Szkoła Mistrzostwa Sportowego przy ulicy Szablowskiego 1 w Krakowie obchodzi Jubileusz Dwudziestolecia swojej działalności. Jest to wyjątkowa placówka, której patronami są dwie legendy piłkarskie Józef Kałuża i Henryk Reyman.


Współczesny sport jest niezwykle wymagający. Sportowcy muszą być ludźmi otwartymi oraz potrafiącymi odnaleźć się w różnych sytuacjach. Wiedza to jeden z niezbędnych elementów radzenia sobie z wyzwaniami, jakie czekają na młodego sportowca. Szkoła powstała, aby pomóc zawodnikom pogodzić naukę z uprawianiem sportu.


SMS kształci na poziomie Liceum i Gimnazjum, umożliwia młodym sportowcom dobre przygotowanie się do egzaminu gimnazjalnego oraz dojrzałości.


Jest to także szkoła życia dla młodych ludzi, którzy nierzadko przybywają z odległych miejscowości. Nikt tutaj nie gwarantuje wielkiej kariery, jednak na tych, którzy będą ciężko pracowali i mieli odrobinę szczęścia, czeka szansa na grę w najlepszych klubach w Polsce i nie tylko. Znakomitym przykładem jest absolwent szkoły Jakub Błaszczykowski – były kapitan reprezentacji Polski i zawodnik Fiorentiny.


Znanych piłkarzy, którzy ukończyli SMS jest znacznie więcej. Są to między innymi Mateusz Klich, Jakub Świerczok, Paweł Jaroszyński, Patryk Małecki, Paweł i Piotr Brożkowie, Michał Czekaj, Michał Chrapek, Maciej Palczewski, Adam Kokoszka, Grzegorz Baran oraz wielu innych.


SMS koncentruje się na szkoleniu piłkarskim. W szkole zdają sobie sprawę, jak trudno połączyć uprawianie sportu z nauką. Obciążenia treningowe powodują, iż młodzi zawodnicy przerywają naukę lub mają duże problemy z jej terminowym ukończeniem. Dlatego placówka stwarza również warunki do ukończenia szkoły dla przedstawicieli innych dyscyplin. Obecnie na Szablowskiego razem z piłkarzami uczą się zawodnicy tenisa stołowego. Szkołę ukończyli znakomici zawodnicy hokeja na lodzie: Grzegorz Pasiut i Patryk Wajda oraz rugbysta Mateusz Bartoszek.


Mimo że w jednej szkole spotkać można przedstawicieli różnych klubów - zarówno tych większych (między innymi z Cracovii i Wisły) jak i mniejszych - to darzą oni siebie wzajemnym szacunkiem i nie ma między nimi problemów z tytułu odmiennych barw klubowych. Uczniowie SMS Kraków tak jak Kałuża i Reyman, choć rywalizują ze sobą na murawie, poza boiskiem zawsze potrafią podać sobie ręce.


W ciągu tygodnia uczniowie uczestniczą w dwóch treningach dziennie, a pomiędzy nimi odbywają się zajęcia dydaktyczne. Bardzo ciężko pogodzić sportowe ambicje z nauką, dlatego najlepszym zawodnikom szkoła przyznaje indywidualny tok nauczania.


„Droga do sukcesu jest zawsze w budowie” to sentencja, która przyświeca Szkole Mistrzostwa Sportowego od początku jej działalności. Ciągła praca nad sobą, oznaczająca doskonalenie sportowe oraz zdobywanie wiedzy, jest wyzwaniem zarówno dla uczniów, trenerów jak i nauczycieli Szkoły Mistrzostwa Sportowego.


W szkole pracują doświadczeni szkoleniowcy posiadający wysokie kwalifikacje trenerskie (licencje UEFA A i UEFA PRO). Uczniowie SMS-u biorą udział w rozgrywkach Centralnej Ligi Juniorów oraz w Małopolskiej Lidze Juniorów. Poza rozgrywkami ligowymi, szkoła bierze udział w licznych turniejach międzynarodowych.


To już 20 lat jak SMS Kałuży i Reymana wspiera młodych ludzi, by sprostali wyzwaniom pogodzenia nauki i sportu. Szkoła ma spore doświadczenie, wypróbowane metody i konkretne osiągnięcia na tym polu. Stawia się tu na indywidualny rozwój ucznia i zawodnika. Placówka ciągle doskonali się, poszukując nowych rozwiązań oraz metod w nauczaniu i szkoleniu sportowym.