Starzenie się jest nieuniknionym procesem zachodzącym w organizmie każdego człowieka. Obecnie istnieje wiele metod, które mają na celu je opóźnić. Coraz popularniejszym niefarmakologicznym sposobem na poprawę stanu cery jest tzw. joga twarzy. Czy tego typu ćwiczenia rzeczywiście mogą spowolnić starzenie się?

 

SPIS TREŚCI:

1. Czym jest joga twarzy

2. Joga twarzy – dla kogo jest przeznaczona

3. Zalety jogi twarzy

4. Joga twarzy w świetle badań naukowych – czy działa

5. Podsumowanie

 

 

1. Czym jest joga twarzy
Joga twarzy to starożytna technika mająca na celu odnalezienie utraconej równowagi pomiędzy ciałem a duchem człowieka. Jej regularna praktyka pozytywnie wpływa na rozluźnienie, dotlenienie i wzmocnienie mięśni okolic twarzy.

 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak liczne napięcia są gromadzone w okolicy twarzy. Joga twarzy skutecznie pomaga w ich zwalczaniu. Należy jednak pamiętać, że tylko regularna praktyka jogi twarzy może przynieść pozytywne efekty, które będą utrzymywać się przez długie lata.

 

2. Joga twarzy – dla kogo jest przeznaczona
To bardzo dobra praktyka dla osób w każdym wieku, niezależnie od poziomu zaawansowania. Największą zaletą jest to, że można ją wykonywać niemal wszędzie, zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu. Już krótkie treningi, trwające 10–15 minut, mogą przynieść efekty. Wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna korzystnie wpływa na poprawę zdrowia oraz sprawności fizycznej, zatem warto poświęcić czas w ciągu dnia i zadbać o siebie, co z pewnością zaowocuje w perspektywie czasu.

 

3. Zalety jogi twarzy
Zalety regularnej praktyki jogi twarzy:
– niwelowanie napięcia zgromadzonego w okolicy twarzy (najczęściej na skutek stresu) oraz zmęczenia po całym dniu,
– poprawa krążenia krwi,
– wygładzenie zmarszczek – już nawet kilka minut jogi twarzy wpływa na delikatne rozciągnięcie skóry, co pomaga w redukcji zmarszczek, głównie mimicznych,
– wzmocnienie mięśni okolic twarzy,
– zmniejszenie stanów zapalnych,
– poprawa samopoczucia, sposób na zrelaksowanie się,
– nauka kontroli oddechu.

  Fabryka Siły Sklep

4. Joga twarzy w świetle badań naukowych – czy działa
Poprawa wyglądu twarzy już od dawna jest domeną chirurgów plastycznych oraz dermatologów, którzy oferują coraz nowsze metody i zabiegi – wszystko po to, by zniwelować niedoskonałości. W ostatnim czasie coraz powszechniejsze staje się także niemedyczne podejście, w tym m.in. regularne praktykowanie jogi twarzy.

 

J. Van Borsel i wsp. w 2013 r. opracowali przegląd badań dotyczący pozytywnego wpływu jogi twarzy na organizm człowieka. Do metaanalizy zakwalifikowano 9 badań. W każdym z nich zaobserwowano pozytywny wpływ jogi twarzy, jednak warto zaznaczyć, że w żadnym nie uwzględniono grupy kontrolnej. Grupę badaną stanowiły albo pojedyncze przypadki, albo małe kilkuosobowe grupy (J. Van Borsel i wsp. 2014).

 

W 2018 r. przeprowadzono kolejne badanie na grupie osób między 40. a 65. rokiem życia. Uczestnicy uzyskali szczegółowe informacje na temat techniki wykonywania 32 ćwiczeń. Przed rozpoczęciem badania każdy z nich wziął udział w dwóch 90-minutowych sesjach treningowych z instruktorem. Osoby badane przez 8 tygodni wykonywały ćwiczenia na mięśnie twarzy przez 30 minut dziennie, a przez kolejne 12 tygodni – 3–4 razy w tygodniu. Po zakończeniu badania uczestnicy zauważyli, że wyglądają nawet do trzech lat młodziej, ich skóra jest bardziej jędrna, a policzki stały się pełniejsze oraz uniesione (M. Alam i wsp. 2018).

 

W kolejnym badaniu sprawdzano wpływ wykonywania ćwiczeń na estetykę twarzy. Do badania zakwalifikowano cztery kobiety w wieku 55–87 lat. Przez 10 tygodni uczestniczki wykonywały samodzielnie (w warunkach domowych) indywidualnie dobrane zestawy ćwiczeń oraz brały udział w sesjach z terapeutą. Zajęcia z terapeutą polegały na realizacji ćwiczeń rozciągających mięśnie szyi, masażach tonizujących oraz rozgrzewających, a także wykonywaniu ćwiczeń izometrycznych ukierunkowanych na mięśnie okolic twarzy. Dodatkowo każda z kobiet otrzymała szczegółowe porady dotyczące pielęgnacji skóry twarzy. Wykazano, że u wszystkich uczestniczek doszło do redukcji zmarszczek, poprawy ruchów związanych z żuciem, mówieniem czy połykaniem, a także poprawy symetrii twarzy (K.D.F. Matos i wsp. 2010).

 

5. Podsumowanie
Joga twarzy to praktyka polegająca na wykonywaniu ćwiczeń na mięśnie okolic twarzy. Dzięki regularnej realizacji tego rodzaju ćwiczeń dochodzi do opóźnienia procesów starzenia się skóry, poprawy jej kondycji, elastyczności oraz ukrwienia. Ponadto mięśnie twarzy rozluźniają się, co daje efekt odprężenia.

 

Joga twarzy może być realizowana niemal wszędzie – na świeżym powietrzu, podczas przerwy w pracy czy też w domu. Są to ćwiczenia, które mogą być dostosowane do osób w każdym wieku, bez względu na poziom zaawansowania.

 

Na podstawie analizy wybranych badań można stwierdzić, że wykonywanie ćwiczeń na mięśnie twarzy może pozytywnie wpłynąć na spowolnienie procesów starzenia się, redukcję widocznych zmarszczek, ujędrnienie skóry oraz wzmocnienie mięśni okolic twarzy. Konieczne są jednak dalsze badania przeprowadzone na liczniejszej grupie oraz z udziałem grup kontrolnych.

 

 

1 / 4
A jaki Ty masz cel? Nie trać czasu i zacznij już dziś! Skorzystaj z profesjonalnej opieki.
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.

Bibliografia
Alam M. et al., Association of facial exercise with the appearance of aging, „JAMA Dermatology” 2018, 154(3), 365–367.
K.D.F. Matos et al., Análise da eficácia de um trabalho fonoaudiológico com enfoque estético, „Revista Fragmentos de Cultura (Goiânia)” 2010, 20, 413–432.

Van Borsel J. et al., The effectiveness of facial exercises for facial rejuvenation: a systematic review, „Aesthetic Surgery Journal” 2014, 34(1), 22–27.