Sprzęt do treningu funkcjonalnego
Trening funkcjonalny przyciąga do siebie coraz więcej zwolenników. Powodów można doszukiwać się na różnych płaszczyznach. Ćwiczenia są mniej monotonne, wysiłek angażuje większą liczbę grup mięśniowych, treningi przyczyniają się do ogólnej poprawy zdrowia, a sam czas ich trwania jest o wiele krótszy. Przystępując do treningu funkcjonalnego, który może być też wykonywany w domu, należy zwrócić uwagę na sprzęt, będący podstawą tego rodzaju wysiłku fizycznego. Sprawdźcie, jakie przyrządy do treningu funkcjonalnego powinniście mieć na uwadze, zanim zaczniecie ćwiczyć!
SPIS TREŚCI:
1. BOSU
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
Mianem BOSU określa się przyrząd gimnastyczny mający kształt połowy piłki z dodatkową platformą przypominającą step do fitnessu. Średnica piłki BOSU zwykle wynosi od 60 do nawet 70 cm. W przypadku tego sprzętu obie części są wykorzystywane do ćwiczeń. Odwrócenie BOSU na gumową część stanowi idealny sposób do samodzielnego treningu czucia głębokiego, mięśni posturalnych, równowagi oraz stabilizacji centralnej. Z kolei wykonywanie ćwiczeń na piłce położonej podstawą na ziemi jest bardzo dobrym wyjściem do ćwiczenia mięśni ramion czy brzucha. Treningi bazujące na piłce BOSU są polecane zarówno osobom po kontuzjach i wracającym do sportu (np. piłkarze po uszkodzeniach więzadeł), jak i czynnym zawodnikom, których dyscypliny wymagają znacznego zaangażowania układu równoważnego (np. narciarze czy snowboardziści).
Równoczesne połączenie zalet piłki gimnastycznej i aerobikowego stepu sprawia, że BOSU stanowi bardzo komfortowe i uniwersalne rozwiązanie dla osób niemających dostępu do siłowni czy klubów fitness. Trening z wykorzystaniem tego przyrządu z pewnością przyczyni się do poprawy koordynacji ruchowej oraz szybkości, łatwiejszego modelowania sylwetki
i pozbycia się niechcianej tkanki tłuszczowej, a także wyrobienia nawyku prawidłowej postawy ciała. Co więcej, sesje treningowe bazujące na piłce BOSU stanowią świetne rozwiązanie do wzrostu elastyczności kręgosłupa oraz wzmocnienia i rozruszania mięśni przykręgosłupowych.
Flexi-bar to wciąż przyrząd uznawany bardziej za atrakcję czy nawet urozmaicenie treningów niż podstawowy sprzęt do ćwiczeń. Termin ten odnosi się do drążka, który oprócz tworzywa sztucznego jest dodatkowo wzmocniony szklanymi włóknami. Ponadto flexi-bar posiada dwa symetrycznie rozmieszczone kauczukowe odważniki oraz specjalny uchwyt znajdujący się na środku.
Trening z wykorzystaniem przyrządu flexi-bar polega na wykonywaniu niewielkich ruchów tułowia, których efektem jest powstanie fali wibracyjnej. Fala ta zostaje przenoszona nie tylko na mięśnie i struktury, które je wytwarzają. Flexi-bar przyczynia się do rozprzestrzenienia fali na cały organizm, co prowadzi do niekontrolowanego wzmacniania mięśni głębokich, w tym struktur dna miednicy. Szczególnie ważna jest ta druga grupa, gdyż trening tych grup mięśniowych stanowi jeden z elementów profilaktyki pęcherza moczowego, co jest bardzo częstym problemem u kobiet ciężarnych i młodych matek. Uzyskanie odpowiedniej częstotliwości wspomnianych wibracji prowadzi do stopniowej poprawy funkcjonalności metabolizmu oraz zwiększenia ogólnej kondycji. To natomiast warunkuje przeciwbólowy charakter działania tego sprzętu. Flexi-bar poprawia też koordynację ruchową, koncentrację, a także przeciwdziała dysbalansowi mięśniowemu poprzez zwiększenie ruchomości stawowej oraz wyrównanie napięcia wspomnianych struktur.
