Trening siłowy a trening ogólnorozwojowy
Nie tylko ty zastanawiasz się, czy jeśli chcesz rozwijać mięśnie, powinieneś unikać uprawiania innych dyscyplin sportowych. Większość osób staje pomiędzy wyborem w swoim treningu: siłownia albo inny sport. Czy jest on nieunikniony? Czy rower treningowy lub trening biegacza negatywnie wpływają na plan treningowy na masę? Czy sportowiec jest skazany na trening w obrębie wybranej dyscypliny sportu, czy może łączyć siłownię i bieganie? Wszystko o tym w poniższym artykule!
SPIS TREŚCI:
1. Trening siłowy a uprawianie innych sportów
3. Jak w takich warunkach budować mięśnie?
Indywidualne planydietetyczne i treningowe już od 42 zł / mies.
1. Trening siłowy a uprawianie innych sportów
Często w kulturystycznych kuluarach, na forach internetowych oraz w branżowych artykułach można znaleźć informację, że sporty siłowo-sylwetkowe nie idą w parze z uprawianiem innych dyscyplin takich jak piłka nożna, siatkówka, koszykówka itd. Krótko mówiąc – albo siłownia, albo bieganie z piłką. Plan treningowy na masę można jednak urozmaicać, wprowadzać np. trening interwałowy, który zahamuje zbyt duży wzrost tkanki tłuszczowej.
Jak odbierać tego typu opinie?
Jest w tym trochę prawdy. Siłownia i trening to dla wielu osób więcej niż tylko pasja. W końcu nie spotykamy na piłkarskim boisku osoby ważącej 120 kg przy wzroście 180 cm, w tym w dużej części zbudowanej z tkanki mięśniowej.
Powszechny jest mit, że budowanie mięśni nie idzie w parze z uprawianiem pozostałych sportów po treningu na siłowni. Nie jest to prawdą! Wiele osób o dużej masie mięśniowej uprawia chociażby sporty walki, które przecież wymagają dużej wydolności i, co ciekawe, nie utrudnia to w żaden sposób rozwijania sylwetki. To dla nich trening cardio.
Poza tym wiele osób znanych na całym świecie ze swojej ponadprzeciętnej sylwetki aktywnie uczestniczy w zajęciach piłki nożnej, futbolu amerykańskiego czy sportów walki. Tak więc nie trzeba ograniczać się tylko do jednego sportu. Warto rozwijać swoje ciało holistycznie, stawiać nie tylko na siłę oraz wielkość mięśni, ale również na wydolność i ogólną sprawność fizyczną.
Jak widać, siłownia to nie jedyny sposób na dbanie o mięśnie i sprawność fizyczną. Potwierdzają to opinie wielu trenerów fitness.
3. Jak w takich warunkach budować mięśnie?
Sekret kryje się w diecie, suplementacji oraz w przemyślanym treningu na siłowni. Optymalne połączenie tych trzech składowych sprawia, że żaden katabolizm oraz spadek zasobów wody w organizmie na czas meczu nie są straszne! Musimy zadbać o swoją regenerację, więc bardzo dużą rolę odgrywają czas wolny i sen.
Jak widać, nie ma podstaw, aby stawiać na sam trening. Świetna sylwetka jest na wyciągnięcie ręki. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, co znajduje się na talerzu. Dzięki diecie każdy jest w stanie budować mięśnie i dbać o trening siłowy przy jednoczesnym uprawianiu innych sportów!