Worek bokserski kojarzy się nam z czymś, co pozwala przede wszystkim nabrać techniki bokserskiej, a jednocześnie się wyżyć. Wyrzucić z siebie negatywne emocje i rozładować stres. Jest to jednak sprzęt treningowy, który można wykorzystać na wiele sposobów w zależności od tego, z jakim workiem mamy do czynienia. Uwielbiam trenować na worku. A wy? W tym artykule przybliżę trochę rodzaje worków bokserskich i ich przeznaczenie.


SPIS TREŚCI:

1. Worki klasyczne
2. Worki profilowane
3. Worki stojące, poziome i naścienne
4. Gruszki bokserskie
5. Podsumowanie



1. Worki klasyczne

Klasyczny worek bokserski jest najstarszą wersją tego sprzętu. Wykorzystuje się go od bardzo dawna. Jest on uniwersalny i może służyć zarówno w sportach kopanych jak i tych, w których wykorzystuje się tylko ręce. Wszystko zależy od długości worka. Bardzo ważnym aspektem jest też jego ciężar. Im będzie cięższy, tym twardszy. Ciężkie worki pomagają nabrać siły uderzenia. Lżejsze świetnie amortyzują. Mike Tyson ćwiczył na bardzo ciężkich workach i w dużej mierze stąd brało się jego niszczycielskie uderzenie.


Worek klasyczny wykonany jest z dwóch części: pokrowca oraz wypełnienia. Wypełniony może być materiałem, piaskiem bądź odpadami kaletniczymi. Krótkie worki klasyczne mogą służyć do trenowania szybkości oraz uników, ponieważ po każdym ciosie zmieniają swoje położenie. Zawodnicy MMA wykorzystują je również do przerzucania w celu treningu obalania przeciwnika. Istotny jest także sposób zamknięcia worka. Pokrowce mogą być albo zasuwane zamkiem, co jest bardziej rekomendowane, bądź sznurowane. Większą szczelność oczywiście zapewnia zamek błyskawiczny.


2. Worki profilowane

Worki profilowane są specjalistyczną wersją worków klasycznych. Nazywa się je także workami hakowymi. Prawda jest jednak taka, że profilowanie worka może być bardzo różne w zależności od tego, do jakiego sportu walki ma być przeznaczony, a nawet do treningu jakiej techniki. Worki hakowe są rozszerzone u góry i zawężone u dołu. Przeznaczone dla bokserów do treningów głównie ciosów podbródkowych i sierpowych. Oczywiście takie worki również można wykorzystywać w zwykłym treningu. Są one jednak mniej dostępne i droższe niż klasyki. Najłatwiej dostać je na zamówienie.


3. Worki stojące, poziome i naścienne

Kolejną odmianą worka jest worek stojący. Przeznaczony jest do treningów na świeżym powietrzu. Tak naprawdę jest to zwykły klasyczny worek bokserski, który umieszczony został na specjalnej metalowej tubie z odpo-wiednio obciążoną podstawą, która nadaje mu stabilności. Worki takie stosunkowo łatwo wywrócić, zwłaszcza przy złym dociążeniu. Fabryka Siły Sklep


Specjalną odmianą worka stojącego jest manekin treningowy. Jest to bardzo specjalistyczny sprzęt, a co za tym idzie, trudno dostępny. Swoim wyglądem przypomina korpus człowieka. Przeznaczony jest do treningów technicznych. Świetnie sprawdzi się dla osób zaawansowanych. Ponieważ ma niestandardowy kształt, najlepiej trenować na nim w rękawicach, gdyż dużo łatwiej o kontuzję cennych dłoni.


Mamy jeszcze worki poziome. Są one przeznaczone wyłącznie do treningu kopnięć, wobec tego ich wykorzystanie jest ograniczone. Częściej stosuje się worki naścienne. Są to poduchy treningowe przytwierdzane do ściany. Sprawdzą się w momencie, kiedy nie mamy miejsca na zamocowanie zwykłego worka.


4. Gruszki bokserskie

Gruszki bokserskie są workami przeznaczonymi do treningu szybkości

i refleksu. Mamy ich dwa podstawowe rodzaje.


Pierwszym jest gruszka przytwierdzona do platformy. Trenujemy, uderzając w nią tak, by odbijała się od platformy. Kształtuje szybkość rąk, refleks oraz wyczucie tempa, czyli timing. Trening na nich nie jest wcale tak prosty, jak by się mogło wydawać na pierwszy rzut oka. Najlepsi pięściarze trenują na nich zawsze, nigdy nie zapominając o nich w swoich przygotowaniach. Można dojść nawet do takiej wprawy, że nie trzeba patrzeć na gruszkę

w momencie uderzania.


Drugą odmianą gruszki jest refleksówka. Zamocowana jest na dwóch gumach przytwierdzonych do podłogi i sufitu. W momencie, w którym w nią uderzamy, odskakuje na gumach i zmienia swoje położenie. Trening na niej wymaga skupienia i refleksu. Trafienie we wprawioną w ruch gruszkę nie jest proste. Długotrwały trening poprawia także koordynację ruchową. Może zostać wykorzystana w celu nauki uników.


5. Podsumowanie

Mamy bardzo wiele rodzajów worków bokserskich, a każdy z nich ma swoje odmiany. Łatwo można także dostać specjalne worki, wykonywane tylko

i wyłącznie na zamówienie. Do użytku domowego wystarczy klasyczny worek bokserski. Gdybyśmy chcieli zamontować gruszkę, to domownicy wyrzuciliby nas przez hałas. Refleksówka natomiast wymaga trochę więcej miejsca niż zwykły worek. Treningi na specjalistycznym sprzęcie do sztuk walki rozwijają całe ciało, poprawiają koordynację i uczą prawidłowego zadawania ciosów. Intensywne uderzanie w worek może także zastąpić nudne cardio. Polecam spróbować każdemu, kto jeszcze nie miał okazji.