Kulturystyka to sport, w którym ważne jest „atakowanie” swoich mięśni pod najróżniejszymi kątami. Nowy bodziec wynikający z treningu to nowy powód dla rozwoju naszej muskulatury. Oto jeden ze sposobów rozwiązujący problem, jaki niesie za sobą trening na biceps. Gryf łamany, czy prosty? Odpowiedź jest jedna. Zastąp gryf prosty gryfem łamanym.


SPIS TREŚCI:
1. Jakie korzyści wynikają z treningu z łamanym gryfem?
2. Gryf łamany mniej obciąża nadgarstki podczas ćwiczenia na biceps
3. Ćwiczenia
4. Rodzaje i cena gryfu łamanego

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc1. Jakie korzyści wynikają z treningu z łamanym gryfem?
Przede wszystkim gryf łamany da mięśniom bodziec do rozwoju. Jest to ważne, jeśli od dłuższego czasu w wybranych ćwiczeniach z wolnym ciężarem stosuje się gryf prosty. Już taka, mogłoby się wydawać, niepozorna zmiana ma wpływ na intensywność treningu!


Prawdą jest również fakt, iż trening z łamaną sztangą bardziej angażuje wybrane mięśnie, co automatycznie przekłada się na osiągane efekty.


2. Gryf łamany mniej obciąża nadgarstki podczas ćwiczenia na biceps
Dzięki wgłębieniom trening z łamaną sztangą jest o wiele bardziej komfortowy dla stawów nadgarstkowych, bo to one są narażone na olbrzymie przeciążenia w pracy z gryfem prostym. Sport to zdrowie, niemniej jednak wielu kulturystów ma problemy z nadgarstkami. Warto więc, bazując na problemach innych, wyciągnąć odpowiednie wnioski.


Dlatego podczas różnych ustawień chwytu, nadgarstki nie tylko przystosowują się do innych pozycji, ale także przyzwyczajają się do treningów z większym obciążeniem, które z czasem wzmacniają także przedramiona.


Jeśli więc poza wyglądem stawia się również na zdrowie stawów, korzystniej będzie zdecydować się na gryf łamany. W przypadku pracy z gryfem prostym można stosować usztywniacze na nadgarstki, co zniweluje negatywny wpływ ciężaru na nadgarstki.


Fabryka Siły Sklep

3. Ćwiczenia
Mowa oczywiście o ćwiczeniach z wolnym ciężarem. Oto przykłady ćwiczeń,
w których z powodzeniem można zastosować zaproponowaną zamianę:
- uginanie ramion ze sztangą,
- prostowanie ramion z gryfem zza głowy stojąc,
- prostowanie ramion z gryfem zza głowy leżąc,
- wypychanie sztangi wąsko,
- przyciąganie sztangi do brody stojąc,
- wymachy sztangą przed siebie stojąc,
- prostowanie ramion z drążkiem wyciągu górnego,
- uginanie ramion z drążkiem wyciągu dolnego.


4. Rodzaje i cena gryfu łamanego
Gryf łamany można dobrać pod kątem dwóch wyznaczników. W pierwszym przypadku można kierować się jego długością. W drugim zaś wybiera się gryf lekko łamany bądź gryf mocno łamany. 


Gryf lekko, czy mocno łamany?


Czym większe wgłębieniem tym bardziej angażuje się wybraną grupę mięśniową w trakcie ćwiczenia i bardziej odciąża nadgarstki.
Elastyczność treningowa, którą umożliwia gryf łamany, sprzyja nie tylko sprawnej funkcjonalności nadgarstków, lecz odciąża również stawy łokciowe, a także stawy obręczy naramiennych. Przykładowym ćwiczeniem odciążającym powyższe stawy jest chociażby ćwiczenie w pozycji skośnej w oparciu ramion na modlitewniku. Ruchy przy lekkim skręcie nadgarstków do wewnątrz sprawiają, że stawy łokciowe zostają odciążone.


Który gryf więc wybrać? Długi czy krótki? Mocno łamany czy lekko łamany? Który jest lepszy?


Zarówno gryf łamany, jak i gryf prosty spełniają swoją właściwą rolę. Niemniej jednak są ćwiczenia, w których prym wiedzie gryf łamany.

Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli dysponuje się większym zasobem gotówki, warto zaopatrzyć się w kilka gryfów.


Gryf łamany - cena?


Z kolei jeśli chodzi o cenę, to ciężko ją sprecyzować. Jest ona różna w zależności od jakości wykonania, długości oraz stopnia tego, czy gryf jest mocno, czy lekko łamany.


Biorąc pod uwagę jakość wykonania, kąt wygięcia gryfu oraz długość gryfu, to jego koszt powinien oscylować w przedziale cenowym od 49 do 110 zł. Oczywiście nasz zakup można indywidualnie rozszerzyć o kilka dodatkowych gryfów dla powiększenia wachlarza treningowego. Można poszukać promocji przyjaznych cenowo naszym możliwościom finansowym, jeśli by się dobrze rozglądnąć, na pewno coś znajdziemy. Wówczas można nabyć komplet gryfów różnej wielkości, a zarazem z różnym kątem jego wygięcia.


Taki zakup z pewnością bardzo się nam opłaci. Aby całkiem przekonać się do zakupu innowacyjnego gryfu łamanego, trzeba zdać sobie sprawę, że można wykorzystać celową krzywiznę gryfu do ćwiczeń, które staną się doskonałym dodatkiem do treningu właściwego na trenowany biceps. Takim treningiem może być chociażby rozciąganie z elementem wzmacniającym poszczególnych aktonów innych partii mięśni.


Ustawiamy mocowanie krążków w taki sposób, aby mogły kręcić się swobodnie, a następnie w pozycji na kolanach, stopniowo w różnych ustawieniach chwytu nadgarstkowego, wyciągamy ciało, rolując je w przód przed siebie i w tył do siebie do pozycji wyjściowej. Takie ustawienie znakomicie stymuluje mięśnie ramion do wszechstronnej pracy. Jednocześnie przygotowuje biceps oraz triceps do kolejnej właściwej fazy treningowej na owe aktony. Biorąc pod uwagę możliwości treningowe, rodzaje gryfów oraz ich dość przystępną cenę, warto poświęcić im więcej uwagi i zaprzyjaźnić się z tym wszechstronnym przyrządem treningowym.