Ćwiczenia na biceps – gryf łamany
Kulturystyka to sport, w którym ważne jest angażowanie mięśni pod najróżniejszymi kątami. Nowy bodziec wynikający z treningu to nowy sposób na rozwój muskulatury. Oto jeden ze sposobów rozwiązujących problem treningu bicepsów. Gryf łamany czy gryf prosty? Odpowiedź jest jedna. Zastąp gryf prosty gryfem łamanym.
SPIS TREŚCI:
1. Jakie korzyści wynikają z treningu z łamanym gryfem?
2. Gryf łamany mniej obciąża nadgarstki podczas ćwiczenia na biceps
3. Ćwiczenia
4. Rodzaje i cena gryfu łamanego
Określ swój cel treningowy, a my pomożemy Ci go osiągnąć.
1. Jakie korzyści wynikają z treningu z łamanym gryfem?
Przede wszystkim gryf łamany da mięśniom bodziec do rozwoju. Jest to ważne, jeśli od dłuższego czasu w wybranych ćwiczeniach z wolnym ciężarem stosuje się gryf prosty. Już taka, mogłoby się wydawać, niepozorna zmiana ma wpływ na intensywność treningu!
Trening z łamaną sztangą bardziej angażuje wybrane mięśnie, co automatycznie przekłada się na osiągane efekty.
2. Gryf łamany mniej obciąża nadgarstki podczas ćwiczenia na biceps
Dzięki wgłębieniom trening z łamaną sztangą jest o wiele bardziej komfortowy dla stawów nadgarstkowych, bo to one są narażone na olbrzymie przeciążenia w pracy z gryfem prostym. Sport to zdrowie, niemniej jednak wielu kulturystów ma problemy z nadgarstkami. Warto więc, bazując na problemach innych, wyciągnąć odpowiednie wnioski.
Podczas różnych ustawień chwytu nadgarstki nie tylko przystosowują się do innych pozycji, ale także przyzwyczajają się do treningów z większym obciążeniem, co z czasem wzmacnia także przedramiona.
Jeśli więc poza wyglądem stawia się również na zdrowie stawów, korzystniej będzie zdecydować się na gryf łamany. W przypadku pracy z gryfem prostym można stosować usztywniacze na nadgarstki, co zniweluje negatywny wpływ ciężaru na nadgarstki.
3. Ćwiczenia
Mowa oczywiście o ćwiczeniach z wolnym ciężarem. Oto przykłady ćwiczeń,
w których z powodzeniem można zastosować zaproponowaną zamianę:
– uginanie ramion ze sztangą,
– prostowanie ramion z gryfem zza głowy stojąc,
– prostowanie ramion z gryfem zza głowy leżąc,
– wypychanie sztangi wąsko,
– przyciąganie sztangi do brody stojąc,
– wymachy sztangą przed siebie stojąc,
– prostowanie ramion z drążkiem wyciągu górnego,
– uginanie ramion z drążkiem wyciągu dolnego.
4. Rodzaje i cena gryfu łamanego
Gryf łamany wybieramy, uwzględniając dwa wyznaczniki. W pierwszym przypadku można kierować się jego długością. W drugim zaś wybieramy gryf lekko łamany bądź gryf mocno łamany.
Gryf lekko czy mocno łamany?
Czym większe wgłębieniem, tym bardziej angażuje się wybraną grupę mięśniową w trakcie ćwiczenia i bardziej odciąża nadgarstki.
Elastyczność treningowa, którą umożliwia gryf łamany, sprzyja nie tylko sprawnej funkcjonalności nadgarstków, lecz odciąża również stawy łokciowe, a także stawy obręczy naramiennych.
Przykładowym ćwiczeniem odciążającym powyższe stawy jest chociażby ćwiczenie w pozycji skośnej w oparciu ramion na modlitewniku. Ruchy przy lekkim skręcie nadgarstków do wewnątrz sprawiają, że stawy łokciowe zostają odciążone.
Który gryf więc wybrać? Długi czy krótki? Mocno łamany czy lekko łamany? Który jest lepszy?
Zarówno gryf łamany, jak i gryf prosty spełniają swoje właściwe funkcje. Niemniej jednak są ćwiczenia, w których lepiej sprawdzi się gryf łamany.
Wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Jeśli dysponujemy większym zasobem gotówki, warto zaopatrzyć się w kilka gryfów.
Gryf łamany – cena?
Z kolei jeśli chodzi o cenę, to trudno ją sprecyzować. Jest ona różna w zależności od jakości wykonania, długości, a także tego, czy gryf jest mocno, czy lekko łamany.
Biorąc pod uwagę jakość wykonania, kąt wygięcia gryfu oraz długość gryfu, jego koszt powinien oscylować w przedziale od 49 do 110 zł. Oczywiście nasz zakup można indywidualnie rozszerzyć o kilka dodatkowych gryfów dla powiększenia wachlarza treningowego. Można poszukać promocji, jeśli dobrze się rozejrzymy, na pewno coś znajdziemy. Wówczas można kupić komplet gryfów różnej wielkości i z różnym kątem wygięcia.
Taki zakup z pewnością bardzo się nam opłaci. Aby całkiem przekonać się do zakupu innowacyjnego gryfu łamanego, trzeba zdać sobie sprawę, że można wykorzystać celową krzywiznę gryfu do ćwiczeń, które staną się doskonałym dodatkiem do treningu właściwego na trenowany biceps. Takim treningiem może być chociażby rozciąganie z elementem wzmacniającym poszczególne aktony innych partii mięśni.
Ustawiamy mocowanie krążków w taki sposób, aby mogły kręcić się swobodnie, a następnie w pozycji na kolanach w różnych ustawieniach chwytu nadgarstkowego stopniowo wyciągamy ciało, rolując je w przód przed siebie i w tył do siebie do pozycji wyjściowej. Takie ustawienie znakomicie stymuluje mięśnie ramion do wszechstronnej pracy. Jednocześnie przygotowuje biceps oraz triceps do kolejnej właściwej fazy treningowej na owe aktony. Biorąc pod uwagę możliwości treningowe, rodzaje gryfów oraz ich dość przystępną cenę, warto poświęcić im więcej uwagi.