Wypracowanie wymarzonej sylwetki wbrew temu, co można zaobserwować w mediach społecznościowych, nie jest takie proste, wymaga zaangażowania, pracy i wytrwałości. Aby osiągnąć cel, niezbędna jest motywacja. Co zrobić, gdy jej nie mamy? Jakie są skuteczne sposoby na zmotywowanie się do treningu?

 

SPIS TREŚCI:
1. Motywacja i jej rodzaje

2. Jak nie zrezygnować z celu

3. Jak zmotywować się do regularnych treningów

4. Skuteczne odchudzanie

5. Podsumowanie

 

 

1. Motywacja i jej rodzaje

Motywacja to stan gotowości do podjęcia określonego działania. Motywację dzieli się na:

wewnętrzną – gdy dana osoba dąży do zaspokojenia własnych potrzeb niezależnie od czynników zewnętrznych. Wysoka motywacja wewnętrzna powoduje, że w odczuciu danej jednostki wysiłek, który wkłada w osiągnięcie celu, jest niewielki, a podejmowane działania przynoszą radość i satysfakcję;

 

zewnętrzną – gdy dana osoba dąży do osiągnięcia danego celu pod przymusem zewnętrznym. Głównym bodźcem do podjęcia działania są z reguły korzyści materialne;

 

dodatnią i ujemną – o motywacji dodatniej mówi się, gdy człowiek podejmuje działania z optymistycznym nastawieniem oraz wiarą w siebie i swoje umiejętności. Z kolei motywacji ujemnej towarzyszy uczucie lęku przed porażką.

 

2. Jak nie zrezygnować z celu

Każdy, kto choć raz próbował regularnie trenować i zmienić swoje nawyki żywieniowe, wie, jak trudne są początki. Codzienna rutyna weryfikuje wszystko. Brak czasu na śniadanie, duży stres w pracy, domowe obowiązki – wszystko to sprawia, że rozpoczęcie procesu zmiany sylwetki odwleka się w czasie.

 

W jaki sposób osoby mimo pracy i obowiązków są w stanie przestrzegać diety oraz regularnie trenować? Czy oznacza to, że mają silniejszą motywację? Niekoniecznie. Na początku należy zdać sobie sprawę, że rozpoczęcie regularnych treningów oraz diety wiąże się nie tylko z motywacją. Najważniejsze, aby postawić sobie realny cel i sumiennie do niego dążyć. Dla jednych celem będzie poprawa wyniku czasowego w biegu na 5 km, dla innych – podniesienie 100 kg w martwym ciągu czy estetyczna, smukła sylwetka podczas wakacji. Fabryka Siły Sklep

 

Na każdym etapie realizacji planów motywacja powinna być wzmacniana. Nie należy również odstępstw od diety traktować jako porażkę, lecz wyłącznie jako chwilę słabości. Takie podejście pozwoli zachować prawidłowe relacje z jedzeniem i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe nawet po zakończeniu stosowania diety, co zmniejsza ryzyko wystąpienia efektu jo-jo.

 

3. Jak zmotywować się do regularnych treningów

Jedną z najważniejszych motywacji każdego człowieka do rozpoczęcia regularnej aktywności fizycznej powinno być zdrowie. Powszechnie wiadomo, że może to przynieść wiele korzyści zdrowotnych dla osób w każdym wieku. Według WHO dorośli w wieku 18–64 lat powinni wykonywać co najmniej 300 minut umiarkowanej aktywności fizycznej tygodniowo lub 75–150 minut aktywności o wysokiej intensywności.

 

Skutecznym motywatorem do regularnych treningów są ćwiczenia w parze lub w grupie. Kiedy umawiasz się z drugą osobą na trening, trudno znaleźć dobrą wymówkę.

 

Istotną motywacją do ćwiczeń są uzyskane efekty, czy to sylwetkowe, czy siłowo-wytrzymałościowe. Smukła, wyrzeźbiona sylwetka to marzenie wielu osób. Warto już na samym początku postawić sobie realny cel i ułożyć odpowiedni plan treningowy. Należy jednak pamiętać, że efekty przychodzą z czasem. Podczas treningu wydzielają się również endorfiny, czyli hormony szczęścia, które poprawiają humor i samopoczucie.

 

4. Skuteczne odchudzanie

Aby redukcja tkanki tłuszczowej była możliwa, kluczowe jest zastosowanie diety z ujemnym bilansem kalorycznym. Jednak zbyt wygórowane oczekiwania względem szybkiej utraty masy ciała mogą skutecznie zdemotywować. Zdrowa redukcja tkanki tłuszczowej zakłada utratę 0,5–1 kg w ciągu tygodnia. Założenie utraty 15 kg w ciągu miesiąca nie jest zbyt realne ani zdrowe.

 

Szybka utrata masy ciała związana ze zbyt restrykcyjną dietą zwiększa ryzyko wystąpienia efektu jo-jo. Warto więc podejść do procesu redukcji tkanki tłuszczowej rozsądnie, dobrać odpowiednią kaloryczność diety i zaplanować cały proces. Pomocne przy wdrożeniu zdrowych nawyków żywieniowych mogą okazać się wsparcie bliskich osób i dieta uwzględniająca indywidualne preferencje.

 

5. Podsumowanie

Motywacja jest bardzo ważnym czynnikiem w procesie kształtowania sylwetki. Warto wyznaczyć sobie cel, ułożyć odpowiedni plan treningowy i plan dietetyczny, wybrać aktywność fizyczną sprawiającą przyjemność, a w diecie uwzględniać ulubione potrawy. Nie należy również obwiniać się za odstępstwa od ustalonych zasad, lecz traktować je jako błędy, z których należy wyciągnąć wnioski, i działać dalej.