Osoba, która dopiero rozpoczyna swoje treningi, jest narażona na to, że dość szybko je zakończy z powodu braku odpowiedniego przygotowania. Poniższe zasady kierujemy do tych, którzy dopiero rozpoczynają swoje treningi na siłowni.

 

SPIS TREŚCI:
1. Wiedza to podstawa
2. Klucz do sukcesu tkwi w diecie
3. Trening to nie tylko machanie ciężarami
4. FBW – w sam raz na początek
5. Efekty przyjdą z czasem

 

 

1. Wiedza to podstawa

Trening bez podstawowej wiedzy na temat ćwiczeń, ich doboru, zdrowego odżywiania oraz suplementacji z góry jest skazany na porażkę. Skąd w takim razie można czerpać wiedzę, którą później można wykorzystać w praktyce?

 

Przede wszystkim wiedzę należy zdobywać od bardziej doświadczonych osób, a także trenera personalnego, z którego usług warto skorzystać na początku treningów. Należy bazować także na branżowych czasopismach i sprawdzonych stronach internetowych.

 

2. Klucz do sukcesu tkwi w diecie

Dieta to aż 70% sukcesu. W związku z tym trzeba odpowiednio ją skomponować. Godne polecenia są produkty naturalne, jak najmniej przetworzone. Dieta powinna opierać się na białkach zwierzęcych, węglowodanach złożonych oraz zdrowych, roślinnych tłuszczach. Składniki mineralne i witaminy można dostarczyć z suplementami diety. Ważne jest przy tym picie odpowiednich ilości płynów.

 

3. Trening to nie tylko machanie ciężarami Fabryka Siły Sklep

Trening powinien być odpowiednio dostosowany do celu i możliwości sprzętowych, czasowych i fizycznych osoby, która chce zmienić swoją sylwetkę.

 

Ponadto kompletny trening to nie tylko praca z ciężarami, ale także rozgrzewka, serie wprowadzające (rozgrzewkowe), trening właściwy, (ewentualny) treningi aerobowy bądź anaerobowy oraz kończące trening rozciąganie.

 

4. FBW – w sam raz na początek

Jaki jest najlepszy program treningowy dla osoby początkującej? Opinie wprawdzie są podzielone, jednak największą skuteczność notuje FBW (ang. full body workout, czyli trening całego ciała).

 

Metoda FBW polega na wykonywaniu w 3–5 seriach ćwiczeń na główne grupy mięśniowe. Trening zaczyna się od największej z nich i kończy na najmniejszej, ewentualnie na treningu mięśni brzucha. W seriach wykonuje się zazwyczaj 8–20 powtórzeń. Uzależnione jest to od partii mięśniowej i celu osoby ćwiczącej.

 

5. Efekty przyjdą z czasem

Bardzo ważne jest, aby nie nastawiać się na szybkie efekty. Sporty sylwetkowe są wspaniałe. Na siłowni swoje miejsce może znaleźć każdy, lecz kulturystyka czy fitness to coś więcej niż trening, dieta i suplementy diety.

 

Ważny jest także odpowiedni odpoczynek i przede wszystkim cierpliwość, pracowitość i organizacja. Bez tych cech sukces w tym sporcie jest bardzo odległy.