Nawet jeśli do tej pory nie miałeś problemu z rozwojem mięśni – całkiem możliwe, że prędzej czy później dopadnie cię stagnacja mięśniowa. Wiele osób myśli, że to ich nie dotyczy. Prawie każdy jest w błędzie. Ona w końcu dotknie każdego, chyba że będzie przestrzegał reguł, które są opisane poniżej.


SPIS TREŚCI:
1. Kontroluj swoją wagę
2. Zmieniaj dietę
3. Zmieniaj plan treningowy
4. Zaskakuj swoje mięśnie
5. Regeneruj się
6. Spoglądaj w lustro

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Kontroluj swoją wagę

Warto kontrolować masę ciała. W związku z tym wchodzić na wagę należy przynajmniej raz w tygodniu. Dzięki temu będziesz w stanie na bieżąco monitorować wahania swojej wagi. Jeśli przez dłuższy czas będzie stała

w miejscu, oznacza to, że prawdopodobnie twoje ciało nie rozwija się.


Najlepszym czasem na korygowanie swojej wagi jest moment tuż po przebudzeniu.


2. Zmieniaj dietę

Zgodnie ze wzrostem wagi i przyrostem masy mięśniowej powinien zmieniać się plan żywieniowy dostosowany do aktualnego zapotrzebowania organizmu. Może być on różny w zależności od tego, jak szybko ciało ulega zmianom.


Stagnacja może bowiem dotyczyć osób chcących przybrać na wadze, ale także pragnących zrzucić zbędny balast. Fabryka Siły Sklep


Zmiana odżywiania dotyczy również zmiany posiłków. Monotonia w diecie nie tylko zniechęca do zdrowego odżywiania się, ale również trenowania.


3. Zmieniaj plan treningowy

Stały trening z jednym planem treningowym nie przyniesie nic dobrego.
Po dłuższym okresie mięśnie przyzwyczajają się do zakresu ruchów i nawet zmiana liczby powtórzeń czy ciężaru może być niedostateczna, aby pobudzić je do dalszego rozwoju.


W tym przypadku rozwiązaniem będzie zmiana planu ćwiczeń. Taki plan powinno zmieniać się raz na 4-8 tygodni. Wyjątkiem od tej reguły jest ciągły progres – wówczas wskazane jest pozostanie przy swoim planie, dotąd aż nie będzie on spełniał pokładanych w nim nadziei.


4. Zaskakuj swoje mięśnie

Zmiana planu treningowego to również zaskoczenie mięśni. Wprowadzenie ich w stan szoku, do którego muszą się dostosować, a to kolejny bodziec do rozwoju struktur mięśniowych. Zaskoczeniem może być także zmiana ćwiczenia, nieco inna technika wykonawcza, zwiększenie bądź zmniejszenie obciążenia, liczby serii czy nawet przerwy pomiędzy kolejnymi ćwiczeniami.


Dobrym sposobem szokowania mięśni są serie łączone, trisety, gigant serie czy drop-sety.


5. Regeneruj się

Stagnacja to jeden z objawów przetrenowania. Kiedy mięśnie nie są w stanie rozwijać się przez nadmiar sesji treningowych, wówczas nie będą one miały czasu na odpoczynek, a co jest z tym związane – na rozwój.


Włókna mięśniowe regenerują się i zwiększają rozmiary w fazie odpoczynku, dlatego tak ważne są dni wolne od treningu i wysypianie się.


6. Spoglądaj w lustro

Może być tak, że pomimo tego, iż waga nie zmienia się, to samo ciało nabiera nowych kształtów. Jest to związane z tym, że podczas ćwiczeń można spalać podskórną tkankę tłuszczową, zaś w miejsce ubywających kilogramów pojawiają się nowe włókna mięśniowe. Jest tak często

w przypadku osób, które dopiero rozpoczęły treningi. Wówczas waga nie wskaże znaczącej różnicy. Stąd warto korygować swój rozwój w lustrze.


Dobrym motywem będzie uwiecznianie formy na fotografiach. Dzięki temu nie tylko będzie się w stanie powrócić do wybranego okresu swojej przygody, ale również dostrzeże się to, co może umknąć pamięci podczas pozowania przed lustrem.