Temat często spotykany, niejednokrotnie pozostający bez jednoznacznej odpowiedzi. Podstawowym elementem naszego aktywnego trybu życia jest trening. Bez względu na to, czy będzie to sesja na siłowni, wizyta na basenie, gra w piłkę, czy każdy inny wysiłek fizyczny – musimy zadbać, by było to 1–2 godzin „dla nas”. Warto, byśmy ten czas wykorzystali z pełnym zaangażowaniem, w pełnym skupieniu i z maksymalną energią i mocą. Niejednokrotnie jednak coś idzie nie tak, brak nam siły, motywacji

i pozytywnego „kopa energii”. Co wtedy?

 

SPIS TREŚCI:

1. W czym tkwi problem braku siły?
2. Dieta – wpływ na siłę

3. Brak siły – zmęczenie

4. Problemy hormonalne a brak siły

5. Zaburzenie gospodarki wodnej w organizmie

6. Brak siły na treningu – podsumowanie

Indywidualne plany
dietetyczne i treningowe
-23 kg -23 kg -7 kg -25 kg -7 kg +13 kg -15 kg -23 kg -6 kg -18 kg -10 kg -11 kg już od 39,99 zł za miesiąc

 

 

1. W czym tkwi problem braku siły?

Przede wszystkim musimy zlokalizować problem – to pomoże nam w późniejszym szukaniu rozwiązania i zniwelowaniu drażliwego elementu. Zadajmy sobie pytanie, czy zdarza się to pierwszy raz, czy może pojawia się regularnie i ma charakter przewlekły.


O ile jest to pierwszy raz i nie zdarzało się wcześniej – to myślę, że nie mamy większego powodu do narzekania i zamartwiania się. Być może jest to spowodowane:
– gorszym snem lub zbyt krótką regeneracją;
– dietą z dnia poprzedniego, która nie do końca była należyta (za mało lub za dużo kcal, co skutkuje zbytnim zmęczeniem organizmu trawieniem nadmiaru pokarmu);
– złą aurą, niskim ciśnieniem (tzw. gorszy dzień).


O ile powyżej wymienione czynniki nie stanowią większego kłopotu, najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu odpuścić ten jeden trening, zostać w domu, odpocząć. Osoby ambitne mogą łyknąć miarkę przedtreningówki i stymulując się lekko, wykonać zaplanowaną sesję treningową.


Większą uwagę jednak należy zwrócić na problem, jeśli pojawia się zbyt często i regularnie powraca. W takiej sytuacji musimy szukać rozwiązania już głębiej i przeanalizować więcej elementów, robiąc przegląd naszego całego stylu życia.


2. Dieta – wpływ na siłę

Nie masz siły? Może za mało jesz? To, ile zjadasz dziennie kcal w postaci składników energetycznych, odbije się na zapasie i poziomie energii. Może dieta jest zbyt uboga, a jak wiesz – długotrwały deficyt energii może prowadzić  do osłabienia.

 

A może jesz nieodpowiednie produkty? Zerknij na swój jadłospis i zobacz, Fabryka Siły Sklep

z jakich produktów się składa, które są w zbyt małej lub zbyt dużej ilości,

a może są jakieś nieodpowiednie, uczulające – przez co twój układ pokarmowy się męczy?


3. Brak siły – zmęczenie

Temat często poruszany, ale nie do końca dobrze rozumiany. Przetrenowanie owszem istnieje, ale najczęściej nie układu mięśniowego,

a nerwowego. Spójrz na swój tryb życia i przeanalizuj go. Stresy, niewyspanie, niepowodzenia w pracy, problemy w życiu osobistym – to wszystko przekłada się na obciążenie układu nerwowego, a ten ostatecznie przemęczony może nie nadążać za ciężkim treningiem. Odpocznij, poukładaj życie i wróć na salę treningową z tzw. „czystą głową”.


4. Problemy hormonalne a brak siły

Ostatnio coraz częściej (niestety) pojawiające problemy hormonalne. Dotyczą zarówno kobiet, jak i mężczyzn. W wypadku gdy mamy rozchwiane hormony, jednym tylko z elementów będzie skrajne zmęczenie i niemoc treningowa. Nie będę zagłębiał się w tematykę prozdrowotną, ale chciałbym, żeby każdy z was zwrócił na to szczególną uwagę.

 

Brak energii w tym wypadku może być sygnałem, iż należy bacznie przyjrzeć się swojemu układowi hormonalnemu i reagować na zmianę.

W dzisiejszych czasach możemy podciągnąć to pod miano „choroby cywilizacyjnej” – nie odkładajmy badań na później.


5. Zaburzenie gospodarki wodnej w organizmie

Krótko mówiąc, odwodniony lub zbytnio nawodniony organizm będzie niedożywiony lub ociężały. Zwróćmy uwagę, czy odpowiednio uzupełniamy płyny po każdym wysiłku, czy spożywana ilość wody jest odpowiednia, czy może poziom elektrolitów kuleje?

 

A może odwrotnie – jest jakiś problem który powoduje zbytnie zatrzymywanie wody w organizmie, przez co czujemy się ospali i ociężali? Oba te przypadki należy skontrolować i odpowiednio zareagować. Nie zapominajcie, że znaczny odsetek naszego ciała to woda, więc niezwykle ważne będzie dbanie o jej odpowiedni poziom.

 


6. Brak siły na treningu – podsumowanie
Mając pokrótce nakreślone problemy, z jakimi borykać się może osoba aktywna fizycznie – zwróćcie uwagę, czy nie dotyczy to też was. A jeśli któryś z punktów wydać się może wyjątkowo wam bliski, to warto odpowiednio wcześniej zareagować, by nie dopuścić do stanu krytycznego.
Trening na 100% to minimum.

 

Ze sportowym pozdrowieniem

Paweł Głuchowski