Odważnik kulowy typu kettlebell to jeden z najbardziej klasycznych przyrządów wykorzystywanych w szeroko pojętym treningu siłowym. Nazywane potocznie „babkami” bądź „dzwonkami” kettle, po raz pierwszy zostały wykorzystane w treningu militarnym przez radziecką armię z lat 40. Cechą charakterystyczną kettli jest fakt, że środek ciężkości w tych ciężarach jest przesunięty nieco do przodu. Jak to ma się w praktyce? Ćwiczenia wykonywane przy wykorzystaniu odważników kulowych angażują więcej grup mięśniowych niż aktywności, w których bazujemy na hantlach czy sztangach.
Kettlebell są na tyle popularnym sprzętem wśród osób ćwiczących, iż od dawien dawna można spotkać się ze specjalnie ułożonymi planami treningowymi, które wykorzystują jedynie ten przyrząd. Systematyczne ćwiczenia z wykorzystaniem odważnika kulowego prowadzą nie tylko do poprawy siły oraz wzmocnienia naszych mięśni. Kettlebell to idealny sposób na poprawę dynamiki ćwiczeń oraz wytrzymałości, a także skuteczne wyjście na zwiększenie funkcjonalności naszego ciała. Ich wielofunkcyjność
z powodzeniem pozwala na zastąpienie każdej siłowni oraz wykonywanie ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Jak wskazuje sama nazwa, sandbag to nic innego jak specjalne torby czy też worki treningowe wypełnione piaskiem. Dzięki specjalnie regulowanym uchwytom istnieje możliwość dopasowania przyrządu w zależności od ćwiczenia, jakie chcemy wykonywać. Uniwersalność sandbagów pozwala na ich wykorzystanie do treningu każdej grupy mięśniowej. Na siłowniach w tzw. strefach funkcjonalnych coraz częściej można spotkać ćwiczących, którzy przy pomocy worków wykonują podstawowe ćwiczenia siłowe, jak wiosłowania, przysiady, wykroki czy skrętoskłony. Należy jednak pamiętać, że trening z wykorzystaniem sandbagów wymaga zupełnie innej techniki wykonywania ćwiczeń niż klasyczne aktywności. W związku z tym ważne jest, by najpierw opanować fundamentalne podstawy, zanim przejdzie się do samego wysiłku.
Togu to sprzęt, którego przeznaczenie i zastosowanie jest porównywalne do otwierającej to zestawienie piłki BOSU. Określenie togu odnosi się do gumowych beretów terapeutycznych, które niejednokrotnie nazywa się dyskami czy poduszkami sensomotorycznymi. Wykonane z gumy i wypełnione powietrzem są bardzo dobrymi przyrządami do ćwiczenia koordynacji oraz równowagi.
Dzięki pneumatycznemu charakterowi togu tworzy warunki utrudnionego utrzymania równowagi, dzięki temu nasze czucie głębokie zostaje poddane intensywnemu bodźcowaniu. Dyski sensomotoryczne zawdzięczają swoją nazwę specjalnym wypustkom, które znajdują się po obu stronach. Delikatne wypustki przyczyniają się do niewielkiego drażnienia naszej skóry, co z kolei zwiększa zawartość informacji nerwowej, jaka płynie do naszego ciała. To natomiast skutkuje wyraźną poprawą nie tylko czucia, ale i wzrostu mięśnia, który jak wiadomo, zwiększa się w zależności od liczby bodźców, jakie dostaje.
Nasze zestawienie sprzętu do treningu funkcjonalnego zamyka niekwestionowany lider, czyli TRX. Za tymi trzema literami kryje się system taśm wyposażonych w uchwyt, który może zostać przymontowany nie tylko do ścian, ale np. do drzewa, co pozwala na trening w terenie. Uniwersalny charakter tych taśm, ze względu na regulowaną długość i rączki, pozwala na wykonanie nie tylko podstawowego zakresu ćwiczeń, ale także całych planów treningowych, które coraz częściej stanowią dodatek do tego sprzętu. TRX przede wszystkim pozwala na zaangażowanie większej ilości mięśni niż typowy sprzęt na siłowni. To natomiast przyczynia się do poprawy cech, które są trenowane w trakcie aktywności fizycznej – siła, moc i wytrzymałość.