Regularna aktywność fizyczna to bardzo istotny element zdrowego stylu życia. Ruch zmniejsza ryzyko chorób cywilizacyjnych, jest także przydatnym narzędziem w walce z wieloma schorzeniami. Zalecane jest podejmowanie takich aktywności jak spacery, bieganie, pływanie czy zajęcia fitness. Coraz większą popularność zyskują również treningi wykonywane na siłowni. Różnorodność sprzętu, w tym maszyn oraz wolnego obciążenia, sprawia, że możliwe jest efektywne przetrenowanie niemal każdej partii mięśniowej. Każdemu, kto rozpoczyna swoją przygodę z siłownią, z pewnością nasuwa się pytanie, czy warto podjąć współpracę z trenerem personalnym?

 

SPIS TREŚCI:

1. Zalety współpracy z trenerem personalnym

2. Czy współpraca z trenerem personalnym pozwoli osiągnąć cel

3. Urozmaicony trening kluczem do sukcesu

4. Podsumowanie

 


1. Zalety współpracy z trenerem personalnym
Każdy, kto zaczynał swoją przygodę z regularnym treningiem siłowym, podczas pierwszej wizyty na siłowni z pewnością czuł się trochę zdezorientowany. Przyczynami tej sytuacji są oczywiście nieznajomość sprzętu, techniki poszczególnych ćwiczeń oraz brak planu działania. Właśnie w tym przypadku można zasięgnąć porady wykwalifikowanego trenera personalnego, który doskonale wie, jak obsługiwać daną maszynę, a także opanował technikę każdego, nawet najtrudniejszego ćwiczenia.

 

W czym jeszcze może pomóc trener personalny?
– Może przygotować plan treningowy dopasowany do celu i możliwości danej osoby. Bez względu na to, czy celem jest redukcja tkanki tłuszczowej, budowa masy mięśniowej, czy zwiększenie siły i wytrzymałości, trener ułoży odpowiedni plan treningowy, który pomoże osiągnąć założony cel.


– Błędem wielu osób początkujących jest zbyt wysoka intensywność i objętość treningowa. Ludzie podnoszą ciężary, które nie są adekwatne do ich aktualnych możliwości. Niestety jest to najszybsza droga do kontuzji, która może wykluczyć z regularnej aktywności fizycznej nawet na kilka miesięcy. Trener personalny odpowiednio dobierze parametry treningowe.


– Jeśli ktoś trenuje zgodnie z planem opracowanym przez specjalistę, może mieć pewność, że wszystkie partie mięśniowe będą rozwijane w sposób równomierny. Trener jest w stanie wychwycić dysproporcje mięśniowe i słabe punkty, a następnie dążyć do ich wyrównania.


– Jednym z zadań trenera jest monitorowanie postępów. Dzięki temu na bieżąco może wprowadzać korekty w planie treningowym. Widoczne efekty na wiele osób działają bardzo motywująco, zatem warto zawsze śledzić swoje osiągnięcia.


– Kolejnym z zadań trenera jest motywowanie do treningu. Trudniej wtedy znaleźć wymówkę i z błahego powodu opuścić zaplanowaną jednostkę treningową.

 

2. Czy współpraca z trenerem personalnym pozwoli osiągnąć cel
Niestety, nie każda współpraca z trenerem personalnym może przynieść satysfakcjonujące rezultaty. Obecnie na rynku fitness jest wielu trenerów personalnych, jednak aby być dobrym w tej dziedzinie, należy nieustannie się rozwijać, uczestniczyć w kursach i szkoleniach, a także wykorzystywać zdobyte umiejętności w praktyce. Przed rozpoczęciem współpracy z trenerem personalnym warto zorientować się, czy posiada on odpowiednie kompetencje.

 

Osoby po kontuzjach/urazach, kobiety w ciąży i matki karmiące powinny przed przystąpieniem do treningów poinformować o swoim stanie zdrowia. Jest to niezwykle istotne, aby odpowiednio dopasować plan treningowy, uwzględniający również zalecenia lekarskie.

  Fabryka Siły Sklep

3. Urozmaicony trening kluczem do sukcesu
Wykwalifikowany trener personalny zdaje sobie sprawę z tego, że wykonywanie tych samych ćwiczeń przez dłuższy czas w perspektywie długofalowej może nie przynieść w pełni satysfakcjonujących efektów. Szeroka gama sprzętu dostępnego na siłowni daje możliwość stworzenia urozmaiconego planu treningowego, który będzie stanowił wyzwanie dla trenującego.

 

Każdą partię mięśniową można z powodzeniem przetrenować z użyciem wielu ćwiczeń, dlatego ważne jest, aby trener posiadał odpowiednią wiedzę zwłaszcza z zakresu anatomii i biomechaniki człowieka. Dzięki temu stworzenie ciekawego, a zarazem efektywnego planu treningowego jest możliwe. Rynek fitness dynamicznie się rozwija, dlatego współpracę z trenerem personalnym czy dietetykiem można rozpocząć także online. Profesjonalista przygotuje indywidualny plan działania i pomoże w osiągnięciu wyznaczonego celu.

 

4. Podsumowanie
Współpraca z wykwalifikowanym trenerem personalnym może przynieść wiele korzyści zwłaszcza osobom początkującym. Ważne, aby już od samego początku uczyć się prawidłowych wzorców ruchowych, gdyż zdecydowanie łatwiej jest nauczyć się poprawnie wykonywać dane ćwiczenie, niż pracować nad zmianą już utrwalonych nieprawidłowych wzorców.

 

Ważne, aby zwrócić się do odpowiedniej osoby, która posiada wiedzę i doświadczenie. Dobry trener powinien również zadbać o to, aby trening był urozmaicony. Plan działania przyda się nie tylko osobie początkującej, ale także każdemu, kto trenuje regularnie i chce robić dalsze postępy.