Metoda DTP jest w Polsce mało znana, jednak za granicą chętnie się ją stosuje. Dlaczego nie cieszy się u nas popularnością? Ponieważ za bardzo skupiamy się na standardach i boimy się eksperymentować i poznawać nowe metody, techniki itp. System treningowy DTP został opracowany przez redaktora naczelnego portalu Bodybuilding.com – Krisa Gethina.

Jest stworzony specjalnie dla osób o wyższym stażu treningowym, które pragną zmienić swoją sylwetkę w zaskakująco szybkim tempie. Czym jest

i na czym polega, przedstawię w artykule poniżej.


SPIS TREŚCI:
1. Czym jest trening DTP?
2. Na czym polega trening systemem DTP?
3. Korzyści płynące z treningu tą metodą
4. Mit dotyczący treningu DTP
5. Jak wdrożyć metodę DTP do treningu?



1. Czym jest trening DTP?
DTP to rewolucyjny system treningowy, który wykorzystuje rożne zakresy powtórzeń, obciążeń, czasu oraz technik, a wszystko po to, aby maksymalnie wykorzystać zdolność organizmu do budowy mięśni. Trening metodą DTP pobudza zarówno wolno-, jak i szybkokurczliwe włókna mięśniowe, co przyczynia się zarówno do wzrostu objętości, jak i definicji mięśni. Głównym celem tej metody jest zwiększenie przepływu krwi do mięśni, co oznacza, że trafia do nich większa ilość składników odżywczych.


2. Na czym polega trening systemem DTP?
Trening systemem DTP polega na wykonaniu 10 serii danego ćwiczenia

w zakresie powtórzeń: 50/40/30/20/10, a następnie 10/20/30/40/50. Przyjmuje się, że przerwy między seriami powinny wynosić 45 sek. Ja jestem jednak zdania, że w fazie wzrostu ciężaru (5 pierwszych serii) powinny wynosić 45/60/75/90/105 sekund, natomiast wraz z regresją ciężaru: 120/105/90/75/60 sekund. Jednak dokładne przerwy należy dobrać indywidualnie do możliwości swojego organizmu. Metodę tę możemy łączyć dodatkowo z superseriami, drop-setami, jak też metodą rest-pause.

Przykładowy trening – wyciskanie sztangi na klatkę:
– Seria 20 kg – 50 powtórzeń;
– Seria 25 kg – 40 powtórzeń;
– Seria 30 kg – 30 powtórzeń;
– Seria 35 kg – 20 powtórzeń;
– Seria 40 kg – 10 powtórzeń;
– Seria 40 kg – 10 powtórzeń;
– Seria 35 kg – 20 powtórzeń;
– Seria 30 kg – 30 powtórzeń;
– Seria 25 kg – 40 powtórzeń;
– Seria 20 kg – 50 powtórzeń.


3. Korzyści płynące z treningu tą metodą Fabryka Siły Sklep

Poniżej przedstawię korzyści treningu metodą DTP:
– rozgrzewka może być liczona jako pierwsza seria ze względu na dużą ilość powtórzeń;
– pozwala w znacznym stopniu poprawić definicję mięśni;

– DTP pobudza zarówno wolno-, jak i szybkokurczliwe włókna mięśniowe;

– użycie dużej ilości powtórzeń przed mniejszą liczbą z większym ciężarem zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji stawów i ścięgien;
– poprzez wysoką intensywność treningową przyśpieszamy spalanie tkanki tłuszczowej;

– skrócenie czasu jednostki treningowej;

– trening możemy wykonać bez użycia zaawansowanego sprzętu oraz nie posiadając dużego obciążenia.


4. Mit dotyczący treningu DTP
Być może słyszeliście, że wysokimi powtórzeniami nie jesteście w stanie zbudować mięśni, że w ten sposób możecie je popalić lub doświadczyć regresji siły. Nic bardziej mylnego – nie jest to prawdą! Tym systemem będziecie na pewno budowali tak samo masę mięśniową, jak w tradycyjny sposób. A co ważniejsze, trenując tym systemem, zbudujecie również gęstość swoich mięśni.


Sporna kwestia może dotyczyć budowania siły, jednak trzeba zadać sobie jedno kluczowe pytanie: na czym chcemy się najbardziej skupić – na rozbudowie i umięśnieniu naszej sylwetki oraz oszczędzeniu stawów poprzez mniejsze obciążenie (mniejsze ryzyko kontuzji), czy przede wszystkim na wzroście naszej siły?


5. Jak wdrożyć metodę DTP do treningu?

Metodę DTP możemy wdrożyć do swojego planu treningowego na dwa różne sposoby. Pierwsza opcja polega na wprowadzeniu jej na wszystkie ćwiczone partie (całe ciało) przez okres maksymalnie około 4 tygodni, gdzie po tym okresie należy zrobić minimum dwutygodniową przerwę. Druga opcja polega natomiast na wprowadzeniu tej metody na jedną bądź dwie grupy mięśniowe przez dany okres.