Jaki sprzęt do ćwiczeń warto kupić, aby dom zamienił się w przyjazną, dobrze wyposażoną siłownię? Poniżej przedstawiliśmy dziesięć najlepszych propozycji dla osób aktywnych. Większość wskazanego ekwipunku zajmuje mało miejsca i nie obciąży nadmiernie portfela.

 

SPIS TREŚCI:

1. Hantle
2. Sztanga
3. Taśma
4. Ekspander
5. Piłka gimnastyczna
6. Drążek rozporowy
7. Kółko do ćwiczeń
8. Odważnik
9. Bosu
10. Mata

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 


1. Hantle
Domowa siłownia nie obędzie się bez hantli. W zależności od wagi mogą być wykorzystywane w treningach na wytrzymałość oraz siłę. Znajdzie się dla nich miejsce zarówno w ćwiczeniach z ciężarami, jak i aerobiku mającym na celu wysmuklenie sylwetki oraz uwidocznienie mięśni. Para dwudziestokilowych hantli to koszt około 80 złotych. Jednak nie warto uzależniać się od jednego rodzaju ciężarków.

 

Każda partia ciała wykazuje zapotrzebowanie na ćwiczenia o innej intensywności. W związku z tym zaleca się kupić zestaw co najmniej trzech par hantli o dużym rozstrzale wagowym. Lekkie przydadzą się na przykład do wykonywania ćwiczeń aerobowych z obciążeniem. Alternatywą dla kompletu gotowych hantli jest zakup dwóch gryfów z zaciskami i krążków. Umożliwia to dowolne modyfikowanie ciężaru. Jeden krótki gryf to koszt 20 złotych. Pasujący do niego krążek o wadze 5 kilogramów kosztuje około 15 złotych.

 

2. Sztanga
Sztanga znajdzie zastosowanie u osób z zacięciem kulturystycznym. Jest bardzo przydatna szczególnie w trenowaniu mięśni ramion, klatki piersiowej oraz pleców, jednak pozwala pracować także nad pozostałymi partiami ciała. Koszt samego długiego gryfu plasuje się w okolicach 50 złotych. Pełny zestaw wraz z krążkami o łącznym obciążeniu 60 kilogramów to już wydatek co najmniej 170 złotych. Ciężarki z krótkiego gryfu można nakładać także na gryf długi, dlatego dobrze poczynić odpowiednią inwestycję i kupić komplet krążków.

 

3. Taśma
Taśmę do treningu łączy się w okrąg. Jest wykonana zazwyczaj z lateksu. Sprawdza się w ćwiczeniach polegających na odwodzeniu do zewnątrz nóg i rąk, a także w prostowaniu kolan i łokci. Jednak nie są to jedyne ruchy, jakie można wykonywać z użyciem taśmy. Jej główna rola to wytwarzanie oporu wynoszącego od 1 do 25 kg. W sklepie można trafić czasem na taśmy o szerszym zakresie. Cena tego sprzętu waha się od 30 do 100 złotych.

  Fabryka Siły Sklep

4. Ekspander
Ekspander może być wykonany z metalowych sprężyn bądź gumy. Najczęściej jest to pięć naciągów połączonych ze sobą uchwytami z obu stron. Sprzęt ten jest niezastąpiony w treningu na siłę rąk. Wariacje ćwiczeń z użyciem ekspandera umożliwiają wzmacnianie każdej grupy mięśni, w tym pleców, brzucha i klatki piersiowej. Cena ekspandera jest niewielka. Większość sklepów sportowych oferuje go w cenie około 20 złotych.

 

5. Piłka gimnastyczna
Wykonywanie ćwiczeń na piłce gimnastycznej odciąża kręgosłup. Wzbogacenie klasycznych pozycji o ten sprzęt jest szczególnie wskazane dla osób po urazach pleców, otyłych, starszych oraz kobiet w ciąży. Rozmiar piłki należy dopasować do swojego wzrostu. Cena fitballa waha się w granicach od 30 do 80 złotych.

 

6. Drążek rozporowy
Drążek rozporowy jest obowiązkową pozycją dla osób, które dbają o swoją formę. W świecie sportu istnieją tysiące ćwiczeń wykorzystujących ten przyrząd. Do podstawowych należy podciąganie na drążku czy przyciąganie nóg do klatki piersiowej. Drążek rozporowy umieszcza się w ościeżnicy drzwi na wybranej wysokości (najlepiej takiej, by nie zahaczać o niego głową przy wejściu do pokoju). Warto zaznaczyć, że tanie drążki, których cena mieści się w przedziale 20 złotych, są zwykle zrobione ze złej jakości surowców i cechują się mało solidnym wykonaniem.

 

Taki ekwipunek może więc prowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu przez upadek w trakcie wykonywania ćwiczenia. Należy więc przed zakupem dokładnie sprawdzić opis urządzenia. Część drążków jest pokrytych specjalną gumą, która ogranicza ślizganie się rąk na rurce. To bardzo przydatne udogodnienie. Dobry drążek rozporowy kosztuje

około 50 złotych.

 

7. Kółko do ćwiczeń
W pracy nad mięśniami brzucha, grzbietu oraz rąk przydatne okazuje się kółko do ćwiczeń. Jest umieszczone na rurce, na której z obu stron znajdują się uchwyty. Kółko należy chwycić oburącz i przesuwać po podłodze

z pozycji stojącej, siedzącej lub w klęku. To bardzo tani sprzęt fitness, jego cena wynosi około 15 złotych. Znajduje zastosowanie w treningach o lekkiej intensywności.

 

8. Odważnik
Okrągły odważnik z jednym uchwytem na obie ręce przypomina kształtem damską torebkę na krótkim uchu. Inna nazwa tego sprzętu to kettlebell. Znajduje szerokie zastosowanie w treningach o charakterze siłowym oraz

w fitnessie. Na rynku dostępne są kettlebelle o niemal każdej wadze, więc łatwo dostosować sprzęt do swoich potrzeb. Najczęściej spotyka się kule żeliwne. Czasem, dla wygody użycia, odważniki są pokrywane gumą albo neoprenem. Cena jest uzależniona od ciężaru kettlebella. Najmniejsze kosztują 10 złotych, największe 300 złotych lub więcej.

 

9. Bosu
Bosu jest stosunkowo nowym odkryciem. Jest to półkula o elastycznej powłoce. Płaską część charakteryzuje twardość i stabilność, okrągła natomiast reaguje na każdy ruch ćwiczącego niczym potężna galaretka. Bosu służy do wykonywania ćwiczeń plyometrycznych. Uczy balansowania ciała i trenuje zmysł równowagi. Znajdzie zastosowanie w każdym rodzaju treningu. Większość podstawowych ćwiczeń łatwo zmodyfikować do postaci, w której znajdzie się miejsce na bosu. Koszt tego sprzętu to wydatek rzędu 200 złotych.

 

10. Mata
Co prawda, matą nie wykonuje się ćwiczeń, ale jest podstawowym elementem wyposażenia sportowego. Trenowanie w domu na twardej podłodze może być bolesnym doświadczeniem dla kręgosłupa. Z kolei skakanie po dywanie lub kładzenie się na nim spowoduje, że cały pot z ciała ćwiczącego wsiąknie w tkaninę. Jest to wysoce niehigieniczne i może prowadzić do powstawania wyprysków, a nawet zakażeń bakteryjnych. Mata starcza na długo i kosztuje około 20 złotych. Warto wybrać model, który można bez problemu prać w pralce.