W świadomości wielu aktywnych fizycznie osób istnieje przekonanie, że do zbudowania masy mięśniowej potrzebny jest trening siłowy, z kolei do zredukowania tkanki tłuszczowej – wyłącznie aktywność aerobowa. Jednak czy te stwierdzenia są prawdziwe? Czy trening siłowy naprawdę nie sprzyja odchudzaniu?

 

SPIS TREŚCI:
1. Rola treningu siłowego podczas odchudzania
2. Trening siłowy czy trening cardio – co korzystniej wpływa na odchudzanie?
3. Jaką aktywność aerobową wybrać, aby zredukować tkankę tłuszczową?
4. Im więcej powtórzeń na redukcji, tym lepsze efekty – fakt czy mit?
5. Czy efektywne odchudzanie bez siłowni jest możliwe?
6. Podsumowanie

 

 

1. Rola treningu siłowego podczas odchudzania
Podczas redukcji tkanki tłuszczowej rolą treningu siłowego jest przede wszystkim zapobieganie utracie masy mięśniowej. Bardzo dużym problemem osób będących na deficycie energetycznym, zwłaszcza tych zaawansowanych, jest utrata wypracowanych efektów. Mięśnie, które nie są w odpowiedni sposób angażowane do pracy – zanikają, dlatego tak ważny jest regularny trening siłowy.

 

2. Trening siłowy czy trening cardio – co korzystniej wpływa na odchudzanie?
Naukowcy przeprowadzili badanie na grupie 10,5 tys. mężczyzn, którego celem było znalezienie zależności pomiędzy rodzajem aktywności fizycznej, masą ciała oraz obwodem w talii. Zauważono wyższą tendencję do tycia u mężczyzn, którzy znaczną część swojego dnia spędzali w pozycji siedzącej (np. oglądając telewizję). Natomiast porównanie osób ćwiczących siłowo z tymi uprawiającymi aktywność aerobową wykazało, że grupa pierwsza co prawda charakteryzowała się wyższą masą ciała, jednak miała niższy poziom tkanki tłuszczowej niż grupa druga, o czym świadczyły mniejsze obwody w talii (Mekary R.A. i wsp. 2015).

 

Czy zatem oznacza to, że należy zupełnie zrezygnować z aktywności aerobowej na rzecz treningu siłowego? Oczywiście, że nie! Ćwiczenia cardio również mają istotne znaczenie – są świetnym narzędziem do pogłębiania deficytu kalorycznego. Najlepszym rozwiązaniem w redukcji tkanki tłuszczowej jest więc połączenie treningu siłowego z deficytem kalorycznym oraz aktywnością aerobową.

  Fabryka Siły Sklep

3. Jaką aktywność aerobową wybrać, aby zredukować tkankę tłuszczową?
Podczas realizacji celu, jakim jest redukcja tkanki tłuszczowej, warto przede wszystkim postawić na taką aktywność aerobową, która sprawia nam przyjemność. Bieganie, jazda na rowerze, na rolkach, pływanie na basenie czy zajęcia z zumby – każda z tych aktywności wpłynie na pogłębienie deficytu kalorycznego. Ważne jest jednak, aby nie była wykonywana przed ćwiczeniami siłowymi, gdyż może to negatywnie wpłynąć na osiągane wyniki. Aktywność aerobową warto zatem uwzględnić po treningu siłowym lub w dzień wolny od ćwiczeń, należy jednak pamiętać o zachowaniu odpowiedniej ilości czasu na regenerację organizmu.

 

4. Im więcej powtórzeń na redukcji, tym lepsze efekty – fakt czy mit?
Twierdzenie, że podczas redukcji tkanki tłuszczowej zawsze należy wykonywać wiele powtórzeń, nie jest do końca zgodne z prawdą. Oczywiście w trakcie takiego treningu – jeżeli intensywność oraz objętość są na odpowiednio wysokim poziomie – utrata tkanki tłuszczowej będzie następowała. Warto jednak zaznaczyć, że wyższe zakresy powtórzeń wiążą się ze stosowaniem niższego obciążenia, co w praktyce oznacza, że dojdzie również do spadku siły. Należy mieć to na uwadze podczas układania planu treningowego, aby nie doprowadzić do nadmiernej utraty masy mięśniowej, co jest efektem niepożądanym.

 

Nie ma więc konieczności wykonywania wielu powtórzeń w procesie redukcji tkanki tłuszczowej – dzięki odpowiedniej progresji obciążenia i generowaniu deficytu kalorycznego wraz z dietą oraz wdrożeniem aktywności aerobowej niskie zakresy powtórzeń będą wystarczające.

 

5. Czy efektywne odchudzanie bez siłowni jest możliwe?
Jak już zostało wspomniane wcześniej, trening siłowy jest bardzo przydatnym narzędziem podczas procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Osoby, które z jakiegokolwiek względu nie chcą bądź nie mogą ćwiczyć na siłowni, również mogą osiągać pożądane efekty. W ostatnim czasie treningi domowe zyskały na popularności – są doskonałą alternatywą dla tradycyjnych treningów na siłowni. Można je wykonać o każdej porze dnia, a jedyne, co jest potrzebne, to trochę miejsca.

 

Podczas redukcji tkanki tłuszczowej ćwiczenia z wykorzystaniem masy własnego ciała powinny być wystarczające w zapobieganiu utraty masy mięśniowej. W celu uzyskania jak najlepszych efektów warto jednak rozważyć zakup gum oporowych, gum mini-band, taśm TRX, odważnika kettlebel czy hantli z regulowanym obciążeniem. Każdy z tych sprzętów z pewnością skutecznie rozszerzy gamę ćwiczeń, które można uwzględnić w planie treningowym.

 

Dobrym rozwiązaniem jest również wykorzystanie przedmiotów codziennego użytku, np. butelki z wodą skutecznie zastąpią hantle, kij od miotły – sztangę, a dwa krzesła z oparciami – poręcze do dipów. Ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia.

 

6. Podsumowanie

Rolą treningu siłowego w redukcji tkanki tłuszczowej jest przede wszystkim zapobieganie utracie masy mięśniowej. Jeśli mięśnie nie są trenowane w odpowiedni sposób, wówczas niestety mają tendencje do zanikania.

 

W procesie redukcji zarówno trening siłowy, jak i aktywność aerobowa mają swoje zastosowanie. Aby uzyskać oczekiwane efekty, najlepszym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch rodzajów aktywności z deficytem kalorycznym – treningi cardio będą go pogłębiały, co zmaksymalizuje utratę tkanki tłuszczowej.

 


Bibliografia
Mekary R.A. et al., Weight training, aerobic physical activities, and long-term waist circumference change in men, „Obesity” 2015, 23(2), 461–467.