Rozstępy to temat, którego wielu z nas unika, przez sportowców jest pomijany w wywiadach, a na zdjęciach rozstępy są retuszowane. Wielu z nas jest nieświadomych tego, że rozstępy mogą przytrafić się każdemu, i jest to naturalna rzecz, aczkolwiek możemy postarać się ich uniknąć. Niejedno damskie forum pęka w szwach, kobiety wymyślają nowe sposoby na rozstępy. Jednak nie tylko panie cierpią z ich powodu. Rozstępy mogą dotknąć także panów. Zwłaszcza tych ćwiczących!

 

SPIS TREŚCI:
1. Czym są rozstępy?
2. Kogo dotyczą?
3. Jak im zapobiegać?
4. Co, jeśli mam już rozstępy?

 

 

1. Czym są rozstępy?

Rozstępy to przerwana ciągłość skóry na skutek zbyt szybkiego przybierania na wadze bądź zbyt szybkiego chudnięcia. Są to charakterystyczne początkowo czerwone (przez pierwsze 6–12 miesięcy) podłużne przerwania na ciele przypominające blizny. Po 6–12 miesiącach rozstępy zazwyczaj zmieniają swoją barwę na białą. Stają się wówczas mniej widoczne dla ludzkiego oka.

 

2. Kogo dotyczą?

Rozstępy przede wszystkim kojarzone są z kobietami w ciąży, ale nic bardziej mylnego. Tak naprawdę dotyczą każdego, ale wiele osób nawet nie jest tego świadomych!

 

Mogą występować na plecach w przypadku zbyt szybkiego wzrostu organizmu w okresie dojrzewania, podobnie mogą dotyczyć osób, których waga drastycznie się zmieniła w wyniku nagłego przytycia lub schudnięcia, a także osób ćwiczących na siłowni! Fabryka Siły Sklep

 

3. Jak im zapobiegać?

Wraz z pożywieniem powinno się dostarczać organizmowi witamin oraz składników mineralnych, które wzmacniają skórę. Ważne jest także spożywanie odpowiednich ilości wody, co uelastycznia ciało.

 

Świetnym rozwiązaniem jest także stosowanie tłustych kremów bądź olejków, które nawilżają skórę. Jednak krem czy olejek nie usuną rozstępów, które już powstały. Mogą jedynie pomóc w ich gojeniu. Warto zwracać uwagę na kremy mające dobre opinie, choć ich cena może być mało zachęcająca.

 

Można również ograniczyć pojawianie się rozstępów poprzez kontrolowane zmiany wagi. Niestety nie istnieją sposoby, dzięki którym zapobiegnie się im w 100%.

 

4. Co, jeśli mam już rozstępy?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że powstałych rozstępów nie można całkowicie usunąć. Gdy już pojawią się na ciele, można jedynie ograniczyć ich dalszy rozwój poprzez zwiększenie ilości spożywanych płynów, stosowanie wspomnianych olejków, a także dobrego kremu na rozstępy, np. tych samych, których używają kobiety w ciąży. Warto działać bardzo szybko, najlepiej wtedy, kiedy rozstępy są jeszcze czerwone. Wtedy łatwo się ich pozbyć.

 

Warto również udać się do gabinetu kosmetycznego. Zostaną tam przeprowadzone zabiegi takie jak złuszczanie naskórka, stosowanie kwasów mających pobudzić skórę do regeneracji, a także w ostateczności –terapia laserem zmniejszająca widoczność blizn.