Boks przez niewtajemniczonych odbierany jest jako prosta i agresywna forma rozrywki. Wiele osób zostaje zniechęconych mitami o rozciętych łukach brwiowych, podbitych oczach i powybijanych zębach. Laicy twierdzą, że podobna forma aktywności fizycznej odpowiednia jest wyłącznie dla osiedlowych rozrabiaków. Nic bardziej mylnego – boks to szlachetna dyscyplina sportu z bogatą historią sięgającą czasów starożytnych.


SPIS TREŚCI:

1. Boks – zalety

2. Dla kogo bok?

3. Trening bokserski – jak wygląda?

4. Trenowanie boksu – ile kosztuje?1. Boks – zalety

Trening bokserski równomiernie rozwija wszystkie partie ciała, poprawia postawę oraz kondycję, a także pozwala na wypracowanie równowagi psychofizjologicznej. Wbrew pozorom ten rodzaj sportu nie prowadzi tylko do rozbudowania dużych bicepsów. Podczas ćwiczeń angażowany jest cały tułów, nogi oraz mięśnie naramienne. Wyprowadzenie ciosu wymaga silnej pozycji nóg i prawidłowej postawy całego ciała. Wymusza także pracę mięśni: skośnych brzucha, obręczy górnej oraz naramiennych.


Każdy ruch zatrudnia inne partie – na przykład przy wyprowadzaniu haków i ciosów podbródkowych za prędkość odpowiada biceps, natomiast proste uderzenia zależą od tricepsów. Podczas powrotu istotne są mięśnie rdzenia, przy przyjmowaniu ciosów – karku i brzucha.


Stosowanie urozmaiconych technik pozwala więc na wyrzeźbienie i wzmocnienie praktycznie każdej partii ciała. Ważne, że boks angażuje także małe grupy mięśni, często pomijane przy izolowanych ćwiczeniach na siłowni. Omawiana sztuka walki w znaczący sposób podwyższa wydolność organizmu i uczy prawidłowego oddychania w trakcie wysiłku fizycznego.


Boks jest świetnym sposobem na spalenie tkanki tłuszczowej – godzinna sesja jest w stanie wycisnąć nawet 800 kcal z osoby o wadze 70 kilogramów, czyli dwa razy więcej niż tradycyjne ćwiczenia aerobowe.


Boks pozytywnie wpływa na koordynację psychoruchową. Przyspiesza szybkość reakcji, usprawnia przepływ informacji z ciała do mózgu. Sport ten jest wysoko ceniony jako idealny reduktor stresu. Pomaga zapanować nad emocjami, poprawia koncentrację, pamięć i kształtuje takie cechy charakteru jak wytrwałość czy cierpliwość.

 

2. Dla kogo boks?

W boksie nie ma ograniczeń wiekowych ani płci. Jedyne przeciwwskazania to wydane przez lekarza ostrzeżenia o problemach układu krążenia lub innych chorobach wykluczających intensywne ćwiczenia. Sport ten, ze względu na różnorodność, polecany jest szczególnie osobom znudzonym monotonnymi sesjami. Rozwija i rzeźbi całe ciało, więc może zostać potraktowany jako podstawa planu treningowego.


Boks zalecany jest każdemu, komu zależy na szybkiej i zdrowej utracie zbędnych kilogramów. Przy równoległym stosowaniu odpowiedniej diety pierwsze efekty przynosi już po kilku sesjach. Przyspiesza metabolizm i pomaga w zrzuceniu tak zwanej "oponki" z dolnej partii brzucha. Jest to odpowiedni rodzaj ruchu prowadzący ku zwiększeniu kondycji. Fabryka Siły Sklep


Boks to ponadto doskonałe uzupełnienie treningów osób preferujących na co dzień siłownię. Ćwiczenia z ciężarami są często zbyt statyczne i nie rozwijają dynamiki ruchów. Połączenie sztuki walki z siłownią przyniesie efekty na obu polach. Boks powinni również rozważyć ci, których spotyka stres w pracy czy domu. Pozwala zrzucić negatywny ładunek emocjonalny i odnaleźć w sobie pokłady energii. Między innymi z tego powodu wielu specjalistów zaleca trenowanie najmłodszym. U dzieci uprawiających boks odnotowano wzrost koncentracji i poprawę w zachowaniu.


3. Trening bokserski – jak wygląda?

Rozległe obrażenia zewnętrzne i ciągłe urazy należy schować między bajki. Oczywiście boks, jak każdy inny sport, może spowodować kontuzje, jednak ryzyko w przypadku tej aktywności fizycznej nie jest o wiele wyższe niż przy bieganiu lub tańcu. Klasyczna odmiana boksu wyklucza użycie łokci, kolan czy piszczeli, które stwarzają największe zagrożenie podczas ćwiczenia innych sztuk walki typu muay thai czy kickboxing. Co więcej jeżeli uczestnik szkolenia nie wyraża chęci odbywania sparingów – nie ma takiej potrzeby.


Trening bokserski jest bardzo wymagający kondycyjnie. Już po pierwszych minutach na czole kursantów pojawiają się krople potu. Zwykle sesja trwa od 1 do 1,5 godziny. W większości szkół w Warszawie treningi odbywają się od 2 do 4 razy w tygodniu. Podczas kursu uczniowie poznają techniki ciosów, uników i triki psychologiczne, przydające się podczas walki.


Trening wzbogacany jest o inne ćwiczenia – między innymi "stacje", które polegają na przebieganiu do kolejnych punktów, gdzie przez 30 sekund uczestnicy muszą wykonywać konkretne zadania: skakanie na skakance, pompki, przysiady.


4. Trenowanie boksu – ile kosztuje?

Na pierwszy trening nie ma potrzeby zaopatrywania się w profesjonalny sprzęt. W późniejszym etapie niezbędny będzie jednak zakup rękawic (od 60 zł wzwyż), owijek na ręce (ok. 20 zł) i ochraniacza na zęby (ok. 20 zł).


Konieczność zakładania ochraniaczy na krocze czy kasków zależy od konkretnego, wybranego systemu walki. Cena miesięcznego kursu z dwoma treningami tygodniowo to koszt średnio 120 zł.