Nie od dziś wiadomo, że to właśnie brak ruchu jest główną przyczyną tak powszechnych dziś chorób układu krążenia. Siedzący tryb życia, niewielka ilość czasu wolnego, dzień wypełniony przede wszystkim pracą sprawiają, że choroby serca wciąż przodują na liście schorzeń cywilizacyjnych i stają się równocześnie poważną przyczyną ogromnej liczby zgonów zarówno w Polsce, jak i na świecie. Czy istnieją sposoby na zmianę naszych przyzwyczajeń, nieprawidłowych nawyków oraz zminimalizowanie chorób układu wieńcowego? Odpowiedź wydaje się banalnie prosta, choć zdecydowanie trudniej te nauki wdrożyć w życie. Aktywność fizyczna jest jednym z najlepszych sposobów na długą młodość naszego serca.

 

SPIS TREŚCI:

1. Trening cardio

2. Efekty ćwiczeń na nasze serce

3. Ruch to zdrowie organizmu

4. Sporty dla osób z chorobami układu krążenia

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 


1. Trening cardio
Już sama nazwa wskazuje, że trening cardio dotyczy właśnie serca. Osobom cierpiącym na choroby układu krążenia zaleca się bowiem uprawianie sportów wytrzymałościowych, lecz nie siłowych. Na każdej siłowni znajdziemy powierzchnię wydzieloną dla maszyn cardio, gdzie można bez obaw ćwiczyć swoją wydolność oraz wytrzymałość, powoli polepszać kondycję.

 

Poza siłownią i klubami fitness także można trenować wzmacnianie serca. Mowa tu na przykład o marszobiegu w lesie czy w parku, pływaniu oraz na przykład jeździe na rowerze. Ostatnimi czasy niezwykle popularny stał się również nordic walking, czyli spacer z kijkami. Dzięki takim atrybutom możliwe jest pokonywanie bardzo długich odległości bez większego wysiłku. Wspomniany sport polecany jest więc szczególnie osobom starszym oraz tym, które chcą się pozbyć nadmiaru tkanki tłuszczowej i nie mogą korzystać z cięższych ćwiczeń ze względu na zbytnie obciążenia stawów.


2. Efekty ćwiczeń na nasze serce
Serce jest specyficznym narządem, które nigdy nie odpoczywa. Podstawą jego bytu jest więc ciągła i nieprzerwana praca. To jednak wciąż mięsień, a doskonale wiadomo, że mięśnie powinny być ćwiczone. Dzięki ćwiczeniom fizycznym nasze serce staje się więc silniejsze, większe i bardziej wydolne. To właśnie regularny trening fizyczny sprawia, że serce zaczyna pompować większe ilości krwi, a przez to jest wydajniejsze.

 

Sportowcy w spoczynku mają zwykle niższy puls, bo ich serce pracuje wolniej, a pompuje więcej. Jak można się domyślić, taka optymalna praca jest oszczędniejsza. Możemy więc dać sercu swoiste wytchnienie. Co dzieje się dalej? Układ krwionośny zaczyna się rozrastać. Pojawiają się nowe naczynia krwionośne, a krew jest dużo rzadsza i ma więcej czerwonych krwinek. Jej transport jest więc ułatwiony, a tlen szybciej i sprawniej dostaje się do wszystkich komórek ciała.


3. Ruch to zdrowie organizmu
Regularna aktywność ma także wpływ na lepsze samopoczucie. Wyzbywamy się złych emocji, relaksujemy. Stabilizuje się również poziom ciśnienia krwi, spada cukier i zwiększa się wrażliwość na insulinę. Ruch to naturalna walka ze złym cholesterolem LDL, a dzięki niemu dobry cholesterol zaczyna wychodzić na pierwszą pozycję. Nie trzeba więc łykać chemicznych środków, aby zniwelować LDL. Serce, czyli nasz mięsień, po prostu musi być poddawane intensywnym obciążeniom. Oczywiście wysiłek powinien być proporcjonalny i wprowadzany stopniowo, szczególnie w przypadku osób, które chorują na schorzenia układu krążenia lub są po zawałach serca. Nic jednak nie zdoła zastąpić ruchu, który zawsze jest bardzo pożądany. Fabryka Siły Sklep


4. Sporty dla osób z chorobami układu krążenia
Każda osoba cierpiąca na schorzenia układu krążenia, jak na przykład nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej lub stan pozawałowy, powinna się skontaktować ze swoim lekarzem, który udzieli im wskazówek, jak bezpiecznie uprawiać sport. Jeśli jednak nigdy nie badaliśmy swojego ciśnienia, nie wiemy, czy chorujemy na schorzenia układu wieńcowego, a także w przypadku jakichkolwiek objawów, niedomagań czy bólów, nie możemy uprawiać ćwiczeń fizycznych bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Przed treningiem warto także zmierzyć poziom ciśnienia krwi i tętno. Jeśli osiągnie ono niepokojący poziom, nie możemy uczestniczyć w treningu. Niebezpieczny poziom to 140/90 mmHg, a tętno – 90 uderzeń na minutę.

 

Polecanymi aktywnościami dla osób chorujących na serce są np. marszobiegi, wspomniany już nordic walking czy pływanie, pilates, joga, marsze, ćwiczenia aerobowe.

 

Chorzy powinni jednak unikać siłowych ćwiczeń fizycznych, podnoszenia ciężarów nie tylko na siłowni, ale także w codziennej aktywności, w domu czy w pracy. Nie zaleca się również uprawiania sportów związanych ze zwiększeniem adrenaliny, tzw. sportów ekstremalnych. Lepiej postawić na codzienny, aczkolwiek mało intensywny trening fizyczny.


Serce do swojej prawidłowej i nienagannej pracy potrzebuje dużo ruchu. Należy mu to więc zagwarantować, a w ten sposób każdego dnia będzie efektywnie pompować krew, dostarczać tlenu do wszystkich komórek ciała. Tlen oraz substancje odżywcze są dla nas źródłem życia, a pompa zwana sercem to mięsień, który należy ćwiczyć – przyczynia się to do jego wzrostu, siły i wytrzymałości.