Rozstępy to temat, którego wielu z nas unika, który jest pomijany w wywiadach przez sportowców oraz retuszowany na zdjęciach. Wielu z nas jest nieświadomych tego, że rozstępy mogą przytrafić się każdemu i jest to naturalna rzecz, aczkolwiek możemy postarać się jej uniknąć. Niejedno damskie forum pęka w szwach, kobiety wymyślają nowe sposoby na rozstępy. Jednak nie tylko panie cierpią z powodu blizn. Rozstępy mogą dotknąć także panów. Zwłaszcza tych ćwiczących!


SPIS TREŚCI:
1. Czym są rozstępy?
2. Kogo dotyczą?
3. Jak im zapobiegać?
4. Co, gdy już mam rozstępy?

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Czym są rozstępy?

Rozstępy to przerwana ciągłość skóry na skutek zbyt szybkiego przybierania na wadze bądź zbyt szybkiego chudnięcia. Są to charakterystyczne, początkowo czerwone (przez pierwsze 6-12 miesięcy) podłużne przerwania na ciele wyglądem przypominające blizny. Po 6-12 miesiącach rozstępy zazwyczaj zmieniają swoją barwę na białą. Stają się wówczas mniej widoczne dla ludzkiego oka.


2. Kogo dotyczą?

Rozstępy przede wszystkim kojarzone są z kobietami w ciąży, ale nic bardziej mylnego. Tak naprawdę takie blizny dotyczą każdego, ale wiele osób nawet nie jest tego świadomych!


Mogą one występować na plecach w przypadku zbyt szybkiego wzrostu organizmu w okresie dojrzewania, podobnie mogą dotyczyć osób, które drastycznie zmieniły swoją wagę poprzez nagłe przytycie lub schudnięcie, a także osób ćwiczących na siłowni! Fabryka Siły Sklep


3. Jak im zapobiegać?

Wraz z pożywieniem powinno dostarczać się organizmowi witaminy oraz minerały, które wzmacniają skórę. Ważne jest także spożywanie odpowiednich ilości wody, co uelastycznia ciało.


Świetnym rozwiązaniem jest także stosowanie tłustych kremów bądź olejków, które nawilżają skórę. Jednak krem czy też olejek nie usuną rozstępów, które już powstały. Mogą jedynie pomóc w ich gojeniu się. Warto patrzeć na kremy mające dobre opinie, choć ich cena może być mało zachęcająca.


Można ograniczyć pojawianie się rozstępów również poprzez kontrolowane zmiany wagi. Niestety nie istnieją sposoby, dzięki którym zapobiegnie się im na 100%.


4. Co, gdy mam już rozstępy?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że powstałych rozstępów nie można całkowicie usunąć. Gdy już pojawią się na ciele, można jedynie ograniczyć ich dalszą ekspansję poprzez zwiększenie ilości spożywanych płynów, stosowanie wspomnianych olejków, a także dobry krem na rozstępy, np. tych samych, które używają kobiety w ciąży. Warto działać bardzo szybko, najlepiej wtedy, kiedy rozstępy są jeszcze czerwone. Wtedy łatwo się ich „pozbyć”.


Warto również udać się do gabinetu kosmetologicznego, gdzie dla osoby mającej rozstępy zostaną przeprowadzone zabiegi takie jak złuszczanie naskórka, stosowanie kwasów mających pobudzić skórę do regeneracji, a także w ostateczności terapię laserem zmniejszającym widoczność blizn.