Prawdopodobnie każdy w dzieciństwie skakał na skakance. Skakanka jest bardzo często wykorzystywana podczas rozgrzewki przed treningiem lub w ramach aktywności aerobowej. Jakie korzyści może przynieść regularne skakanie na skakance?

 

SPIS TREŚCI:

1. Jaką skakankę wybrać?

2. Zalety treningu na skakance

3. Skakanie na skakance a badania naukowe

4. Trening na skakance a redukcja masy ciała

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

 

 

1. Jaką skakankę wybrać?

Skakanka to ogólnodostępny przyrząd gimnastyczny, który jest zbudowany ze sznurka lub linki po obu stronach zakończonych rączkami. Przy wyborze skakanki na początku należy zwrócić uwagę na tworzywo, z którego została wykonana. Na rynku dostępne są skakanki zrobione m.in. ze sznurka, tworzywa sztucznego, rzemienia, skóry i metalu.

 

Należy pamiętać, że podczas jednego treningu skakanka odbija się wielokrotnie od ziemi. Warto więc zwrócić uwagę na trwałość materiału. Najbardziej wytrzymałym tworzywem jest stal owinięta winylem. Osoby początkujące, które jeszcze nie wiedzą, czy skakanie na skakance będzie dla nich odpowiednie, mogą wybrać zwykłą skakankę ze sznurka, ale nie będzie trwała i najlepiej sprawdzi się podczas treningu w pomieszczeniu.

 

Kolejnym ważnym elementem jest budowa uchwytów. Do ich wykonania wykorzystuje się drewno, tworzywo pokryte gumą lub kauczukiem i piankę neoprenową. Dostępne są również uchwyty z wbudowanym licznikiem umożliwiającym kontrolę wyników podczas treningu.

 

Aby dobrać odpowiednią długość skakanki, należy stanąć na środku linki i podnieść uchwyty – powinny sięgać do wysokości pachy. Obecnie wiele skakanek posiada możliwość regulacji długości, co z pewnością zwiększa efektywność treningów. Skakanka nie powinna być ani za długa, może zahaczać o obuwie i podłogę, ani za krótka, wymagałoby to wyższego podskakiwania.

 

2. Zalety treningu na skakance

Do głównych zalet treningów na skakance należą:

– stosunkowo niska cena i łatwość w przechowywaniu. Tego rodzaju aktywność fizyczną można wykonać niemal wszędzie, zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu;

– redukcja masy ciała. Skoki na skakance mogą być alternatywą dla klasycznej aktywności aerobowej oraz idealną formą rozgrzewki przed treningiem. W połączeniu z dietą o ujemnym bilansie kalorycznym przyczyniają się do redukcji masy ciała; Fabryka Siły Sklep

– poprawa funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego;

– poprawa kondycji, koordynacji ruchowej i równowagi;

– wzmocnienie takich partii mięśniowych jak brzuch, nogi (zwłaszcza łydki), plecy i ramiona;

– poprawa samopoczucia, nastroju.

 

3. Skakanie na skakance a badania naukowe

W 2019 r. przeprowadzono badanie trwające 12 tygodni, w którym sprawdzano wpływ skakania na skakance na ogólną sprawność fizyczną i funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego. W badaniu wzięli udział nieaktywni fizycznie mężczyźni w wieku 18–25 lat. Przed przystąpieniem do badania każdy z nich został poddany testowi FMS (test ocenia funkcjonalną sprawność fizyczną) i wypełnił kwestionariusz IPAQ (międzynarodowy kwestionariusz mierzący aktywność fizyczną). Uczestników podzielono na dwie grupy – grupa A (mężczyźni wykonywali trening na skakance: I tydzień 55% HRmax, II tydzień 65% HRmax, III tydzień 70% HRmax, IV tydzień 75% HRmax, V tydzień 85% HRmax, do XII tygodnia osoby utrzymywały przedział 85% HRmax), grupa B była nietrenującą grupą kontrolną. Po 12 tygodniach w grupie trenującej na skakance zaobserwowano poprawę ogólnej sprawności fizycznej i wzrost VO2max (V.S. Kirthika i wsp. 2019).

 

Kolejne badanie przeprowadzono na grupie 28 chłopców w wieku 11–12 lat. Badani uczniowie nie brali udziału w żadnych regularnych treningach poza szkolnymi zajęciami wychowania fizycznego. Uczestników losowo podzielono na dwie grupy – grupa I przez 7 tygodni wykonywała regularnie skoki na skakance: 15–50 minut 3 razy w tygodniu, z kolei grupa II była nietrenującą grupą kontrolną. Zauważono, że po 7 tygodniach u chłopców trenujących skoki na skakance doszło do poprawy wytrzymałości, zwinności i funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego (S. Partavi 2013).

 

4. Trening na skakance a redukcja masy ciała

Każda forma treningu przyczynia się do redukcji tkanki tłuszczowej. Warto jednak pamiętać, że należy wprowadzić dietę z ujemnym bilansem kalorycznym, a aktywność fizyczną traktować jako narzędzie do pogłębiania deficytu.

 

Skakanie na skakance nie jest zalecane osobom bardzo otyłym. Podskoki mogą szkodzić stawom kolanowym. Osoby te powinny zacząć swoją przygodę z aktywnością od zwykłych spacerów.

 

Skakanie na skakance może przynieść wiele korzyści zdrowotnych osobom w każdym wieku, wpływa m.in. na poprawę funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego, kondycji, ogólną sprawność fizyczną, koordynację ruchową oraz zwiększa deficyt energetyczny. Aby bezpiecznie i efektywnie wykonywać tego rodzaju treningi, należy odpowiednio dobrać skakankę.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia

Kirthika V.S. et al., The Effect of Skipping rope Exercise on Physical and Cardiovascular fitness among Collegiate Males, „Research Journal of Pharmacy and Technology” 2019, 12(10), 4831–4835.

Partavi S., Effects of 7 weeks of rope-jump training on cardiovascular endurance, speed, and agility in middle school student boys, „Sport Science” 2013, 6(2), 40–43.