowo organizm nie odkłada wszystkiego w postaci tkanki tłuszczowej, ponieważ zachodzą procesy, które stymulują wykorzystywanie tłuszczu w postaci energii.

 

Oprócz tego treningi cardio o niskiej intensywności znacząco przyspieszają proces regeneracji między treningami siłowymi, ponieważ trening tlenowy poprawia krążenie i przyspiesza dostarczanie substancji odżywczych do mięśni.


4. Minimalizacja ilości tkanki tłuszczowej

Oczywiście staranne monitorowanie diety jest kluczowym elementem w trakcie budowania masy mięśniowej. Dodatkowe treningi cardio będą bardzo pomocne, pozwolą stracić więcej energii, czyli w konsekwencji będzie można zjeść więcej.


5. Czy cardio przeszkadza rosnąć mięśniom?

Jak we wszystkim, tak i w przypadku treningów cardio należy zachować umiar i odpowiednio kontrolować ich częstotliwość. Zbyt duże objętościowo treningi aerobowe podczas zwiększania masy mięśniowej mogą spowolnić jej wzrost. Dwa czy trzy treningi cardio w tygodniu o średnim czasie trwania przyniosą korzyści. Jednak każdy powinien szukać dla siebie idealnego rozwiązania, ponieważ wszyscy jesteśmy różni.


6. Podsumowanie

Treningi aerobowe powinny znaleźć się w planie w trakcie budowania masy mięśniowej. Zwiększają wytrzymałość, przyspieszają przemianę materii, optymalizują przetwarzanie i wykorzystywanie składników odżywczych, pomagają przyspieszyć regenerację i minimalizują odkładanie się tkanki tłuszczowej.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Górski J., Fizjologiczne podstawy wysiłków fizycznych, Warszawa 20011.
Sozański H., Podstawy teorii treningu, Warszawa 1993.
Borkowski J., Bioenergetyka i biochemia tlenowego wysiłku fizycznego, Wrocław 2003.
Jethon Z., Wydolność fizyczna, Warszawa 1979.
Naglak Z., Trening sportowy, Wrocław 1979.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy