Trening z małym ciężarem wcale nie jest złym rozwiązaniem, a niestety tak uważa wiele osób. Właśnie na nim bazuje trening funkcjonalny, czy nawet trening obwodowy osoby początkującej na siłowni. W dzisiejszym artykule wszystko o tym, jak ćwiczyć z małym ciężarem oraz dla kogo przeznaczony jest plan treningowy bazujący na małych obciążeniach.


SPIS TREŚCI:
1. Dla kogo trening z małym ciężarem?
2. Mały ciężar – jakie korzyści?
3. Jak wygląda plan treningowy?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Dla kogo trening z małym ciężarem?

Plan treningowy zakładający bazowanie na małych ciężarach będzie idealny dla osób, które po raz pierwszy pojawiły się na siłowni, osób cierpiących na nadwagę bądź otyłość, a także tych, którzy chcą wrócić do formy po dłuższej kontuzji.


Trening z małymi ciężarami mogą również zafundować sobie osoby, które pragną dać organizmowi chwilę wytchnienia po ciężkich sesjach treningowych. W związku z tym, małe obciążenie ma im zapewnić obniżenie intensywności treningowej, a mięśniom pozwolić na pełną regenerację.


Powoli do lamusa odchodzi plan treningowy, w którym z małym ciężarem oraz dużą liczbą powtórzeń pracuje się w czasie redukcji. Powodowało to spadek zarówno siły, jak i masy mięśniowej. Jak dowiodły badania naukowe, w tym okresie, patrząc z perspektywy zachowania na maksymalnie dużym poziomie masy mięśniowej, o wiele lepiej jest postawić na trening siłowy bazujący na małej liczbie powtórzeń z maksymalnie dużym ciężarem.


2. Mały ciężar – jakie korzyści?

W przypadku osób niewytrenowanych mały ciężar pomoże zaabsorbować do rozwoju włókna mięśniowe, a także nie będzie on stanowił przeszkód, aby opanować poprawną technikę ćwiczeń, co jest bardzo ważne w treningu siłowym osób początkujących.


Osoby cierpiące na skrajnie wysoką nadwagę bądź otyłość, w ten sposób wzmocnią mięśnie, które pomimo dużej masy całkowitej ciała, tak naprawdę są bardzo słabe, więc nietrudno jest o kontuzję. Będzie to w ich przypadku stanowiło fundament dalszej metamorfozy. Fabryka Siły Sklep


Osoby powracające po kontuzji, trening siłowy mogą wykorzystać jako sposób na wzmocnienie mięśni. W tym wypadku niepotrzebny będzie więc trening z dużym obciążeniem. Odpowiednich bodźców z kolei dostarczy trening siłowy z małym obciążeniem.


W przypadku osób, które trenują od dłuższego czasu, małe ciężary świetnie nadadzą się do okresu między kolejnymi ciężkimi sesjami treningowymi bądź w okresie planowego odpoczynku od treningu, aby dać ośrodkowemu układowi nerwowemu i mięśniom odpowiedni czas na zasłużoną i niezbędną regenerację.


3. Jak wygląda plan treningowy?

Plany treningowe na małym obciążeniu można dostosować dowolnie pod własne możliwości oraz preferencje. Ogólna zasada stanowi, iż zarówno intensywność, jak też objętość, powinny wynosić do 40% normalnych obciążeń treningowych. Oczywiście, zasada ta tyczy się osób, które chcą odpocząć od większych bodźców treningowych.


W przypadku osób początkujących, otyłych bądź pragnących popracować nad swoją sylwetką i powoli wprowadzać się w reżim treningowy po kontuzji bądź urazie, obciążenie powinno być dostosowane indywidualnie.


Po treningu tradycyjnie należy skupić się na rozciąganiu, a przed treningiem niezbędne jest przeprowadzenie rozgrzewki. Dzięki temu działania treningowe będą kompletne.