Wszyscy sportowcy trenujący sporty sylwetkowe ćwiczą bicepsy. Wszyscy chcą mieć duże i dobrze zarysowane mięśnie dwugłowe ramienia. Niestety większość popełnia kardynalne błędy przy ich treningu. Nie jest to regułą, ale często spotykanym zjawiskiem nie tylko u osób początkujących, ale także u ludzi zaawansowanych treningowo. Dlaczego się tak dzieje? Jak wyeliminować ten problem? W tym artykule postaram się wyjaśnić wszystkim, jak prawidłowo trenować mięśnie bicepsów.

 

SPIS TREŚCI:

1. O bicepsie słów kilka

2. Co preferuje biceps?

3. Najczęściej popełniane błędy

4. Biceps to mała partia – częstotliwość treningowa

5. Metodyka poprawnego treningu

6. Konkluzje

 

 

1. O bicepsie słów kilka

Biceps, czyli mięsień dwugłowy ramienia, to najmniejsza partia mięśniowa w dobrze rozwiniętej sylwetce. Mięśnie przedramion są większą partią mięśniową. Biceps stanowi około 30% prawidłowo rozbudowanego i rozwiniętego ramienia. Składa się z:

– głowy długiej (zewnętrznej),

– głowy krótkiej (wewnętrznej).

 

Mięśnie bicepsów charakteryzują się w większości przypadków równomiernym podziałem na włókna czerwone (wolnokurczliwe) i włókna białe (szybkokurczliwe). Taki podział włókien mięśniowych sprawia, że bicepsy dobrze reagują zarówno na trening z użyciem wielkich ciężarów, jak i objętościowy plan oparty na duże liczbie powtórzeń w serii.

 

 

2. Co preferuje biceps?

Biceps można angażować do pracy za pomocą zarówno wielkiego, jak i małego ciężaru oraz zmiennej intensywności i objętości treningowej. Ale czy to wszystko? Absolutnie nie. Ważna jest częstotliwość treningowa. Biorąc pod uwagę fakt, że to najmniejsza partia, którą angażuje się mocno jedynie w przypadku treningu pleców – regeneruje się szybko. Błędem jest trening bicepsów raz w tygodniu. Częstotliwość treningu jest tutaj kluczem do progresu masy i siły bicepsów.

 

Fabryka Siły Sklep

 

3. Najczęściej popełniane błędy

Jest kilka błędów, które zaobserwowałem przez lata w klubach fitness i si-łowniach, co znacznie spowalnia rozrost tej partii mięśniowej. Wymienię te najpoważniejsze:

– zbyt mała częstotliwość treningowa. Bicepsy regenerują się zazwyczaj 2–3 dni, dlatego trenowanie ich raz w tygodniu jest marnowaniem ich potencjału;

 

– zbyt wysoka częstotliwość treningowa. Biceps trenowany codziennie lub co 2 dzień nie zregeneruje się w pełni i w końcu układ nerwowy odmówi posłuszeństwa;

 

– zbyt duży zakres ruchu. Ruch potrzebny do rozciągnięcia i maksymalnego spięcia bicepsów jest krótki. Wiele osób unosi gryf do linii barków lub powyżej, co jest największym błędem. Przy takim ruchu łokcie zawsze wychodzą nieco w przód, a barki przejmują najwięcej obciążeń. Nie zapewniamy przez to bicepsom odpowiedniego obciążenia;

 

– zbyt krótki zakres ruchu. Kilkunastocentymetrowe spięcia nie zapewniają maksymalnego rozciągnięcia i skurczu mięśnia;

 

– zbyt wysoka objętość na treningu. Skoro to najmniejsza partia, to do jej kompletnego upadku wystarczy tak naprawdę 1 ćwiczenie w 5–6 seriach, wykonanych prawidłową techniką.

 

4. Biceps to mała partia - częstotliwość treningowa

Znamy rozmiar bicepsów i wiemy, jak je trenować. Pora zastanowić się nad regeneracją. Tutaj nasze ciało podpowie nam, czy potrzeba 3, 4 czy tylko 2 dni na regenerację. Polecam zacząć treningi od 2 razy w tygodniu, a z czasem, gdy organizm będzie odpowiednio się regenerował – zastosować system treningu trzydniowego.

 


5. Metodyka poprawnego treningu

Na przykładzie treningu dzielonego SPLIT przedstawię, jak efektywnie i prawidłowo rozplanować trening bicepsów.

 

4-dniowy SPLIT:

– poniedziałek – plecy + biceps + przedramiona;

– wtorek – klatka + triceps;

– środa – wolne;

– czwartek – barki + biceps + przedramiona;

– piątek – nogi + brzuch;

– sobota – (opcjonalnie biceps solo);

– niedziela – wolne.

 

6-dniowy SPLIT:

– poniedziałek – klatka + biceps + triceps + przedramiona;

– wtorek – plecy + barki;

– środa – nogi + brzuch;

– czwartek – klatka + biceps + triceps;

– piątek – plecy + barki;

– sobota – nogi + brzuch + (opcjonalnie biceps);

– niedziela – wolne.


Kwestię treningu bicepsów w systemach FBW i PPL pomijam, ponieważ te metody zakładają z góry trening ramion 2–3, lub nawet 4 razy w tygodniu.

 

 

6. Konkluzje

Bicepsy można i należy trenować często. Najmniejsza partia regeneruje się najszybciej i nie warto marnować jej potencjału. Warto zmienić swój trening już dziś.