Bardzo często osoby, które z pewnych względów nie chcą uczęszczać na siłownię bądź nie mają do niej dostępu, rezygnują z realizacji celu, jakim jest budowa masy mięśniowej. Zdarza się również tak, że pomimo treningów oraz stosowania diety nie uzyskują oczekiwanych efektów. Czy budowanie masy mięśniowej w warunkach domowych jest zatem możliwe? Co zrobić, aby treningi domowe przynosiły satysfakcjonujące efekty?

 

SPIS TREŚCI:
1. Jak długo trwa proces budowy masy mięśniowej?
2. Czy budowanie masy mięśniowej bez siłowni jest możliwe?
3. Metody intensyfikacji treningu domowego
4. Dieta jako kluczowy aspekt w procesie budowy masy mięśniowej
5. Odpoczynek i regeneracja
6. Podsumowanie

 


1. Jak długo trwa proces budowy masy mięśniowej?
Długość trwania procesu jest uzależniona od wielu czynników, takich jak staż treningowy, płeć czy indywidualne predyspozycje genetyczne. Ponadto dużą rolę odgrywa stopień przestrzegania założeń planów dietetycznego i treningowego. Optymalne tempo wzrostu wynosi 0,25–0,5% masy ciała w skali tygodnia.

 

Warto zaznaczyć, że podczas budowy masy mięśniowej zbyt szybkie przybieranie kilogramów może skutkować nie tylko zwiększeniem ilości mięśni, ale również wzrostem tkanki tłuszczowej. Należy więc uzbroić się w cierpliwość i systematycznie realizować założenia planów.

 

2. Czy budowanie masy mięśniowej bez siłowni jest możliwe?
Wśród wielu z nas panuje przeświadczenie, że w celu efektywnego budowania masy mięśniowej należy przede wszystkim uczęszczać na profesjonalną siłownię. Nic bardziej mylnego! Osoby, które z określonych względów nie mogą pozwolić sobie na wizyty na siłowni bądź czują się niekomfortowo, ćwicząc obok innych ludzi, jak najbardziej mogą realizować swoje cele treningowe w warunkach domowych. Dobrym rozwiązaniem może okazać się również zakup dodatkowego sprzętu w postaci gum treningowych, taśm TRX, odważnika kettlebell czy hantli z regulowanym obciążeniem. Z pewnością ogromną zaletą zakupu tego rodzaju sprzętu jest łatwość przechowywania oraz możliwość wykonania treningu niemal wszędzie, zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu, np. w parku.

 

Nabycie dodatkowego sprzętu do ćwiczeń nie jest wymogiem, ale może ułatwić przebieg procesu budowania masy mięśniowej. Warto pamiętać, że konieczne jest zapewnienie mięśniom stałych bodźców stymulujących do wzrostu, aby móc je efektywnie budować. Podczas wykonywania ćwiczeń z masą własnego ciała należy systematycznie zwiększać obciążenie treningowe tak samo jak w przypadku ćwiczeń z ciężarami. Przykładowo, na początku pompka na kolanach może być bardzo wymagającym ćwiczeniem, lecz po kilku tygodniach systematycznych treningów jej wykonanie nie będzie już sprawiało żadnych trudności. Należy więc zastosować progresję, np. do pompki w wersji klasycznej.

  Fabryka Siły Sklep

3. Metody intensyfikacji treningu domowego
W trakcie budowania masy mięśniowej w domu osoby początkujące są zdecydowanie na lepszej pozycji niż bardziej zaawansowani trenujący. Dostarczenie odpowiednich bodźców stymulujących do rozwoju jest łatwiejsze dla tych, którzy dopiero rozpoczynają regularną realizację treningów. Czy to znaczy, że osoby z dłuższym stażem treningowym nie osiągną satysfakcjonujących efektów? Oczywiście, że nie! Jeśli mamy ograniczony dostęp do sprzętu, możemy zastosować różnego rodzaju metody intensyfikacji treningu, takie jak:
– wydłużenie fazy ekscentrycznej ćwiczeń do 3–4 sekund,
– skrócenie przerwy między poszczególnymi seriami oraz ćwiczeniami,
– wykorzystanie superserii i serii łączonych – wykonywanie ćwiczeń w superseriach polega na połączeniu dwóch bądź kilku ćwiczeń obejmujących antagonistyczne (przeciwstawne) grupy mięśniowe (np. mięsień dwugłowy oraz czworogłowy uda); z kolei w seriach łączonych wykorzystuje się co najmniej dwa ćwiczenia na tę samą grupę mięśniową; pomiędzy seriami nie stosuje się przerwy,
– gumy oporowe – świetnie sprawdzą się jako dodatek zarówno w treningu z masą własnego ciała, jak i w treningu z obciążeniem.

 

4. Dieta jako kluczowy aspekt w procesie budowy masy mięśniowej
W trakcie budowy masy mięśniowej należy pamiętać o odpowiedniej diecie z dodatnim bilansem kalorycznym. Błędem jest brak kontroli nad liczbą spożywanych kilokalorii. Nawet najlepiej przygotowany plan treningowy nie przyniesie oczekiwanych rezultatów bez zbilansowanej diety. Warto w menu skupić się zarówno na makro-, jak i mikroskładnikach.

 

5. Odpoczynek i regeneracja
Bez względu na to, czy treningi są wykonywane na profesjonalnej siłowni czy też w warunkach domowych, odpoczynek oraz regeneracja stanowią bardzo istotny element procesu budowania masy mięśniowej. Powszechnymi błędami – zwłaszcza osób początkujących – są zbyt częste treningi oraz wysoka objętość treningowa. Brak odpowiedniej ilości czasu przeznaczonego na odpoczynek może skutkować stagnacją, a nawet regresem zarówno siłowym, jak i sylwetkowym. Przemęczony organizm nie będzie w stanie wykonać tak efektywnego treningu jak w przypadku osób dbających o regenerację. Aby uzyskać jak najlepszy przyrost mięśni, warto poza ćwiczeniami uwzględnić w planie również odpoczynek.

 

6. Podsumowanie
Prawidłowo zaplanowany proces budowy masy mięśniowej w warunkach domowych może przynieść równie satysfakcjonujące efekty, co treningi na siłowni. Warto jednak pamiętać o systematycznym zwiększaniu obciążenia, gdyż bez tego procesy hipertroficzne nie zostaną uruchomione. Odpowiednia progresja ćwiczeń czy zakup dodatkowego sprzętu treningowego mogą okazać się niezbędnymi elementami, bez których zbudowanie masy mięśniowej nie będzie możliwe. Ponadto warto pamiętać o prawidłowo zbilansowanej diecie oraz o odpoczynku i regeneracji.

 

REKLAMA
16-krotny Mistrz Świata Jarosław Olech stosuje Nr 1 na wzrost siły i masy mięśniowej
Darmowa dostawa!
+ Indywidualny plan dietetyczny + Poradnik treningowy